Dokonalý anglický trávnik
Krásny a hustý trávnik vždy bude viac než len okrasou záhrady. Je totiž zároveň dôležitým producentom kyslíka. Vyžaduje však sústavnú starostlivosť od jari až do zimy, aby bol pekný a zdravý. Dokonca sa hovorí, že toľko obdivovaný anglický trávnik je výsledkom trpezlivej, takmer 50-ročnej práce. Ako ale napraviť a zregenerovať trávny porast, ktorý je poškodený z viac ako 50 percent? Riešením je založiť nový trávnik. Skôr ako sa pustíte do práce, musíte si uvedomiť dve veci:
- aké požiadavky má trávnik spĺňať,
- ako má trávnik vyzerať.
Ako vysiať trávnik?
Pre každý druh trávnika sú zostavené špeciálne trávne zmesi. Pred vlastným výsevom dbajte na dôkladnú prípravu miesta. Plochu budúceho trávnika vyčistite. Dôležitou fázou, ktorú by ste nemali v žiadnom prípade zanedbať, je očistenie vrchnej aj spodnej vrstvy pôdy od mačiny, odnoží, hľúz a koreňov. Nezabudnite na realizáciu závlahového systému, ktorý je pri polievaní šetrnejší a jeho výhodou je rovnomernosť a pravidelnosť zálievky.
Ak je pôda príliš kyslá, pridajte vápno. Pre trávniky sú najvhodnejšie stredne ťažké pôdy. Ak máte pozemok skôr ťažký, ílovitý, pridajte do pôdy piesok. Na upravené, vyčistené a skyprené podložie rozprestrite zeminu alebo ornicu do výšky približne 10 až 20 cm. Nový trávnik zakladajte buď na jar, keď sa pôda začne ohrievať, ale ešte nie je príliš horúco, alebo potom na jeseň. Na vysievanie používajte na to určený vozík. Po vysiatí povrch pôdy ľahko zatlačte. Kým porast plne vzíde, osiatu plochu neustále zalievajte.
Trávnik môžete založiť aj položením trávnatých kobercov. Pri tomto spôsobe môžete očakávať želaný výsledný efekt v priebehu jedného či dvoch dní. Nevyhnete sa však predchádzajúcej dôkladnej príprave pozemku. Nový trávnik prvýkrát koste pri výške trávneho porastu 10 cm.
Romantická kvitnúca lúka
Na výsev kvetinovej lúky je ideálna jar a v suchších oblastiach neskoršia jeseň. Najprv musíte dôkladne pripraviť pôdu – podobne ako pod trávnik – a odhadnúť vhodný čas výsevu. Pri kvetnatej lúke sa neodporúča závlaha. Na malej ploche môžete siať ručne, na väčšej pomocou sejačky. Pozor, ak na konkrétnom pozemku chcete vysievať kvetinovú lúku, nesmiete naň aplikovať herbicídy.
Ako vysiať lúku?
Pôdu pripravujte dôkladne, ale skôr plytko, aby spodná vlaha neprenikala k semenám cez neskyprenú pôdu. Malá vrstva nakyprenej pôdy nad semenami neprepúšťa vlahu ďalej k povrchu. Plochu pred výsevom nehnojte. Klíčiace rastliny si veľmi dobre vystačia s tým, čo v pôde majú.
Je dôležité, aby prírodné podmienky daného miesta formovali samotné vyrastajúce rastliny. Neskôr to zaručí stabilitu celého porastu. Ak by ste použili napríklad dusíkaté hnojivá, spôsobilo by to rýchly rast tráv a potlačilo rast lúčnych bylín.
Vysievajte ideálne naširoko alebo do čo najhustejších riadkov. Vysiatu plochu následne opatrne povalcujte. Ak chcete využiť umelé zavlažovanie, potom len jemným zahmlievaním.
Porast vzchádza postupne, preto sa netreba obávať, že rastlín klíči málo. Veľa druhov zo zoznamu na obale bude viditeľných až na jar, keď sa s prvým oteplením lúka zazelená a prekvapí aj prvými kvetmi. Prvé vždy klíčia trávy, lúčne byliny až neskôr, často ako posledné.
