Tehla alebo pórobetón, alebo…?
Murované domy majú u nás dlhú tradíciu, takže postup pri ich stavbe je dobre známy a do veľkej miery sa využíva svojpomoc, ktorá ušetrí, čo v momentálnej situácii nie je zanedbateľný fakt. Z akého materiálu stavať dom? Ktorý si vybrať? Tehla alebo pórobetón, vápennopieskové tehly alebo systémy strateného debnenia?
Moderná pálená tehla ako stavebný materiál
Súčasná tehla ako stavebný materiál v jednej vrstve obsiahne celú nosnú hrúbku múra. Staviate rýchlejšie, s menším počtom škár aj menším množstvom malty. Brúsené tehly sa murujú na tenkú ložnú škáru, čo je z hľadiska tepelnej izolácie výhodnejšie. Izolačnú schopnosť samotných tehál zlepšuje hlavne väčší podiel vzduchu, ktorý je vynikajúco izoluje. Dutinky vyplnené vzduchom sú v samotnom tehliarskom črepe aj v tzv. voštinovej štruktúr tehál, ktorá vzniká vďaka zvislým rebrám. Ak sa dutiny v tehlách vyplnia polystyrénom alebo minerálnou vlnou, tepelnoizolačné parametre sa ešte zlepšujú. Výrobcovia deklarujú, že takéto tehly možno použiť na jednovrstvové murivo pasívnych aj povinných A0 domov.
Mohlo by vás zaujímať
Pórobetón, resp. plynosilikát
Ide o materiál s veľkým podielom vzduchu. Vzduch je uzavretý v póroch v hmote z kremičitého piesku, vápna a cementu. Vďaka veľkému podielu vzduchových dutiniek je pórobetón veľmi ľahký a má dobré izolačné vlastnosti. Na druhej strane má však nižšiu tepelnoakumulačnú schopnosť ako napríklad tehla.
Vápennopieskové tehly
Vápennopieskové tehly majú podobné zloženie ako pórobetón, ale oveľa vyššiu hustotu. Sú pevné, majú vysokú tepelnoakumulačnú schopnosť, no aby ste dosiahli požadovaný a z energetického hľadiska výhodný tepelný odpor musíte ich na rozdiel od tehál dodatočne zatepliť. Nie všetkým musí vyhovovať ich vyššia hmotnosť (menšie rozmery ju kompenzujú len čiastočne).
Systémy strateného debnenia
Ide o úplne odlišný spôsob murovania. Duté tvarovky z polystyrénu, z keramického betónu či štiepkocementu sú sčasti vyplnené polystyrénom. Dáva sa do nich oceľová výstuž a dutiny sa priebežne zalievajú betónom, aby vznikla nosná akumulačná vrstva stien. Ide však o pomerne náročné murovanie oproti murovaniu z tehly, je lepšie, ak ho zveríte firme. Musíte teda rátať s vyššími nákladmi na prácu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Tehla vs. pórobetón a ostatné murovacie materiály. Čo ich spája a čím sa líšia
Oproti najtradičnejšiemu murovaciemu materiálu má teda ľahký s nízkou hustotou pórobetón nižšiu akumulačnú schopnosť. Vápennopieskové tehly s vysokou hustotou zasa ťažko dosiahnu požadovaný tepelný odpor a musíte ich dodatočne zatepliť (pri niektorých druhoch tehál stačí jednovrstvové murivo). Systém strateného debnenia je časovo aj technologicky náročnejší, vyžaduje si profesionála so skúsenosťami nie svojpomoc.
Spoločným znakom väčšiny moderných murovacích materiálov je úspešná snaha výrobcov o presné rozmery, čím sa šetrí materiál, čas a stavebníci si môžu murovať aj svojpomocne, pretože to nie je také náročné. Náročnosť sa znižuje aj tvorbou ucelených systémov z jednotlivých materiálov. Máme na mysli napríklad doplnkové tehly a riešenie problémových detailov stavby. Ide o špeciálne tehly, resp. tvarovky, na riešenie rohov, parapetov, ostení, prekladov (napríklad aj s roletovým boxom). Výstavbu urýchľujú aj schodiskové či strešné prvky na tzv. ťažké strechy. Špeciálne tvarovky však môžu splniť aj špeciálne požiadavky – napríklad na zvukovú izoláciu.
Cena murovacieho materiálu tvorí približne 10 % z ceny rodinného domu. Neodporúča sa na ňom šetriť.
Aké parametre muriva sa oplatia – najlepšie či také akurát?
Mali by mať obvodové múry domu čo najlepšie tepelnoizolačné parametre alebo akurát také, aby splnili požiadavky normy? Murivo so slabšími tepelnoizolačnými parametrami môže byť lacnejšie, no riskujete vyššie prevádzkové náklady. Keďže pri posudzovaní energetickej efektívnosti domov sa berie do úvahy aj to, aká energia sa spotrebúva, musíte rátať aj s použitím iných moderných technológií. Napríklad rekuperácie a tepelných čerpadiel či fotovoltiky.
Ak budete šetriť na stavebnom materiáli, môže sa vám stať, že budete musieť oveľa viac investovať do iných technológií, ktoré tiež nie sú najlacnejšie a ich životnosť sa nedá napríklad s tehlou porovnať. Takže pozor, kde šetríte, zverte projekt radšej do rúk odborníkovi.