Pozemok je naozaj rozľahlý, má približne 3 500 štvorcových metrov. V roku 2001 síce vzišiel projekt z dielne profesionála, ale majiteľ z neho napokon uplatnil pri rekonštrukcii len malú časť. Už od mlada sa totiž zaujímal o botaniku, biológiu a neskôr našiel záľubu aj v záhradnej architektúre. Napriek tomu, že pracoval v odlišnom odbore, záľuba v záhradách bola taká veľká, že si doplnil vzdelanie a „zbehol“, kam ho srdce ťahalo. Dnes pracuje ako profesionálny záhradný dizajnér, ktorý navrhuje a realizuje záhrady na kľúč. Za praktické skúsenosti vo veľkej miere vďačí predovšetkým vlastnej záhrade a inšpiráciu zasa zbiera na cestách. Pri svojej tvorbe uplatňuje princípy prírodného záhradkárčenia – napokon, ide o jeho presvedčenie.
Nostalgická predzáhradka
Vpredu pred domom po oboch stranách vstupnej cesty víta návštevníkov pôvabná vidiecka predzáhradka. Ctí si podmienky aj atmosféru miesta – to vidieť podľa použitých tradičných materiálov a rastlín. Tehlová dlažba, drevený latkový plot, ruže, plamienky a kosatce, starý ovocný strom a namiesto kôry ako mulč (nástielka) slúži slama.
Prekvapenie na dvore
Za formálnou vidieckou predzáhradkou sú vráta vedúce do severnej budovy. Vnútri by ste čakali niečo podobné ako v predzáhradke: starú kamennú studňu a členitý kvetinový dvor alebo záhony byliniek. Pohľad do dvora je však prekvapujúci. Náhle sa ocitnete v modernom svete. Úprava dvora je jednoduchá a dokonalá. Aj tu majiteľ ctil tradičné materiály.
Prečítajte si tiež:
Z troch strán sa po obvode jazierka ťahá rôzne široká drevená terasa alebo, ak chcete, mólo. Zvyšok tvorí čistiaca zóna vodných rastlín. Príjemný pohľad na jazierko je aj za dažďa – môžete si ho vychutnať na terase pod strechou, prípadne v teple okolo kruhového kovového kozuba.
Zimná záhrada ako v Anglicku
Keď prejdete druhou budovou, čaká na vás ďalšie prekvapenie. Jedným krokom akoby ste prekonali tisíce kilometrov – ocitnete sa totiž v starej anglickej záhrade s mohutnou zimnou záhradou z pálených tehál a terasovým dvorom, v ktorom tróni a zároveň tieni starý orech. Drevené stoličky s odlupujúcim sa náterom dodávajú miestu patinu času a figovníky v terakotových kvetináčoch zase ľahký nádych exotiky.
Tam úplne vzadu
* článok pokračuje pod formulárom *
Za zadným traktom domu, oproti zimnej záhrade sú vyvýšené zeleninové záhony – pestovanie v nich sa osvedčilo ako pohodlné aj výnosné. Ich základ tvorí štiepka, kompost a mulč. Podľa praxou overených skúseností prírodného záhradkárčenia tu rastú zdravé a silné plodiny, navyše, majiteľov pri práci nebolia kríže. Dostatočne veľký kompost sa skrýva za bariérou vytvorenou z krov v zadnej časti.
Juhovýchodná partia pozemku je kráľovstvom domácej hydiny, ktorá má tiež svoje miesto v uzatvorenom cykle prírodného hospodárenia. Voľne sa tu pohybujú maličké sliepočky druhu kur domáci (Gallus gallus f. domestica), ktorých najväčšou výhodou je, že vďaka svojej veľkosti a hmotnosti nenapáchajú v záhrade prakticky nijakú škodu. Pre zdarný chov je samozrejmosťou čerstvá voda, obilniny a bezpečný nocľah v suchom kurníku.
Súčasťou záhradnej fauny sú aj indické bežce – nenápadné a plaché kačice, ktoré regulujú slimačiu populáciu a držia ju v únosnej miere (už z názvu tohto kačacieho plemena vyplýva hlavná nevýhoda slimákov).
Prečítajte si tiež:
Trvalky od výmyslu sveta
Pestrá trvalková výsadba je farebne aj tvarovo zladená. Sú v nej zastúpené typické vidiecke druhy, ako napríklad králik biely, zvončeky, plamienky, čemerice, pakosty, alchemilky, kosatce, cesnaky, čistec, mliečnik, pivónie, levanduľa, ruže a okrasné trávy… Všetko sa v tomto hojnom počte ani nedá vymenovať. Princíp je však jasný – harmónia, tlmenosť, nijaké zbytočne krikľavé farby; vládnu ružová, modrá, fialová, biela a odtiene zelenej. Kry v zadnej časti záhona izolujú a uzatvárajú priestor. Na niekoľkých miestach tu zostali aj staré ovocné stromy. Len pre zaujímavosť: v záhrade nenájdete ihličnatý strom, ako však sami cítite, do tohto záhradného štýlu ani nepatrí.
Celá galéria:
Čo ďalej…
Extenzívny sad, kvetinová lúka, pastvina, retenčná nádrž na dažďovú vodu… Zmeny čakajú aj veľké kukuričné pole, ktoré sa rozprestiera v bezprostrednej blízkosti domu. Rovnako aj v oblasti záhradníckej osvety má autor a majiteľ, pán Jan Nussbauer, ambície – plánuje robiť záhradnícke kurzy priamo na svojom statku. Tak sa nechajme prekvapiť a poučiť v širokej oblasti, ktorou záhradná tvorba určite je.