Dobre sa pripravte
Ešte predtým, než sa pustíte do samotnej realizácie zastrešenia terasy, urobte si podrobný plán a rozpočet. Zvážte materiálové riešenie, typ konštrukcie, ale aj vhodný dizajn. Zistite si, aké prípadné povolenia sú potrebné pre výstavbu zastrešenia terasy. Na jednoduchú stavbu do 25 m2 postačí ohlásenie, overte si však vaše konkrétne riešenie na úrade danej obce. Urobte si realistický rozpočet pre váš projekt – ten závisí od veľkosti zastrešenia, ale aj od použitých materiálov. Pri príprave rozpočtu nezabúdajte na to, že so zastrešením terasy sa často realizuje aj úprava podlahy terasy.
Drevené zastrešenie terasy
Ak sa chystáte na zastrešenie terasy svojpomocne, ideálnym materiálom je drevo – jednoduchšie sa s ním pracuje než napríklad s hliníkovými prvkami. Najodolnejší je dub, no často sa používa aj borovica, smrekovec či smrek. Drevené prvky je potrebné ešte pred stavbou vhodne ošetriť náterom. Materiál pre drevené zastrešenie terasy s pôdorysným rozmerom 5 x 3 m vás vyjde na približne 800 eur.
Pri stavbe zastrešenia terasy svojpomocne si nechajte urobiť projekt od odborníkov, prípadne sa aspoň poraďte so skúsenými tesármi. Tak bude mať vaša konštrukcia správne rozmery prvkov, nosnosť a pevnosť. Najčastejšie sa pre zastrešenie terasy používa pultová strecha, ktorá nadväzuje na obvodovú stenu domu. Iné ako pultové strechy majú komplikovanejšiu konštrukciu a sú náročnejšie na zhotovenie.
Mohlo by vás zaujímať
Zastrešenie terasy svojpomocne – postup
Pri plánovaní zastrešenia terasy najprv zamerajte priestor, ktorý chcete zastrešiť a pripravte si projekt. Okrem umiestnenia jednotlivých stĺpikov, ktoré ponesú strechu, potrebujete aj rozmery ďalších prvkov a plán ich ukladania. Do zastrešenia terasy svojpomocne by ste sa nemali púšťať sami. Najlepšie je, ak sa na realizácii podieľajú aspoň 2 – 3 zruční ľudia. Rátajte s tým, že budete potrebovať minimálne jeden deň na zhotovenie základov a jeden na samotnú konštrukciu – stĺpiky a strechu. Stavbu je najlepšie realizovať v období od apríla do novembra, teda v čase, keď nehrozia mrazy.
Dbajte na dobré základy
Správne základy sú dôležité aj pre menšie a ľahšie stavby, ako je zastrešenie terasy či pergola. Je potrebné ich nadimenzovať a zrealizovať tak, aby uniesli váhu konštrukcie. V prvom rade si vymedzte plochu, ktorú chcete zastrešiť, napríklad kolíkmi a špagátmi. Ak ešte nemáte terasu vydláždenú, je potrebné celú plochu vyhĺbiť do hĺbky približne 20 – 30 cm, a to tak, aby bola v rovine. Zabetónujte pätky pre stĺpiky a potom vyrovnanú plochu vysypte štrkom, ktorý zhutníte a položte dlažbu.
Nasleduje montáž konštrukcie
Drevené prvky najprv podľa projektu narežte do potrebných dĺžok a ošetrite náterom. Ako prvé upevnite drevené stĺpiky na oceľové pätky osadené do betónového základu. Oceľové pätky chránia drevené stĺpiky pred kontaktom s vlhkosťou na teréne a stĺpiky tak majú dlhšiu životnosť. Pokračujte ukladaním vodorovných trámov a potom ukladaním krokiev do požadovaného sklonu strechy. Krokvy by mali mať pravidelné rozostupy asi 50 – 80 cm v sklone minimálne 3°, aby sa vytvoril spád potrebný pre odtekanie vody. Na tie poukladajte latovanie a stavbu konštrukcie zakončite uložením strešnej krytiny. Nezabudnite na zavetrenie pomocou šikmých vzpier, aby bola konštrukcia tvarovo pevná.
Pozor na detaily
Ak zastrešenie terasy nadväzuje priamo na dom, medzeru medzi konštrukciou zastrešenia a stenou domu treba prekryť klampiarskym plechom, aby voda nezatekala po stene domu. Aj po dokončení stavby nezabúdajte na pravidelnú údržbu a kontrolu stavu dreva aj krytiny.
* článok pokračuje pod formulárom *
Výber krytiny pre zastrešenie terasy
Z hľadiska dizajnu je najvhodnejším materiálom rovnaká krytina ako na dome. Zastrešenie terasy je takto vhodne zladené so štýlom domu. V prípade, že nechcete obmedziť prístup svetla na terasu, alebo do interiéru domu, môžete použiť komôrkový polykarbonát (lexan) alebo sklo.
Pálené alebo betónové škridly
Patria k nákladnejším krytinám. Môžete ich však zladiť so strešnou krytinou na dome a navyše majú dlhú životnosť a výbornú odolnosť. Pri klasickej krytine je potrebné dodržať minimálny sklon strechy podľa typu krytiny a zabezpečiť odvodnenie strechy odkvapovým žľabom a zvodom.
Polykarbonátové dosky
Predstavujú pomerne časté riešenie. Na rozdiel od klasickej krytiny nebránia presvetleniu priestorov. V ponuke sú na výber rôzne farebné riešenia a štruktúra dosiek. Sú lacnejšie a jednoduchšie na inštaláciu, majú však kratšiu životnosť.
Zastrešenie sklom
Je menej obvyklé, ale efektné. Preniká cezeň dostatok svetla do priestoru terasy. Kvôli svojej váhe je náročnejšie na realizáciu a má tiež menšiu odolnosť. V lete je potrebné tienenie, aby sa priestor pod strechou neprehrieval. Ako kompromis môžete zvoliť aj mliečne sklo, ktoré prepúšťa viac svetla a menej lúčov.
Zastrešenie lamelami
Je estetické, variabilné a môžete si ho nastaviť podľa potreby. Hliníkové lamely však patria k finančne náročnejším riešeniam. Navyše je potrebné kúpiť ich ako hotový systém a nechať namontovať odborníkmi.
Pri výbere materiálov a typu konštrukcie si dávajte pozor na kvalitu, trvanlivosť a vzhľad. Dôkladná príprava a presné merania sú kľúčom ku správnemu zhotoveniu zastrešenia. Nezabudnite na zváženie aspektov, ako sú náročnosť montáže a potreba pravidelnej údržby. Kvalitne zrealizované a pravidelne udržiavané zastrešenie terasy vám bude dobre slúžiť dlhé roky.
Mohlo by vás zaujímať