Vďaka svojim vlastnostiam patrí pálená tehla medzi tradične a dlhodobo najobľúbenejšie stavebné materiály. Hoci je tehla tradičný a stáročiami odskúšaný materiál, stále sa vyvíja a zlepšuje. Pripravili sme prehľad najdôležitejších výhod tohto stavebného materiálu.
Pálená tehla = presné a rýchle murovanie
Moderné brúsené pálené tehly majú presnú výšku, čo umožňuje stavať veľmi presne, jednoducho a rýchlo. Nové technológie murovania na lepiacu maltu alebo lepiacu penu umožňujú rýchlejšie stavať, teda aj skôr bývať. Pri použití lepiacej malty ušetríte 30 % času a pri systéme s lepiacou penou až 50 % oproti murovaniu na klasickú maltu. Rýchlosť murovania nie je jedinou prednosťou týchto systémov. Ušetríte aj na materiáloch a zariadení staveniska – nepotrebujete miešačku ani vodu. Lepiaca malta zníži spotrebu až o 75 % oproti klasickej malte.
Dnešní výrobcovia už ponúkajú komplexný systém, ktorý obsahuje praktické prvky na ľahšie vytvorenie problematických detailov muriva, ktoré si predtým nutne vyžadovali rezanie tehly. Ide o doplnkové tehly na rohové prvky, okenné parapety a ostenia. Minimalizujú sa tým tepelné mosty pri obvodových stenách, takže aj tepelné straty. Vysoká kvalita vyhotovenia stavby zaručuje jej dlhú životnosť a hodnotu.
Prečítajte si viac, ako ešte urýchliť stavbu:
Pálená tehla je pevná, bezpečná, nehorľavá a stála
Súčasné veľkoformátové pálené tehly majú priečne dierovanie. Tým je jednoznačne predurčená aj ich poloha pri zabudovaní do muriva. V zvislom smere, t. j. v smere prebiehajúcich dutín, majú priečne dierované pálené tehly určité deklarované pevnosti v tlaku. Tieto pevnosti sa bežne pohybujú od 8 do 20 MPa, čo bohato postačuje pri všetkých typoch murovaných stavieb od rodinných domov až po viacpodlažné bytové domy. Pevnosť umožňuje tehlám hravo odolávať každodenným rodinným aktivitám – nemusíte ich špeciálne udržiavať alebo namáhavo čistiť. Ak chcete zavesiť na stenu obraz či skrinku, môžete ich umiestniť kamkoľvek a nepotrebujete na to žiadnu dodatočnú konštrukciu.
Viac o tom, prečo je krehkosť tehál mýtus
Technológia výroby vypaľovaním zaručuje, že sú nehorľavé, veľmi pevné a s nulovou výrobnou vlhkosťou. To znamená, že sú objemovo a rozmerovo stále (takže nedochádza k vzniku trhlín vplyvom dodatočného vysychania) a majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Na porovnanie: napríklad pórobetón má výrobnú vlhkosť až 30 % a požadované vlastnosti dosiahne až po piatich rokoch.
Sú pálené tehly, ktoré netreba zatepľovať
Klasický postup pri zatepľovaní domu, dodatočné obkladanie polystyrénom alebo minerálnou vlnou, nie je nutný, keďže existujú tehly s vloženou tepelnou izoláciou. Vďaka ich vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam sa zaobídete bez dodatočného zateplenia. Ušetríte nielen čas a peniaze, ale aj priestor, keďže obvodové steny môžu byť tenšie.
Prečítajte si viac o tom, prečo tehlu netreba zatepľovať:
Pálená tehla a akumulácia tepla
Schopnosť tehlových múrov akumulovať teplo bráni rýchlym zmenám vnútornej teploty. Znamená to, že pomalšie chladnú (napríklad pri vypnutí vykurovania alebo poklese teplôt v noci) a pri horúcom počasí zas zabránia prehrievaniu interiéru. Zabezpečujú tým príjemnú vnútornú klímu a tepelnú pohodu.
Regulácia vlhkosti je pri zdravom vnútornom prostredí kľúčová
Pálené tehly prirodzene absorbujú vlhkosť vzduchu, čím regulujú vlhkosť v interiéri. Nemusíte sa preto obávať kondenzácie vodnej pary ani vzniku plesní. Bránia tiež prílišnému vysychaniu vzduchu, čo má priaznivý vplyv na zdravie.
Prečítajte si, prečo neveriť mýtom o plesnivých tehlách:
Akustika a tehla
Tehlové steny majú výborné akustické vlastnosti. Nielenže bránia prenikaniu prílišného hluku zvonka, ale tehlové priečky zabezpečujú aj dobrú zvukovú izoláciu medzi jednotlivými miestnosťami domu. Môžete si pokojne čítať knihu, aj keď vo vedľajšej miestnosti vystrájajú deti. Kvalitný dom z tehly skrátka zabezpečuje nielen fyzickú, ale aj psychickú pohodu.
Čítajte viac, ako tehla chráni pred hlukom:
Dlhá životnosť prispieva k ochrane životného prostredia
Pri výrobe pálených tehál sa používa iba hlina, voda, vzduch a oheň. Tieto suroviny sú ľahko dostupné a ťažia sa s ohľadom na životné prostredie a biodiverzitu. Výroba tehál prebieha lokálne, takže nie je potrebné voziť materiály na veľké vzdialenosti, takže sa produkuje menej škodlivých látok.
Prečítajte si, prečo je dom z tehly viac eko ako drevodom:
Životnosť a možnosť opätovného využitia – recyklácie – patrí medzi dôležité parametre trvalej udržateľnosti. Pálená tehla má životnosť viac než sto rokov je vyrobená z prírodných materiálov, ktoré sa dajú takmer bez zvyškov zrecyklovať. Prispieva to k úspore materiálov, ale aj energií, čo má v konečnom dôsledku priaznivý vplyv na našu planétu.
Tehlový dom poskytne zdravé bývanie nielen pre vás a vašu rodinu, ale aj pre ďalšie generácie.
* článok pokračuje pod formulárom *