Materiály v zime
Pri každom materiáli používanom na stavbe výrobca odporúča podmienky, pri ktorých sa má spracovať. Napríklad, ani s tehlou nemôžeme bez obáv pracovať v každom počasí. Informácie o podmienkach spracovania nájdeme spravidla v technickom liste, technologickom predpise. Zvyčajná požadovaná teplota vzduchu, ale aj samotného podkladu je + 5 °C. Murovanie v zime sa netýka len dňa, keď s materiálom pracujeme, platí to po celý čas zrenia materiálov a hmôt:
- natieranie: aspoň +10 °C,
- omietanie: od +5 °C,
- práca s bežnou montážnou penou: od +5 °C,
- betónovanie a murovanie: keď nemrzne a nie je súvislá vrstva snehu.
Prečo sú nízke teploty pre murovanie v zime problém?
Pri práci s klasickými cementovými maltami či betónmi musíme brať do úvahy hlavne proces hydratácie, ktorá je súčasťou správneho tvrdnutia betónu. Normálne prebieha pri teplotách do cca + 5 °C, potom sa spomalí a okolo + 2 °C sa zastaví úplne. Keď sa teplota zvýši, znovu sa rozbehne.
Čo to znamená? Pri murovaní v zime to prináša riziko, že v medziobdobí, keď je hydratácia pomalá, resp. sa zastaví, priľahlé materiály (napríklad tehly) odsajú z cementovej hmoty vodu potrebnú na ďalšiu hydratáciu a správne tvrdnutie. Ak teplota klesne pod bod mrazu, reálne hrozí, že voda zmrzne a materiály roztrhá.
Čo robiť, keď klesne teplota?
Murovacie práce prebiehajú spravidla do obdobia prvých prízemných mrazov, k čomu obvykle dochádza okolo októbra, v severných častiach Slovenska dokonca skôr. V tom prípade máte tri možnosti, ako ďalej postupovať:
- použijete prímesi do klasických mált;
- použijete tzv. zimné varianty mált;
- prerušíte stavebné práce a necháte stavbu cez zimu „odpočívať“;
- prípadne zabezpečíte temperovanie (vnútorného) priestoru nad teplotu +1 °C.
Mohlo by vás zaujímať
Murovanie v zime podľa predpisov
Podľa noriem sa za murovanie pri nízkych teplotách považuje murovanie v prostredí s priemernou teplotou nižšou ako + 5 °C alebo murovanie pri poklese teploty pod 0 °C. Zároveň je nutné sledovať nielen teplotu prostredia, ale aj malty, murovacích prvkov a povrchu uloženého muriva. V súvislosti s týmito teplotami máte tri možnosti, ako murovať v zime:
- pri teplote pod 0 °C je nutné ohrievať zámesovú vodu,
- pri teplote pod -5 °C sa odporúča ohrievať i drobné kamenivo používané na výrobu malty a prípravu malty (miešanie) predĺžiť až na dvojnásobok zvyčajného času,
- pri teplote pod – 10 °C treba zastaviť všetky stavebné práce.
Počas murovania pri teplotách pod 0 °C nesmie klesnúť teplota malty tesne pred použitím pod +15 °C. Navyše, na murovanie sa musia používať malty, ktoré majú o jeden stupeň vyššiu pevnosť, než je stanovené v projekte.
Napríklad: ak je v projekte predpísaná malta M5, v chlade je nutné použiť maltu M10. Zároveň je možné pri výrobe malty použiť prímesi, ktoré pozitívne ovplyvnia jej vlastnosti pri nízkych teplotách – v prípade takýchto mált, či už sa do nich prísada pridá v priebehu miešania alebo dodatočne, je vždy potrebné urobiť odborné skúšky vlastností malty.
Nízke teploty a príprava malty
Problémy súvisiace s murovaním v zime sa môžu objaviť už pri príprave maltovej zmesi. Na výrobu malty preto nemožno použiť zmrznuté kamenivo. Ani žiadne použité prvky nemôžu byť zmrznuté, zasnežené alebo pokryté ľadom. Do malty možno vmiešať zimné prísady, no musia byť použité vopred jasne definovaných vhodných podmienkach.
Murovanie so zimnými maltami
Špeciálne zimné malty vám umožnia murovať až do vonkajšej teploty -5 °C. Keďže nižšia teplota spomaľuje proces tvrdnutia malty, do zimných zmesí sa pridávajú prísady, ktoré urýchľujú tvrdnutie aj tuhnutie spojovacieho materiálu, a teda aj celkový nárast pevnosti. Tento typ malty je ideálne začať používať už vtedy, keď vonkajšia teplota vzduchu klesne pod 5 °C. Ak si kupujete materiál v osvedčených stavebninách, mal by vám predajca takýto druh spojovacieho materiálu na murovanie v chladnejších mesiacoch ponúknuť automaticky.
Zapamätajte si: Na nižšie vonkajšie teploty treba prihliadať nielen počas murovacích prác, ale aj pri dovezení materiálu na stavbu. Suchú maltovú zmes sa odporúča uskladniť v krytom sklade, čiže v suchu a pri teplote vyššej ako -5 °C. Pri murovaní nesmú byť na tehlách zvyšky námrazy ani snehu – všetok murovací materiál musí byť suchý (pri murovaní v zime sa tehly nenamáčajú) a zbavený prachu a špiny.
