Čo zahŕňa zazimovanie stavby?
Ak klesne vonkajšia teplota pod 5 °C, odporúčame ukončiť všetky vonkajšie práce – murovanie, omietky a podobne. Dnes sú už bežne dostupné rôzne nemrznúce zmesi, no vyplatí sa, keď stavbe doprajete čas. Kedysi ľudia bežne stavali dom aj viac ako dva roky, momentálne sa však aj pre hypotéky s výstavbou ponáhľame. Napriek tomu sa niektoré práce neoplatí súriť.
Skôr, ako príde zima, mali by ste mať ukončenú jednu z fáz stavby. Buď kompletné základy alebo kompletnú hrubú stavbu, ktorú zakryjete provizórnym krovom. Ešte lepšia je kompletne zastrešená stavba či dokonca kompletná stavba so strechou, ale aj oknami a dverami. Ideál dosiahnete, ak pred zimou dokážete sfunkčniť temperovanie či vykurovanie agregátmi, aby v dome mohli pokračovať interiérové práce.
Zazimovať môžete aj základy
Základy s položenou základovou doskou prežijú zimu úplne bez ujmy aj bez dôkladného zazimovania. Stavbe môžete pomôcť prípadným odvádzaním prebytočnej vody a odstraňovaním snehu. Keď sa bude na jar topiť sneh, nebude sa vytvárať prebytočná vlhkosť a vy sa môžete čo najskôr vrátiť k stavebným prácam.
Hrubá stavba bez strechy
Ak nestihnete do zimy dokončiť hrubú stavbu so strechou, radšej si dajte pauzu už po základoch. V prípade, že postavíte iba obvodové a nosné múry, snažte sa zabezpečiť stavbu aspoň dočasným „fingovaným“ krovom. Falošný krov následne zabezpečte igelitom alebo špeciálnymi fóliami tak, aby sa dovnútra nedostala dažďová voda ani sneh. Nielenže tak zabránite zdĺhavému vysúšaniu stavby na jar, ale správne odvodnenie je povinné aj zo zákona.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zastrešená hrubá stavba
Zastrešená hrubá stavba pred zimou je ideálne pripravená na prezimovanie. Bude tak mať dostatok času na vymrznutie, múry môžu „dosadnúť”, stavba sa zbaví technologickej vody a na jar následne dôkladne vyschne. Pred mrazmi stačí dôsledne odvodniť potrubia, zazimovať prípojky, zabezpečiť všetky jamy a nerovnosti terénu, aby boli bezpečné aj po zakrytí snehovou prikrývkou.
Pred napadnutím snehu myslite aj na dokončené klampiarske práce. Samozrejmosťou je odkvapová rúra na odvod dažďovej vody a ríny, ktoré zachytia topiaci sa sneh a zabránia tvorbe cencúľov. Tie by totiž mohli zraniť okoloidúcich. Zabránia aj tomu, aby sa okolo stavby zhromažďovala vlhkosť – na jar by tak múry dlhšie schli.
Hrubá stavba so strechou, oknami a dverami
Ak dokončíte stavbu so strechou aj oknami a neplánujete v nej vykonávať žiadne interiérové úpravy, nevyžaduje temperovanie. Dôležité však je dôkladné vetranie, aby sa vnútri nehromadila vlhkosť a nevytvárali sa plesne. Zároveň dôkladne vypustite vodu zo všetkých radiátorov a potrubí – nezabudnite na podlahové kúrenie. Ak by ste to neurobili, mráz môže rúry poškodiť, v tom horšom prípade narušiť aj celistvosť múrov. Napáchané škody budete veľmi dlho a prácne odstraňovať.
Zazimovanie stavby a práce v interiéri
Ešte lepšou možnosťou než samotné zazimovanie stavby je dokončiť dom tak, aby ste počas zimných mesiacov mohli vykonávať väčšie interiérové úpravy. Patrí sem napríklad maľovanie, pokladanie podláh, zariaďovanie izieb či kúpeľní. V tom prípade nehovoríme o zazimovaní stavby – pretože práce pokračujú. Zabezpečte však vykurovanie radiátormi. Ak vám ešte nefunguje kúrenie, využite agregáty. Je to dôležité nielen pre váš komfort, ale aj z hľadiska optimálnej teploty. Tú budete potrebovať na vykonávanie úprav stien či podláh a postupné vysušovanie interiéru.