Z čoho pozostávajú záhradné krby?
Exteriérové kozuby sa skladajú zo spaľovacej komory s ohniskom a komína, ich stavbu môže dopĺňať komora na skladovanie dreva. Záhradné krby vychádzajú z konštrukcie interiérových kozubov, avšak ich komíny sú nižšie. Exteriérový krb musí byť dobre urobený, aby oheň horel dobre, keďže je vystavený silnejšiemu prúdeniu vzduchu, než je vnútri. Má poskytovať teplo a nesmie dymiť. Preto treba kozub odborne postaviť, vhodne nasmerovať a v priestore záhrady aj správne umiestniť.
Aké parametre musí mať komín?
Hlavnou podmienkou dobrej funkcie kozuba je komín. Musí byť dostatočne vysoký a mať správnu svetlosť, aby zabezpečil dobrý ťah. Záhradné krby majú komín nižší než interiérové (môže mať až 8 m). Exteriérový kozub meria 3 až 4 m, čo takisto menej, než v prípade interiérových stavieb. Z toho dôvodu musí byť svetlosť komínového prieduchu väčšia, zvyčajne 30 × 30 cm.
Ak plánujete v exteriérovom kozube kúriť iba drevom, postačí výška komína aj 2,5 m (ale to je minimum, ktoré už nemožno znižovať) a jeho vnútorná svetlosť sa môže pohybovať v rozpätí od 20 × 20 cm do 30 × 30 cm. Komín nadväzuje na spaľovaciu komoru s ohniskom tak, že v spodnej časti sa rozširuje na plochu priečneho (horizontálneho) prierezu celej komory. Smerom hore sa spredu zužuje do dymového hrdla, ktoré prechádza do komína s odporúčanou svetlosťou.
Samostatne stojaci kozub s grilom vo väčšej vzdialenosti od domu má najmenej jednu veľkú výhodu – môžete ho prípadne postaviť aj s udiarňou. Dym tak neobťažuje obyvateľov domu.
Prečo je dôležitý tvar komína?
Okrem výšky komína ovplyvňuje ťah spalín z ohniska aj tvar komínového telesa. Keďže pohodlné ohnisko má v priereze rozmery zväčša 60 až 70 cm × 40 až 50 cm a komín v hornej časti do 30 × 30 cm, je nevyhnutné, aby rozšírenie komína v spodnej časti zasahovalo celý priestor nad ohniskom. Tak zabezpečíte zber a odvod všetkých spalín hore do komína.
Teleso komína sa môže smerom nahor postupne a rovnomerne zužovať, alebo môže vytvárať strechovité rozšírenie nad ohniskom a rovný komín. Tvarovanie komínového telesa závisí aj od použitého materiálu, najmä v prípade, ak ide o murovaný sopúch alebo plechový odvádzač dymu.
Do komína exteriérového kozuba môžeme dať dymovú klapku (z kovu). Tá je v interiérových kozuboch nevyhnutná, najmä ak na zadnej stene komína robíme vratné dno. Ak zvolíte komín bez vratného dna, nemusíte dávať ani dymovú klapku. To je výhodou, lebo vo vonkajších podmienkach by mohla zhrdzavieť a stať sa nefunkčnou – zadretie v nevhodnej polohe by mohlo brániť ťahu dymu do komína.
Spaľovacia komora záhradných krbov
Spaľovaciu komoru kozuba tvorí z troch strán uzavretý (obostavaný alebo oddelený) priestor s otvorom v prednej časti (kozubovým portálom) a prechodom do komína v hornej časti nad ohniskom. Súčasťou spaľovacej komory je ohnisko. Musí byť situované na mieste, ktoré umožňuje jednak prístup vzduchu k horiacim polenám, jednak prístup človeka k ohňu s možnosťou pohodlnej manipulácie. Takisto musí umožňovať aj odvedenie dymu z horenia (do komína). Dobré horenie a manipuláciu s ohňom ovplyvňuje veľkosť kozubového otvoru.
Kozubový portál a jeho veľkosť
Veľkosť kozubového portálu – otvoru – je rozhodujúca pri interiérových kozuboch, keď sa musí brať do úvahy jej pomer k množstvu vzduchu v (uzavretej) miestnosti, aby mal oheň dostatok kyslíka na horenie. V prípade záhradných krbov, ktoré stoja na otvorených priestranstvách s neobmedzeným prísunom vzduchu, môžeme urobiť otvor spaľovacej komory väčší. Nie sme totiž obmedzení objemom vzduchu príslušného priestoru.
