Zabudnite na zateplenie
Ak sa rozhodnete pre stavbu svojpomocne, v prvom rade zabudnite na zateplenie. Moderné tehlové materiály s dostatočne dobrými tepelnoizolačnými parametrami zatepľovať rozhodne nemusíte. A to ani v prípade, že si chcete nechať postaviť dom s takmer nulovou spotrebou energie alebo dokonca pasívny dom. Okrem úspory finančných prostriedkov a času odstránite aj riziká spojené so zatepľovaním.
Videli ste už dieru v zateplení? Nie je to nič výnimočné. V tehlovej stene naopak dieru neuvidíte. Mechanická odolnosť tehly je totiž oproti odolnosti bežných zatepľovacích systémov neporovnateľná. Podobne je to aj so životnosťou zatepľovacieho systému. Kým tehlový dom vydrží 100 a viac rokov, zateplenie na ňom maximálne 30. Prečo si teda znižovať životnosť domu?
Tehly ideálne na svojpomocnú stavbu
Ak sa teda rozhodnete stavať svojpomocne, vyberte stavbu z jednovrstvového muriva z tehál s nadštandardnými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Ako napríklad brúsené tehly plnené minerálnou vlnou, ktorá je nehorľavá, rozmerovo stabilná a dokonca recyklovateľná. Minerálna vlna je vnútri tehly dokonale chránená, a tak majú stavby z týchto tehál takmer neobmedzenú životnosť stien. Vďaka jednoduchej difúzii vodných pár a prírodnému pôvodu muriva je bývanie v tehlovom dome zdravé. Steny s optimálnou akumuláciou v zime bránia rýchlemu chladnutiu a v lete naopak zamedzujú prehriatiu vzduchu vnútri domu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Čo je to jednovrstvové murivo?
Jednovrstvové murivo je konštrukcia, v ktorej jeden stavebný materiál plní všetky najdôležitejšie funkcie – únosnosť, požiarnu odolnosť, tepelnotechnickú a zvukovoizolačné funkciu. Takéto vlastnosti nájdete pri moderných tehlách.
Rýchla a čistá práca
Brúsené tehly umožňujú murovanie na tenkú ložnú škáru hrúbky 1 mm pomocou tenkovrstvovej malty alebo murovacej peny. Hlavnou prednosťou murovania na tenké škáry je jednoduchosť a rýchlosť, ktorých výsledkom je presné tehlové murivo. Vedeli ste, že len vďaka tomuto spôsobu murovania môžete ušetriť 30 % až 50 % času?
No tu výpočet pozitív murovania na tenkú škáru nekončí. Vďaka enormnému poklesu spotreby murovanej malty (až o 90 %) sa do muriva dostáva podstatne menej stavebnej vlhkosti, vďaka čomu si tehly zachovávajú deklarované tepelnoizolačné vlastnosti už po dostavbe.
* článok pokračuje pod formulárom *
Najdôležitejšia časť – prvý rad tehál
Kvalita celej stavby a schopnosť využiť všetky benefity, ktoré moderná tehla ponúka, závisí na tom, ako je vymurovaný prvý rad tehál. Preto sa na kvalitu založenia stavby kladie mimoriadny dôraz. Viacerí výrobcovia tehál ponúkajú pomoc so založením. Aj pre zručných majstrov odporúčame túto možnosť využiť. Založenie prvého radu trvá zvyčajne pár hodín a môžete si byť istí, že bude vyhotovené perfektne.
Nezabúdajte na stavebný dozor
Svojpomocnú výstavbu z tehál si mnohí investori pochvaľujú. „Keď si človek robí veci sám, je určite zodpovednejší, všetko si robí poctivo a nič nenecháva na náhodu,“ uvažuje Ivan, svojpomocný stavebník, ktorý pred stavbou svojho domu nemal žiadne skúsenosti. Pán Peter, ktorý práve finišuje s hrubou stavbou, zdôrazňuje, čo jemu pri svojpomocnej výstavbe pomohlo: „Keď staviate svojpomocne, presne viete, aký materiál si vyberáte. Na druhej strane si stavba žiada profesionála, ktorý dohliadne na to, aby boli materiály, ktoré si vyberiete, zabudované primerane kvalitne.“
Preto nezabúdajte na stavebný dozor, ktorý vám zaistí, aby ste pri výstavbe neurobili chybu.
Zdravé bývanie v dome z tehly
Dnes je zdravé bývanie témou číslo jeden. Niet divu, veď v interiéri trávime neuveriteľných 90 % času. Dnes, keď je väčšina z nás najmä doma, je jasné, že od kvality vnútorného prostredia nášho obydlia závisí naša fyzická aj psychická pohoda.
Tehla ako jeden z mála stavebných materiálov neobsahuje žiadne chemické prísady a neuvoľňuje do prostredia žiadne škodliviny. Keď v roku 2019 renomovaní vedci Štátneho zdravotného ústavu, laboratórií Centra zdravia a životného prostredia v ČR overovali, či je bývanie v tehlovom dome zdravé, zistili, že tehlové murivo nie je zdrojom meraných organických látok v interiéri. Potvrdili tiež, že tehla je prírodný stavebný materiál s nízkymi až nulovými emisiami a že difúzne vlastnosti keramických tehál môžu pozitívne prispieť k odvetrávaniu stavby.
Môžete si byť teda istí, že voľba energeticky úsporných keramických tehál na stavbu je garanciou zdravého bývania.
Mohlo by vás tiež zaujímať