Na čo slúžia vyvýšené záhony
Slovo vyvýšený napovedá, že nejde o pestovanie v bežnej pôde. Vyvýšené záhony sú zvyčajne pôdne lôžka s navŕšenou zeminou, ktorú ohraničuje múrik. Ten môžeme zhotoviť buď zo starých drevených hranolov alebo kameniva, dobre nám však poslúžia aj staré tehly. Takto vznikne akýsi box, ktorý umožňuje pestovanie s viacerými benefitmi. Myslite na to, že rastliny, bylinky a drobné plodiny potrebujú aspoň 20 – 30 cm pôdy. Kvôli lepšiemu pohodliu však vyvýšené záhony majú bežne výšku okolo 80 až 100 cm.
10 výhod vyvýšených záhonov
- Sú praktické, pretože sa nemusíte ohýbať až k pôde.
- Môžete si ich vytvoriť aj na terasách či balkónoch.
- Pomáhajú udržiavať záhradku vo väčšom poriadku, pretože chodníčky sa natoľko nezanášajú zeminou.
- Medzi „hriadky“ sa nedostanú domáce zvieratá a hrozí menšie riziko, že ich poškodia deti pri hrách.
- Môžete ich využiť na pozemkoch, kde je veľmi zlá kvalita pôdy.
- Rastlinky získajú väčší prísun slnečných lúčov aj teplejšiu pôdu a zároveň sú lepšie chránené pred škodcami.
- Spotrebujete menej semienok a získate lepší efekt pri pestovaní.
- Nesplavuje sa voda do okolia, čo využijete pri závlahe v lete.
- Recyklujete staré drevené hranoly, dosky, kmene stromov, kamene, tehly či dlažobné kocky.
- Sú estetické a záhradu opticky rozčleňujú.
Samozrejme, aj vyvýšené záhony majú svoje nevýhody. Zaberú v záhrade viac miesta a pravidelne ich treba obnovovať. Zeminu si musíte zaobstarať, čo tiež vyžaduje isté náklady. Ak plánujete použiť múrik s vyššími stenami, rady medzi lôžkami musia byť širšie. To znamená, že aj menej dopestujete. Počas horúceho leta sa pôda viac vysušuje, takže vyvýšené záhony musíte viac zavlažovať. Použité trvalky musia byť zároveň odolnejšie, pretože vyvýšený záhon môže mať v zime chladnejšiu pôdu.
Mohlo by vás zaujímať
Ako postupovať pri zakladaní
Vyberieme vhodné miesto, aby bol pohodlný prístup z 3 strán a ohraničíme tvar záhonu. Odkopeme vrstvu pôdy (30 až 60 cm) zo záhona. Prvú 30-centimetrovú vrstvu (na výšku rýľa) umiestnime nabok – neskôr ju budeme potrebovať. Položíme husté pletivo (zajačie) na dno záhona. Tak zabránime prístupu hlodavcov žijúcich v pôde (krt, hryzec). Záhon po obvode ohraničíme drevom, doskami či tehlami podľa toho, aký materiál máme k dispozícii. Tehly môžeme použiť mrazuvzdorné, ale ak máme po ruke staré, poslúžia nám aj tie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak sa rozhodneme pre kvalitnejšie drevo, vyberieme také, ktoré v pôde vydrží i bez impregnácie proti vlhkosti a pôdnym hubám. Impregnácia by vsakovala do pôdy, neskôr i do pestovanej zeleniny. Životnosť drevenej steny sa podstatne predĺži, ak miesta, kde dochádza ku kontaktu dreva a pôdy, vystelieme čiernou stavebnou „bublinkovou“ – nopovou fóliou.
Výška steny nad pôdou môže byť ľubovoľná (80 až 100 cm = pestovanie na dosah ruky). Proti posunu môžeme stenu zabezpečiť zatlčením oporných kolíkov.
Ohraničený priestor naplníme jednotlivými vrstvami (1 vrstva = 25 až 30 cm, ak nie je uvedené inak):
- spodná vrstva (hrubšie konáre, slúžia na dobrú cirkuláciu vzduchu, odvádzanie prebytočnej vody, pri ich rozklade sa záhon oteplí až o 5 °C);
- trávna mačina (kúsok trávnika iste v záhrade nájdeme, ak nie, použijeme hrubý záhradný odpad – tenšie suché konáriky, prútie z viniča, mačinu uložíme trávnatou časťou dole, koreňovou – mačinou hore);
- lístie (ovocné, okrasné listnáče);
- hrubý kompost (ak nemáme, dáme pôdu);
- jemný kompost (preosiaty, ak nemáme, použijeme len záhradnú zeminu – tú, ktorú sme odkopali z dna záhonu a odložili bokom).
Vyvýšené záhony a vhodné kombinácie rastlín
Pri vysádzaní využívame princíp pestovania na zmiešaných záhonoch. Rastliny si nekonkurujú v príjme živín, chránia sa navzájom pred škodcami a podporujú v raste. Vhodná je napríklad kombinácia kríčkovej fazule s rajčinami, hlávkového šalátu s cibuľou, hrachu a cesnaku alebo jahôd a hlúbovín. Dobre sa znášajú aj reďkovka s hráškom, červená repa s uhorkami či kukurica s mrkvou a rajčinami. Skombinovať však môžete i zemiaky so špenátom, kaleráb s kôprom, či mangold s reďkovkou. Medzi zeleninou možno pestovať bylinky a kvetiny (trebárs aksamietnica a nechtík).
Mohlo by vás zaujímať