Ak vonkajším kozubom chceme vyhrievať okolitý priestor, je vhodné postaviť spaľovaciu komoru so zošikmenými stenami (smerom von z kozuba). Ak nám na vyhrievaní nezáleží, alebo nám stačí vyhrievať prostredie v okolí kozuba len obmedzene, môžeme vnútorné steny spaľovacej komory ponechať rovné. Vtedy môže byť kozubový otvor väčší.
Väčšie kozubové otvory a spaľovacie komory bez zošikmenia stien sú vhodné vtedy, keď nechceme tak intenzívne vyhrievať okolie kozuba. Takéto ohnisko môžeme využívať aj na grilovanie a prípravu jedla. V tom prípade nezabudnite na rôzne grilovacie náradie a potreby, ktoré vám uľahčia prípravu jedla.
Spaľovacia komora s odrazom tepla
Ak chceme aj exteriérovým kozubom intenzívne a pohotovo vyhrievať jeho okolie, musíme ohniskovú komoru vybudovať inak. Jej bočné steny i hornú časť zadnej steny smerom dozadu zošikmíme, aby sa z celého spaľovacieho priestoru odrážalo teplo von pred kozub.
Najčastejšie volia stavebníci ohniskový otvor s výškou 50 cm, so šírkou 60 až 70 cm a hĺbkou 40 cm. Tento pomer zabezpečí, že kozub bude mať správny ťah. Spaľovacia komora sa v hornej časti zužuje do dymového hrdla, ktoré tvorí spodnú časť komína. Dymové hrdlo na zadnej strane ukončuje výstupok, čiastočne uzatvárajúci priehlbinu vratného dna. Jeho účelom je usmerňovať chladný vzduch klesajúci komínom a obracať ho nazad, aby nezrážal dym do kozubového otvoru, čiže aby nedymil smerom von v spodnej časti.
* článok pokračuje pod formulárom *
Dimenzovanie kozubového otvoru
Ide o určenie najdôležitejších rozmerov na kozube, preto uvádzame aj schémy výpočtu. Návrh plochy kozubového otvoru – dimenzovanie portálu – je pri exteriérových kozuboch jednoduchšie ako u vnútorných. Veľkosť sa odvíja od plochy komínového profilu v priečnom priereze (P) na najužšom mieste komína (v hornej časti) a od účinnej výšky komínového sopúcha. Účinná výška (V) komínového telesa kozuba sa počíta od kozubového prekladu, ktorý v hornej časti lemuje portál (otvor spaľovacej komory).
Pri výpočte plochy kozubového otvoru (K) platí vzťah K = N . P
- kde K je plocha kozubového otvoru (portálu) v cm²,
- P – je plocha komínového profilu (vnútorného) na najužšom mieste komína v cm²,
- N – je násobiteľ, t. j. koeficient, závislý od účinnej výšky komínového telesa.
- Pri účinnej výške V do 3 m je N = 6.
- Pri účinnej výške V 3 až 4 m je N = 8.
- Pri účinnej výške V viac ako 4 m je N = 10.
Napríklad, ak máme účinnú výšku kozubového telesa (V) 2,5 m a plochu komínového profilu (P) v najužšom mieste (30 × 30 cm) 900 cm², vypočítame plochu kozubového otvoru pomocou vzorca takto: K = 6 . 900 = 5 400 cm², čo je v rozmeroch 60 × 90 cm, kde 60 cm bude výška a 90 cm šírka kozubového otvoru. Celkovú výšku kozuba potom dostaneme, keď k účinnej výške (V) komínového telesa 2,5 m pripočítame výšku kozubového otvoru 60 cm = 0,6 m, čo je 2,5 m + 0,6 m = 3,1 m, teda celková výška kozuba bude 3,1 m.
Ohnisko v záhradnom kozube
Ohnisko kozuba môže byť umiestnené v úrovni podlahy, teda čo najnižšie nad zemou, ale musí od nej byť oddelená konštrukčnou vrstvou. Vtedy zariadenie umožňuje lepšie sálanie tepla do oblasti nôh. Môžete ho vybudovať vo výške 60 až 80 cm, vďaka čomu bude obsluha ohňa pohodlnejšia. Výška 80 cm je vhodná aj vtedy, ak budeme ohnisko kozuba používať aj na grilovanie. V prípade, že je podstava ohniska murovaná, môžeme jej konštrukciu využiť na umiestnenie komory, kde uložíme drevené polená na kúrenie.
