V praxi sa niekedy zamieňajú pojmy základová doska a podkladový betón. Základová doska býva až 1,2 m hrubá a realizuje sa len v malom počte rodinných domov.
Základová doska – čo to je?
Ide o tuhé základové konštrukcie vhodné aj do náročných základových podmienok, sú však aj pomerne nákladné. Môžu sa realizovať tiež na stlačiteľnej základovej pôde s premenlivou únosnosťou. Pre rodinný dom sa navrhuje väčšinou rovná základová doska s rovnomernou hrúbkou (500 až 1 200 mm – v závislosti od veľkosti zaťaženia, ktoré musí od stavby prenášať do základovej pôdy). Výhodou železobetónovej základovej dosky je rovnomerné namáhanie základovej pôdy. V niektorých prípadoch si však v porovnaní so základovými pásmi vyžaduje väčšiu spotrebu betónu a oceľovej výstuže. Jej rovný a hladký spodný a horný povrch umožňujú jednoduché zhotovenie izolácie a podlahových vrstiev.
Mohlo by vás tiež zaujímať
V ostatnom období siahajú projektanti a zhotovitelia po progresívnych železobetónových doskách. Pri tomto spôsobe zakladania nepodpivničeného domu je cieľom znížiť prácnosť, spotrebu stavebných materiálov a objem zemných prác a urýchliť výstavbu.
Základová konštrukcia sa pri tomto type dosky zhotovuje v nízkej hĺbke pod terénom, teda v zamŕzajúcej hĺbke. Toto riešenie je preto vhodné pre vykurované nepodpivničené domy s nízkym zaťažením a predpokladá únosnú základovú pôdu. Požadovanú pevnosť podkladu možno zabezpečiť aj vhodnou kombináciou geomreže a geotextílie, ktorú by mal navrhnúť geotechnológ.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby sa mohlo realizovať založenie v zamŕzajúcej hĺbke, je potrebné zabezpečiť dostatočnú tepelnú ochranu základovej konštrukcie. Vhodným riešením je zhotovenie štrkovej vrstvy z drveného kameniva v kombinácii s geotextíliou a geomrežou. Pri zeminách s väčšou odolnosťou proti premŕzaniu sa odporúča na vonkajší povrch základu umiestniť zvislú tepelnú izoláciu alebo vytvoriť vonkajší tepelnoizolačný chodník po obvode budovy napr. zhotovením vodorovnej tepelnej izolácie, tepelnoizolačného podsypu alebo použiť špeciálny tepelnoizolačný dielec.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tepelné mosty v základovej doske
Zaujímavým variantom samonosnej základovej dosky pre domy v ultranízkoenergetickom štandardne a domy s takmer nulovou potrebou energie je základová doska zateplená špeciálnymi tepelnoizolačnými tvárnicami s obsahom grafitu a vysokou pevnosťou. Tvárnice sa skladajú pomocou zámkového systému, vďaka čomu vytvárajú tesný spoj a minimalizujú tepelné mosty. Okrem tepelnoizolačnej funkcie plnia aj funkciu debnenia. Po celej výške ich možno zalievať vodotesným betónom, ktorý zabraňuje prestupu vlhkosti. Na základovej doske zhotovenej z vodotesného betónu tak nie je potrebné realizovať vrstvu hydroizolácie. Systém je vhodný aj na svojpomocné zhotovenie. Bez problémov ho môžete použiť pod tehlový rodinný dom.
Mohlo by vás tiež zaujímať