Roletové a žalúziové preklady sa skladajú z dvoch prvkov, a to z nosného železobetónového prekladu s keramickým povrchom (vnútorná časť) a z tepelnoizolačného dielu, do ktorého sa osadzuje roletová alebo žalúziová schránka (vonkajšia časť). V niektorých kombináciách prekladu je potrebné pridať do kompletnej zostavy aj keramické preklady so šírkou 7 cm. Nosná časť sa vyrába v dvoch veľkostiach (v závislosti od dĺžky prekladu, resp. od rozpätia otvoru) – do 1 750 mm alebo 2 000 mm a viac.
Preklady do dĺžky 1 750 mm sú navrhnuté ako plne samonosné, bez potreby spriahnutia (spolupôsobenia) s ostatnými konštrukciami. Vystužené sú symetricky, nie je predpísaná ich orientácia pri zabudovaní.
Preklady dlhé 2 000 mm a viac sú z dôvodu zníženia hmotnosti a zvýšenia celkovej únosnosti navrhnuté ako spriahnuté. Spriahnutie (spolupôsobenie) so stužujúcim vencom v rovine stropnej konštrukcie je zabezpečené špeciálnou zváranou priestorovou výstužou. Výstuž musí smerovať dovnútra prekladu a nahor do venca – preto nie je na prekladoch vyznačená ich predpísaná orientácia.
Ukladanie prekladov
S keramickými prekladmi možno manipulovať ručne alebo pomocou zdvíhacích mechanizmov. Ukladajú sa do lôžka z cementovej malty. Na presné osadenie a vyrovnanie prekladov do roviny sa odporúča používať drevené kliny. Do urovnaného maltového lôžka sa najprv osadí tepelnoizolačný diel – čelo s označením dĺžky musí zvonka lícovať s tehlami, v prípade zateplenej fasády s tepelnou izoláciou. Potom sa z vnútornej strany priloží železobetónový diel alebo preklady – v závislosti od dĺžky prekladu (rozpätia otvoru), resp. od hrúbky steny. Od týchto faktorov závisia aj ďalšie špecifické pravidlá skladby a montáže. Dĺžka uloženia nosných prvkov prekladu na murivo je pri roletových prekladoch 125 až 250 mm. Ak medzi železobetónovým a tepelnoizolačným dielom prekladu vznikne medzera, kde vyčnieva priestorová výstuž prekladu, vyplní sa betónom.
Podopretie
* článok pokračuje pod formulárom *
Po uložení všetkých prvkov prekladu je potrebné celý preklad podoprieť, a to minimálne dvoma podperami v tretinách rozpätia a jednou podperou na oboch koncoch. Montážne podopretie musí zároveň zabezpečiť tepelnoizolačný diel proti možnému vybočeniu pod tlakom čerstvého betónu pri betonáži.
Pri viacerých oknách
Priestor medzi jednotlivými prekladmi (zväčša ide o posledný rad tehál v danom podlaží) sa domuruje tak, aby na preklady nadväzovali z oboch strán koncové tehly alebo polovičné s vloženou tepelnou izoláciou, prípadne celé alebo polovičné tehly (pri použití brúsených tehál).
Nadväzujúca montáž stropu
Po domurovaní tehál a po zatvrdnutí maltového lôžka pod prekladom sa môžu do lôžka z cementovej malty osadiť stropné nosníky. Ak pri ukladaní stropných nosníkov prekážajú niektoré prúty priestorovej výstuže prekladu, je v týchto miestach dovolené hornú výstuž prekladu prestrihnúť a zvislú, resp. diagonálnu, ohnúť (nie však vystrihnúť!) tak, aby sa dal nosník uložiť na potrebné miesto.