Veľkorysý komplex s dvojtraktom na Apolinárskej ulici slúži vďaka prehľadným komunikačným väzbám a rozvrhnutiu sál i ordinácií dodnes prakticky bezo zmien. Krajinský výbor Českého kráľovstva zadal Hlávkovi projekt v roku 1862. V tom čase mal už Hlávka za sebou bohaté skúsenosti. Začiatkom 60. rokov mu podnikanie uľahčil František Schebek, keď naňho prepísal svoju renomovanú staviteľskú kanceláriu, kde Hlávka pracoval už počas štúdia na viedenskej akadémii. Medzi viedenské realizácie, ktoré mohli ovplyvniť Hlávkov osobitý štýl, patria Votivkirche a Rakúska burza. Hlávka sa vypracoval na jedného z najžiadanejších viedenských staviteľov. Počas rokov 1860 až 1873 postavil 142 stavieb, napríklad neogotické Schmidtove stavby alebo Dvornú operu podľa návrhu E. van der Nülla a A. von Siccardsburga. Jeho firma navrhla a postavila vo Viedni aj množstvo obytných domov, pri ktorých badať podnikateľské úsilie o maximálne využitie miesta. Táto úspornosť sledujúca výnosnosť bytov sa neskôr objavila aj u známych Hlávkových domov v Prahe na Vodičkovej ulici.
Najpozoruhodnejším projektom, ktorý vznikal paralelne so Zemskou pôrodnicou, je vládna zákazka na rezidenciu grécko-pravoslávneho biskupstva v Černoviciach na Bukovine. Na tomto diele vidieť, ako exaktné poznanie historických pamiatok v 19. storočí smerovalo k rehabilitácii miestnych slohov a modifikácií. Pompézna farebnosť interiérov a do detailov dotiahnuté grécke východné prvky nájdeme aj v neskoršom interiéri kaplnky na zámku v Lužanoch. Spoločnými rysmi projektov černovického areálu a Zemskej pôrodnice, realizovaných v rovnakom čase, je okrem využitia neomietnutých tehál aj pavilónový systém.
Objekt Zemskej pôrodnice tvoria stredná štvorkrídlová časť okolo obdĺžnikového dvora a dve trojice nadväzujúcich bočných krídel. Šesť samostatných pavilónov spája centrálna časť – vestibul, ďalej hlavné schodisko a predovšetkým srdce pôrodnice – kaplnka sv. Kríža. Jej priestor má hviezdicovú klenbu a bohatú maliarsku výzdobu A. Körbera a A. Liebschera. Loď kaplnky so stredovou podporou tiež nadväzuje na vzory českej neskorej gotiky s výrazným novogotickým arkierom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Glazované tehly skladané do reliéfnych a farebných vzorov sú súčasťou exteriérov aj interiérov, na kordónoch a rímsach sú polievané. Čelá krídel prechádzajú do stupňovito zalamovaných štítov. Neomietnuté tehly sa zvolili zámerne, pretože zodpovedali vtedajším hygienickým normám.
Hlávkova pôrodnica je unikátom. Jeho práca ako architekta sa tu prejavila vo vynaliezavej aplikácii historických typov, ich vhodnej kombinácii a v strategickom rozvrhnutí dispozície. Hlávkov eklektizmus, založený na štúdiu historických slohov, je v českej architektúre prísneho historizmu polarizovaného medzi gotiku a renesanciu zvláštny zjav. V prípade Zemskej pôrodnice Hlávka aplikoval stredoveké i ranorenesančné vzory, evidentná je najmä inšpirácia nemeckou gotikou s uplatnením hviezdicových a krížových klenieb.