Príslušenstvo kozuba
Do ohniska kozuba vkladáme rošt, ktorý je podmienkou dobrého horenia polien. Rošt môžete zhotoviť z oceľových prútov (s kruhovým alebo hranatým prierezom), ktoré zvaríme do tvaru mriežky. Dobré je, keď je rošt na nožičkách (vysokých 5 až 7 cm), aby cez mriežku mohol prechádzať vzduch k horiacemu drevu a prepadávať popol. Zvýšené okraje mriežky zabezpečia, aby drevené polená nevypadávali von.
Hlavu komína zabezpečte plechovou strieškou, ktorá zabráni, aby dovnútra kozubového telesa zatiekla dažďová voda. Strieška, oblúkovú alebo v tvare vlnovky, by mala byť 25 až 30 cm nad ústím komína na kovových tyčkách. Doplňte ju tiež zachytávačom iskier z drôteného pletiva, čo je dôležité predovšetkým vtedy, keď je komín nižší. Na murovaný kozub môže nadväzovať aj zakryté miesto na uskladnenie zásoby suchého dreva a kozubového náradia (kliešte, kutáč, lopatka, metlička, mech).
Typy záhradných krbov
Z hľadiska stabilného umiestnenia v záhrade a materiálového vyhotovenia máme na výber z niekoľkých typov kozubových stavieb.
Stabilné exteriérové kozuby
Stabilný vonkajší kozub môže stáť v záhrade samostatne alebo začlenený do záveterného múru odpočívadla, prípadne priliehať k stene domu. Je spravidla murovaný. Jeho výhodou je, že pri použití kameňa alebo neomietnutého (tzv. režného) muriva z tehál môže byť dominantným, a pritom funkčným prvkom vybraného zákutia záhrady. Murovaný záhradný krb dobre drží teplo a postupne ho vyžaruje do okolia, aj keď oheň vyhasne.
Prenosné záhradné krby
Výhodou prenosného kozuba je variabilita jeho umiestnenia, keďže ho možno presúvať podľa potreby. Môže mať rozličný tvar a jeho praktický význam je v tom, že komínom odvádzaný dym neobťažuje okolie. Môže byť celý zhotovený z hrubšieho plechu (1,5 mm) a s ohniskom prístupným z jednej alebo z obidvoch strán. Pri vhodnom stvárnení bude pôsobiť ako výtvarný prvok záhrady a zároveň bude plniť úžitkovú funkciu.
Kombinované záhradné krby
Takýto stabilný kozub tvorí kombinácia materiálov. Pozostáva z ohniska s roštom a umiestnený je na podstave, ktorá je natrvalo upevnená v teréne. Obsahuje tiež odnímateľný plechový zberač dymu s komínom (môže byť hranatý alebo okrúhly, so svetlosťou 30 cm), ktorého výška nepresahuje 2 až 3 m.
Zakladanie stavby
Pod každý stabilný záhradný krb musíte zhotoviť základy. Murovaný alebo skladaný betónový kozub má značnú hmotnosť, základy teda zabezpečia, že stavba bude stabilne (vodorovne) stáť a nebude klesať do podkladu. Najvhodnejším základom je betónová armovaná základová doska pre kozuby s väčšou hmotnosťou alebo betónový veniec pre ľahšie kozuby.
Základovú betónovú dosku urobíme tak, že najprv vykopeme základovú jamu hlbokú 20 až 40 cm (s dovnútra zošikmenými stenami, aby bočné tlaky zeminy nezatláčali dosku do podkladu). Na upravené dno výkopu rozprestrieme 5 cm štrkopiesku a po jeho zhutnení nalejeme do pevne ukotveného debnenia vrstvu betónu. Na ňu položíme armovacie pletivo a urovnáme ďalšiu vrstvu betónovej zmesi.
Po naliatí betónovú zmes drevenou latou sťahujeme na jednu stranu a poklepom materiál hutníme, aby bol dobre zhustený a obalil armovaciu sieť. Nakoniec vyhladíme povrch betónovej zmesi. Pri tvrdnutí a schnutí betón kropíme vodou, aby nepopraskal. Pri stavbách s menšou hmotnosťou môžeme urobiť základ ako betónový veniec v strede vyplnený utlačenou pieskovou vrstvou.