Vyrovnanie pozemku – aký postup je najlepší?
Vyrovnanie pozemku do roviny je väčšinou potrebné urobiť ešte pred začiatkom stavby domu. Má to svoje výhody – jednoduchšia manipulácia so stavebným materiálom, stavba lešenia na rovine a podložie má čas sadnúť, čo znamená menej problémov po výstavbe domu. Niekedy však môžete s úpravou počkať a zrealizovať ju po dokončení stavby. Závisí to od sklonu svahu a usporiadania domu. Ak plánujete pivnicu a svah nie je natoľko členitý, aby to prekážalo pri stavbe, môžete pozemok vyrovnať aj po dokončení domu. Vyrovnanie pozemku po dostavaní domu má aj svoje výhody – minimálne časť objemu zeminy na vyrovnanie nemusíte zháňať, ale získate ju z výkopov na svojom pozemku.
Nechajte pozemok sadnúť
Vo všeobecnosti však platí, že pozemok pod domom je vhodné vyrovnať ešte pred začatím stavby a terénne úpravy záhrady môžete realizovať aj neskôr. Najlepšie je vyrovnať pozemok na jeseň, v takom prípade má zemina dosť času cez zimu sadnúť. Podložie je potrebné pred navezením zeminy upraviť, hlavne očistiť od buriny či kríkov a zhutniť.
Zeminu na vyrovnanie získate buď navezením na pozemok, alebo z výkopov pre pivnicu či základy domu. Navezenú zeminu rovnomerne rozložte po pozemku tak, aby naraz nevznikla vrstva viac než 50 cm a následne ju zhutnite. Takto postupujte až do požadovanej úpravy terénu. Pozemok môžete vyrovnávať do jednej alebo viacerých úrovní. Závisí to od umiestnenia domu na pozemku a jeho osadenia v teréne. V prípade, že treba výstavbu domu urýchliť a terénne úpravy budete robiť až po dokončení stavby, neponáhľajte sa hneď s výstavbou chodníkov či zakladaním trávnika. Nechajte upravený pozemok sadať nejaký čas, ideálne cez zimu.
Mohlo by vás zaujímať
Aká je cena za vyrovnanie pozemku?
Vyrovnanie pozemku môžete robiť aj svojpomocne, no najlepšie je nájsť si na to vhodnú firmu. Po obhliadke pozemku vám vedia poradiť množstvo aj vhodný druh zeminy a urobia vám celkovú cenovú ponuku. Toto všetko sa odvíja od sklonu pozemku, podložia, budúceho využitia pozemku, ale aj od klimatických podmienok. Vedia pre vás urobiť zemné práce, doviezť či odviezť zeminu, poradiť s najvhodnejším riešením a rovno ho aj zrealizovať. Takto nielenže ušetríte čas, ale nemusíte ani zháňať materiál, autá a stroje.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vyrovnanie pozemku svojpomocne
Pri vyrovnaní pozemku svojpomocne budete potrebovať výpočet množstva zeminy, potrebnej na vyrovnanie. Na dorovnanie pozemku je najlepšia zásypová zemina, tzv. podorničie. Bežne sa nachádza v hĺbke cca 50-70 cm a obsahuje aj určité množstvo kameniva a štrku. Na hrubé vyrovnanie pozemku môžete použiť aj stavebný odpad, ktorý je cenovo dostupnejší než kvalitná zemina. V takom prípade ho však potom treba zakryť aspoň 40 – 60 cm zeminy.
Aj zemina má svoju cenu
Ceny za rôzne druhy zeminy sa líšia a najlepšie je získať cenovú ponuku od konkrétneho dodávateľa na požadovaný druh a množstvo zeminy. Ceny sa uvádzajú väčšinou v tonách, ale prepočet na m3 vám umožní lepší odhad, koľko zeminy budete potrebovať. Jeden kubík zeminy môže mať totiž rôznu váhu v závislosti od typu zeminy, ale aj od množstva vody v nej obsiahnutého. Napríklad, ornica sa pohybuje okolo 10 až 15 eur za tonu, no hlinu či stavebný odpad viete získať aj za menej, prípadne zadarmo od ľudí, ktorí sa ho potrebujú zbaviť.
Cenu za dovoz či odvoz zeminy si tak isto overte v konkrétnej firme. Pri zisťovaní cien za dovoz zeminy si všímajte, či je cena za m3, za tonu alebo fúru. Cena za dopravu závisí nielen od vzdialenosti, ale aj od typu vozidla a pohybuje sa medzi 0,5 až 1,5 € za km.
Vyrovnaniu pozemku venujte dostatočnú pozornosť, hlavne v mieste plánovanej stavby domu. Od kvalitného vyrovnania závisí aj neskoršia bezproblémová stavba domu. Neváhajte sa preto obrátiť sa na firmy, ktoré majú skúsenosti s plánovaním a realizáciou úprav terénu.
Mohlo by vás zaujímať