Mohlo by vás zaujímať
Kvetinové záhony s pochôdznou plochou
Súčasťou každej záhrady by mal byť kvetinový záhon. Ideálne trvalkový, pretože sa oň nemusíme až tak starať. Skorá jar je na jeho založenie najvhodnejšia. Na zakladanie kvetinových záhonov sú ideálne slnečné či polotienisté miesta. Naopak, nevhodné sú miesta v tieni. Je dobré, ak má kvetinový záhon aj pekné pozadie. Tým môže byť skupinka vyšších drevín, udržiavaný živý plot, múr domu, prípadne pekný plot. Vo väčšej záhrade ho môžete vytvoriť aj uprostred trávnika, prípadne na brehu jazierka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Podstatný je tvar záhona. Na vidieku môžete dať záhonu nepravidelný pôdorys, v meste a v modernej záhrade pekne ukáže aj pravidelný záhon v istom geometrickom tvare, napríklad obdĺžnik, štvorec alebo kruh.
Aké rastliny sa hodia na záhony?
Vyberajte menej rastlinných druhov, ale vo väčšom množstve, najmenej tri kusy z jedného druhu. To je predpoklad toho, že vznikne krásny trs. Samozrejme, záleží aj na veľkosti pozemku. V prípade starších a vidieckych záhrad použite pri vytváraní kvetinového záhona pokojne aj viac druhov, pričom vhodné sú bežné rastliny, nie exotické. Základom záhona by mali byť trvalky, cibuľoviny, okrasné trávy, prípadne nižšie kvitnúce dreviny a určite aj ruže či popínavé dreviny na opore.
Do väčších záhrad sa hodia zmiešané trvalkové záhony s robustnejšími a vyššími druhmi. Naopak, menšie záhony si vyslovene žiadajú kompaktne rastúce, skôr nižšie druhy. Pamätajte na to, že na záhone nesmú zostávať prázdne miesta. Vyberajte rastliny, ktorým sa u nás bude dariť, teda bude im vyhovovať aj pH pôdy.
Materiály na záhradné cestičky
Komunikačné trasy v záhrade zohrávajú dôležitú úlohu. Z čoho ich však vybudovať? Môžete využiť rozličné materiály, prípadne použiť nespevnené plochy.
Drevo
Je prírodným materiálom, a preto úplne dokonale zapadá do vzhľadu každej záhrady. Na drevené záhradné cestičky a chodníky sa najčastejšie využívajú dubové nášľapy, železničné podvaly, prípadne rôzne iné impregnované druhy dreva.
Kameň
Kameň, konkrétne ten prírodný, je bezpochyby jedným z najvhodnejších materiálov do záhrady. Najčastejšie sa používa žula, rula, pieskovec či kremenec. Kamene sa dobre kombinujú so všetkými materiálmi a hodia sa takmer do akejkoľvek záhrady. Kameň je navyše veľmi nadčasový materiál, ktorý si uchová svoju originálnu podobu. Zaujímavou možnosťou na vytvorenie záhradného chodníka alebo cestičky je aj kamenný koberec.
Betón
v podobe betónovej dlažby je na nerozoznanie od prírodného kameňa a je skvelým doplnkom, ktorý rozžiari vašu záhradu a okolie domu. Na dláždenie vonkajších plôch je úplne ideálny a svojimi vlastnosťami víťazí nad ostatnými materiálmi. Je kvalitný, má vysokú odolnosť proti poškodeniu, dlhú životnosť a bezproblémovo sa kladie. Výhodou je, že sa vyrába v pestrej škále atraktívnych farieb, špeciálnych povrchov tvarov a rozmerov.
Nespevnené plochy
Ak chcete vytvoriť záhradnú cestičku čo najrýchlejšie a najjednoduchšie, použite niektorý z materiálov na nespevnené povrchy, ako je štrk, piesok či riečne kamienky.
Mohlo by vás zaujímať