Cena domu: návrat na predpandemickú úroveň radšej nečakajte
Vzhľadom na dôsledky pandémie ceny stavebných materiálov v roku 2021 narástli. Spôsobil to nedostatok niektorých vstupných surovín, pridalo sa spomalenie výroby z dôvodu pandemických obmedzení, narušenie logistiky, dodávateľských reťazcov a podobne. Teraz pribudol výrazný rast cien energií. Odborníci z rôznych oblastí sa zhodujú, že vývoj situácie sa nedá jednoznačne odhadnúť. Za jedno sú však aj v tom, že návrat cien na predpandemickú úroveň nemožno očakávať. Čakať, že cena domu na kľúč či postaveného svojpomocne bude o pár mesiacov rapídne nižšia, teda zrejme efekt neprinesie.
Napriek tejto situácii však analytici hovoria, že vlastniť nehnuteľnosť sa oplatí, pretože cena domov a bytov každý rok stúpa. Podľa Viktora Obtuloviča z FinGO.sk sa priemerný nárast cien nehnuteľností za posledné dva roky pohyboval na úrovni vyše 12 %. Je tu aj praktické hľadisko. Ľudia chcú a potrebujú bývať aj v zložitej situácii. Kto si nemôže dovoliť byt v meste, pôjde do okolitých obcí. Náklady na výstavbu výrazne ovplyvňuje aj cena práce, čiže ten, komu sa bude zdať cena práce vysoká, začne uvažovať o možnostiach svojpomocnej výstavby. Otázku teda možno postaviť aj inak. Keď nemôžeme ovplyvniť cenu stavebných materiálov, ako ušetriť, aby bola cena domu prijateľná?
Mohlo by vás zaujímať
Dom v tvare U, bungalov v tvare L? Oplatí sa kompaktný tvar
Stavbu domu teda zbytočne neodkladajte, ale oplatí sa dobre si premyslieť, čo naozaj potrebujete. Skutočne budete potrebovať hosťovskú izbu aj pracovňu, využijete viac kúpeľní, samostatnú práčovňu? Kompaktný tvar domu znamená menšie komplikácie a pravdepodobne aj menšie náklady. Ak oslovíte projektanta, aby vám ho optimálne vytvaroval, za jeho prácu pravdepodobne nezaplatíte toľko, koľko týmto krokom v budúcnosti ušetríte. Určite však nešetrite pri výbere kvalitného materiálu.
Cena materiálu na dom vypočítaná vopred
Poctivo plánujte, objednávajte materiál aj remeselníkov dopredu. Dajte si vypočítať spotrebu a cenu materiálu na dom (najlepšie priamo u výrobcu), a to čo najskôr. Získate predstavu o vývoji dodacích lehôt a cien priamo od zdroja. Riziko, že vás vývoj trhu prekvapí, bude značne nižšie. „Plánovanie je základ. Rozmýšľajte dopredu, dajte si napočítať potrebu jednotlivých stavebných materiálov a objednajte si ich v predstihu, aby boli vaše predstavy o realizácii stavby uskutočniteľné,“ komentuje situáciu Ľubomír Roth zo spoločnosti Leier.
* článok pokračuje pod formulárom *
Cena práce verzus stavba domu svojpomocne
Náklady na stavbu však neovplyvňuje len cena materiálu. Významnú časť tvorí aj cena práce. Výhodou je, že náklady na ňu môžete ovplyvniť. Ako? Práve výberom stavebného materiálu. Ak si vyberiete napríklad brúsené tehly, murovaciu penu, murovaciu maltu na tenké škáry alebo modernú murovaciu maltu pripravenú na okamžité použitie, môžete rátať s tým, že stavebné práce pôjdu rýchlejšie a jednoduchšie, prípadne stavbu domu môžete zvládnuť aj svojpomocne. Ak by ste sa obávali zložitejších detailov, napríklad zakladania prvého radu, výrobcovia ponúkajú odbornú pomoc. Takáto služba môže byť v tomto období na nezaplatenie. Podobne je to so zakladaním rohov, murovaním ostení a súvisiacim delením tehál, ktoré výrazne zvyšuje spotrebu materiálu. No aj tu existuje riešenie. Kvalitný tehlový murovací systém zahŕňa doplnkové tehly. Delenie sa minimalizuje, práca sa urýchli a skvalitní, čo máva pozitívny vplyv aj na náklady. „Moderné murovacie systémy by som si dovolil prirovnať k skladačke pre dospelých, v ktorej tehly do seba perfektne zapadajú a hrubá stavba rastie pred očami,“ hodnotí aktuálne možnosti Petr Porubský, obchodný riaditeľ spoločnosti Heluz.
Cena materiálu na dom verzus šetrenie energie v domácnosti
Druhou možnosťou, ktorá vám pomôže optimalizovať financie a urobí z vašej stavby rentabilnú investíciu, s ktorou sa neoplatí čakať, je výber tehál s dobrými energetickými parametrami, najlepšie s parametrami pre pasívny dom. Spotrebu energie na úrovni kategórie A0 dnes dokonca vyžaduje legislatíva. Moderné tehlové systémy tieto parametre už niekoľko rokov spĺňajú. Energetická efektivita domu, ktorú vďaka tomu dosiahnete, vám pomôže ušetriť financie. „Ak si vyberiete tehly, ktoré svojimi tepelnoizolačnými parametrami spĺňajú požiadavky nízkoenergetického až pasívneho domu, významne ovplyvníte energetickú spotrebu domu počas jeho prevádzky, a teda výrazne znížite budúce náklady na vykurovanie,“ dopĺňa Petr Porubský. Čím skôr budete mať energeticky efektívny dom, tým dlhšie môžete šetriť za energie. Ak sa navyše rozhodnete pre tehly plnené izolantom (polystyrén, minerálna vlna), dosiahnete tieto parametre aj bez dodatočného zateplenia. Ušetríte tak ďalší materiál a prácu.
Mohlo by vás zaujímať
Vyčkávacia taktika teda podľa odborníkov nemusí byť to pravé a nemusí sa vám vyplatiť. Myslite na to, že dom je dlhodobá investícia, ktorá mnohokrát odolá aj inflačným vplyvom.