10 praktických zásad pre murovanie v zime
1. Murovanie pri nízkych teplotách sa nesmie realizovať na zmrznuté, narušené či rozmočené murivo.
2. Povrch podkladu, na ktorý sa muruje, by mal mať teplotu min. + 10 °C. Túto teplotu by mali mať aj samotné tehly, ktoré sa na murovanie používajú.
3. Narušené časti starého muriva sa musia pred plánovaným murovaním včas odstrániť, aby sa zaistilo spoľahlivé spojenie medzi nepoškodeným starým a novým murivom.
4. Murovať treba iba v malých úsekoch, aby malta príliš nevychladla.
5. Pred ukladaním murovacích prvkov materiály za žiadnych okolností nevlhčíme (pozri vyššie).
6. Aby nič neprekážalo súdržnosti medzi materiálmi, treba všetky tehly pred použitím riadne očistiť od prachu a nečistôt.
7. Všetku pripravenú maltu potom treba spracovať najneskôr 15 minút od rozrobenia.
* článok pokračuje pod formulárom *
8. Hneď, ako prácu prerušíme či dokončíme, čerstvo uložené murivo musíme chrániť pred mrazom – čerstvé murivo nesmie byť vystavené mrazu, kým malta nedosiahne aspoň 50 % svojej konečnej pevnosti. Na ochranu použijeme tepelnoizolačný materiál. Nejde len o ochranu pred samotným mrazom, ale aj pred snehom, ľadom a dažďom, ktorý sa o zakrátko môže premeniť na ľad.
9. Po vymurovaní by v priebehu nasledujúcich 14 dní nemala teplota klesnúť pod -5 ˚C.
10. Maltu so zimnou úpravou nikdy nepoužívajte pri teplotách nad 15 °C, pretože rýchlo tuhne a ťažko sa spracúva.
Kedy pomôže zimná malta?
Výrobcovia tehál murovanie v zime nezatracujú, avšak, uvádzajú k nemu veľmi špecifické, v niektorých prípadoch ťažšie nesplniteľné podmienky. Ak sa vám nepodarí všetky podmienky dodržať, môže sa stať, že vám nebude uznaná reklamácia. Na čo všetko treba prihliadať?
1. V priebehu spracovania a tuhnutia malty nesmie teplota klesnúť pod – 5 °C.
2. Ak sa zimný variant malty spracováva pri teplote nad 0 °C, netreba ohrievať zámesovú vodu. Pri murovaní pri teplotách pod bodom mrazu by však voda mala mať aspoň + 30 °C.
3. Zimné malty sa zároveň nesmú používať pri teplotách nad + 15 °C či pod – 10 °C. To určuje pracovníkom na stavbe veľmi konkrétny teplotný úsek, v ktorom môžu pracovať. Tým vzniká problém – je v praxi reálne počas požadovaného obdobia (až 28 dní) zaručiť, že tento teplotný interval počasie umožní?
4. Hneď, ako sú murovacie práce dokončené, murivo treba chrániť pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snehom atď.) nepremokavou fóliou a zároveň aj pred teplotami pod – 5 °C aspoň počas 14 dní. Ak sa očakáva chladnejšie počasie, treba čerstvú stavbu obložiť 5 cm hrubým polystyrénom bez škár. V takom prípade murivo znesie aj krátkodobé mrazíky okolo – 10 °C. Obloženie stavby polystyrénom je však náročné a zbytočne nákladné.
5. Ak sa aj podarí toto všetko dodržať, ďalšou podmienkou je teplota + 5 °C. Dni, ktoré na túto teplotu nedosiahnu, sa nepočítajú do nutnej technologickej prestávky pred statickým zaťažením muriva či omietaním.
Mohlo by vás zaujímať
Kedy pomôže murovacia pena?
Ak musíte murovať aj v zimných podmienkach pri teplotách pod bodom mrazu, môžete použiť technológie, ktoré nie sú založené na „mokrom“ procese murovania. Nehrozí im teda tzv. spálenie, keď sa zámesová voda vyparí alebo vsiakne do materiálu. Ich prednosťou je, že zvládnu priemerné denné teploty až do -5 °C bez špeciálnych opatrení. Prvky, z ktorých sa muruje, však nesmú byť namrznuté ani zasnežené, musia byť čisté a ideálne zahriate na teplotu +10 °C.
Murovacie peny dosahujú svoje vlastnosti už do 24 hodín, čiže sa od vás nevyžadujú až také ochranné opatrenia. Pred murovaním ich však treba skladovať pri teplote aspoň +10 °C a počítať s určitým znížením pevnosti (podľa druhu tehál) oproti klasickej tenkovrstvovej malte alebo klasickej murovacej malte.
Murovanie v zime – áno či nie?
Ako to teda je s murovaním pri nízkych zimných teplotách? Áno? Nie? Je fakt, že existujú síce zimné varianty, ktoré umožňujú bezpečné murovanie v zimných mesiacoch. K dispozícii tiež máte tzv. zimné prísady, ktoré ovplyvnia vlastnosti a pomery jednotlivých zložiek v zmesi tak, aby sme mohli murovať i pri teplotách pod nulou. No každý stavebník by si aj napriek tomu mal dôkladne zvážiť, či si vôbec chce murovanie komplikovať a riskovať. Podmienok, ktoré treba dodržať, je totiž mnoho a počasiu nerozkážeme.
Ak vás tlačia termíny, je murovanie v zime za určitých podmienok možné. Ak to však nie je nevyhnutné, je lepšie nechať stavebné práce až na jar.
Mohlo by vás zaujímať