Hovorí sa, že dokonalý dom býva až ten tretí. Lenže málokto má možnosť stavať dom trikrát v živote. Väčšina stavebníkov musí svoj plán zvládnuť takpovediac na prvú dobrú, na chyby nie je priestor. Avšak, zorientovať sa vo svete súčasného stavebníctva pretkaného prísnymi pravidlami a vysokými nárokmi môže byť nesmierne komplikované. Skúsme sa na danú problematiku pozrieť práve prostredníctvom konštrukčného systému HELUZ. Ten prináša odpovede na väčšie množstvo otázok, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Stavba domu podľa legislatívy
Podobne ako v ďalších priemyselných odvetviach, aj v stavebníctve hrá zásadnú úlohu znižovanie spotreby energií, v tomto prípade potrebných na prevádzku budov. Nutnosť ochrany životného prostredia je z roka na rok naliehavejšia. Posledné roky vcelku jasne ukázali nestabilitu energetického trhu a z toho vyplývajúci význam energetickej nezávislosti. Praktický dopad súvisí predovšetkým s implementáciou energetickej smernice EPBD II a EPBD III do tuzemskej legislatívy. Čoho sa týka? Čo znamená pre slovenského stavebníka? A ako s jej naplnením pomôže konštrukčný systém?
Koľko je takmer nula?
Domáca legislatíva od 1. januára 2020 vyžaduje, aby každý nový rodinný dom bol budovou s takmer nulovou spotrebou energie. A tu vyvstávajú typické otázky potenciálneho záujemcu o stavbu rodinného domu: Koľko je „takmer nula“? Nebude takýto dom extrémne drahý?
Základné parametre takmer nulovej budovy popisujú vyššie spomínané energetické smernice (konkrétne EPBD II z roku 2010). Tie hovoria, že ide o stavbu s veľmi nízkou energetickou náročnosťou (skratka nZEB z anglického nearly Zero Energy Building), ktorej potreby sú z veľkej časti pokryté z obnoviteľných zdrojov. Či náš dom dané kritériá splní, rozhodne porovnanie s takzvanou referenčnou budovou – pod drobnohľadom je napríklad spôsob vykurovania, respektíve faktor primárnej neobnoviteľnej energie.
Prísne parametre domu
Veľmi zjednodušene povedané, výpočtovo je zvýhodnený alebo znevýhodnený daný zdroj energie podľa toho, ako zaťažuje životné prostredie, respektíve či ide alebo nejde o obnoviteľný zdroj. Od vlaňajška výpočet zohľadňuje takzvaný hodinový krok. Vďaka tomu sa vypočítané hodnoty energetickej náročnosti viac približujú dosahovaným hodnotám reálnych stavieb pri zvolenom typickom používaní budov.
To je dôležité najmä pri budovách, ktoré produkujú elektrickú energiu pomocou fotovoltického systému. Do veľmi presného výpočtu ďalej vstupujú napríklad požiadavky na chladenie budovy, vplyv solárnych ziskov, od roku 2022 sa prísnejšie posudzuje aj tvar budovy.
Čo je však úplne zásadné; dom musí spĺňať veľmi prísne parametre tepelnoizolačných schopností. Zjednodušene povedané, obálka domu, teda steny, strecha, okná a podlaha, musia čo najviac minimalizovať úniky drahocenného tepla v zime a zároveň zabrániť prehrievaniu domu v lete. To je možné jedine za predpokladu komplexného vyriešenia všetkých konštrukčných detailov a eliminácie rizikových miest obálky domu. Vlastnosti obvodovej konštrukcie vo všetkých jej častiach sa teda pre naplnenie kritérií udržateľného bývania stávajú úplne zásadné.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zmysluplný systém s jednovrstvovým murivom
Základným prvkom komplexného stavebného systému HELUZ sú moderné tehly, ktoré záujemcom o úsporné a kvalitné bývanie ponúkajú unikátnu kombináciu výhod. Ich masívna konštrukcia zaručuje stenám vysokú pevnosť a únosnosť, zároveň veľmi dobrú tepelnú akumuláciu, čo oceníme v zimných mesiacoch. V lete naopak príde vhod ochrana pred prehrievaním a celoročne budeme kvitovať skvelé difúzne parametre udržujúce v interiéri ideálnu vlhkostnú mikroklímu.
Perfektné tepelnoizolačné vlastnosti tehál HELUZ umožňujú realizáciu pasívneho alebo takmer nulového domu bez dodatočného zateplenia – jednovrstvové murivo z tehál HELUZ 2in1 s hrúbkou 500 mm vykazuje súčiniteľ prestupu tepla U = 0,11 W/m2K, najnižšiu hodnotu medzi murovacími systémami na trhu.
Desať percent – približne takú časť rozpočtu predstavujú náklady na konštrukčný systém, teda na steny, priečky, stropy alebo napríklad preklady. Ak sa bavíme o prípadných cenových rozdieloch jednotlivých stavebných systémov, pohybujeme sa rádovo v percentách z tejto sumy, vo výsledku teda v marginálnych nákladoch vo vzťahu k celkovej cene domu. Myslite na to, že konštrukčný systém nie je miestom pre kompromisy – chcite osvedčené parametre a kvalitu, čiže zmysluplný celok.
V jednej vrstve bez chýb
Eliminácia dodatočného zateplenia prináša stavebníkom množstvo výhod – pri nákladoch porovnateľných so zatepľovacími systémami získavate masívnu, veľmi mechanicky odolnú konštrukciu v celej jej hrúbke. Úplne odpadá riziko chýb pri vykonávaní zateplenia, prípadne parotesných fólií. S jednovrstvovou konštrukciou získavate perfektne únosnú, výborne izolujúcu stenu, ktorá vďaka skvelým difúznym parametrom umožňuje vášmu domu „dýchať“. Tehla je materiál, ktorého vlastnosti sú overené stáročiami – plne recyklovateľná a šetrná k životnému prostrediu.
Bez tepelných mostov
Len nízky súčiniteľ prestupu U pre úspech nestačí – teplo si hľadá akúkoľvek nedokonalosť v obálke domu a tou uniká, preto nesmie dostať žiadnu šancu. Konštrukčný systém HELUZ je navrhnutý v modulovej nadväznosti stenových, priečkových alebo napríklad stropných dielcov, ale rovnako prekladov či doplnkových tvaroviek. Rozmerová previazanosť a materiálová homogenita zaručujú, že v obálke domu nevznikajú žiadne tepelné mosty.
Ušetrite za klimatizáciu
HELUZ nemyslí len na ochranu pred únikmi tepla, ale aj na potrebu ochrany domov pred letným prehrievaním. S rastúcimi plochami zasklenia je táto problematika čím ďalej výraznejšia a napríklad energetický výpočet zohľadňuje aj náklady na chladenie. Neutrácajte peniaze za nákladnú a nezdravú klimatizáciu, chráňte svoj dom pomocou predokenných žalúzií bezpečne inštalovaných v systémových prekladoch.
Mohlo by vás zaujímať