Majiteľka domu a zároveň aj jeho projektantka, pani Viera, sa od detstva pohybovala v prostredí, kde boli debaty o živote v rodinnom dome na dennom poriadku. Pre jej otca a strýka (okrem iného autora Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku) bola architektúra a projektovanie rodinných domov spoločným koníčkom a aj ona im už od svojich 11 rokov aktívne pomáhala pri práci ako kreslička a od 15 aj ako projektantka. Bývanie vo vlastnom dome sa tak stalo jej celoživotným snom, ktorý si nakoniec po 50-tke aj splnila.
Zvíťazila tehla
Aj v prípade vlastného domu sa rozhodla pre murovanú stavbu z keramických tehál, ktoré majú podľa nej jedinečné vlastnosti a ktoré sa v jej rodine tešia veľkej obľube. Priznáva však, že sa pohrávala aj s myšlienkou dať si na kľúč postaviť drevostavbu, ponuková cena však bola vyššia, ako si ona vyrátala za murovaný dom, a tak bolo rozhodnuté. Voľba padla na keramické tvárnice. Murár pracoval s použitým materiálom – brúsenými tvárnicami lepenými lepidlom – po prvý raz, a ako spomína majiteľka, práca mu išla od ruky. „Ľudia z celého okolia sa chodili pozerať, ako rýchlo stavba rastie,“ dodáva. Veľká pomoc prišla aj od výrobcu: na kontrolu presnosti prvého radu tvárnic poslal dvoch pracovníkov s laserovým zariadeným, čo uľahčilo murárovi prácu a zabezpečilo perfektnú rovinnosť prvej šiary.
Rodinný nízkoenergetický dom zaradený do triedy B
Realizácia: 2009 – 2012
Projekt: Ing. Viera Hatalová, KV-PROJEKT, s. r. o.
Spôsob výstavby: kombinovaný – svojpomocne i dodávateľsky
Zastavaná plocha: 157,10 m2
Obytná plocha: 194,0 m2
Typ konštrukcie: murovaný dvojtrakt
Základy: monolitické pásy + železobetónová monolitická platňa
Obvodové steny: brúsená keramická tehla hrúbky 44 cm
Stredové nosné steny: na prízemí keramická brúsená tehla hrúbky 25 cm, v podkroví keramická tehla hrúbky 17,5 cm
Priečky: keramická brúsená tehla hrúbky 11,5 cm
Strecha: drevený krov a krokvy, lepené väznice dlhé 12,40 m, krytina keramická pálená
Okná: drevené okná s trojsklom + hliníková kapotáž, profil EK 88
Vykurovanie: teplovodný vykurovací systém s elektrokotlom, elektrické rohože v kuchyni a kúpeľni, kozubová vložka
Zateplenie: minerálne dosky
Tepelný odpor obvodových konštrukcií:
prízemie R = 6,39 m2 . K/W, U = 0,15 W/m2 . K,
podkrovie R = 8,61 m2 . K/W, U = 0,11 W/m2 . K
Cena: doteraz 150 000 € bez úprav sokla, vstupu, terasy a záhradných úprav
Nízkoenergetický štandard
Pani Viera mala od začiatku jasno v tom, že dom bude spĺňať nízkoenergetický štandard, čomu podriadila aj výber ostatných materiálov a riešenie detailov. Samotná dispozícia domu je navrhnutá tak, aby boli solárne zisky počas zimných slnečných dní citeľné. Interiérový termostat vypína elektrokotol už v dopoludňajších hodinách. „O pár rokov idem do dôchodku a kto by mi tie energie platil?“ vysvetľuje s humorom majiteľka.
Keďže pani domáca žije v dome sama a zimné víkendy trávi mimo domu, ako nosný zvolila vykurovací systém s rýchlym nábehom teploty (pomocou vykurovacích telies), nie podlahový systém s akumuláciou.
Pani Viera v celom interiéri zvolila veľkoplošné drevené podlahy. Kým prízemie sa stalo jej domovom, v podkroví je vybudovaný komfortný priestor pre hostí.
* článok pokračuje pod formulárom *
Investícia do kvality
Pri stavbe svojho domu investovala aj do ďalších kvalitných materiálov, niektoré z nich si dokonca nechala doviezť zo zahraničia. Tekuté hydroizolácie koncernu BASF sú z výrobného závodu v Nemecku, pálená škridla a drevené lepené väznice z Viedne. Okrem hydroizolácií, v ktorých je množstvo chémie, použila prvotriedne prírodné materiály. „Ak chcete mať v dome príjemnú vyváženú klímu a tepelnú pohodu, musíte si jednoducho za tieto vlastnosti materiálov priplatiť,“ dodáva pani Viera.
Celá galéria
Takmer v cieli
Hoci majiteľka dom už obýva, má pred sebou ešte rad úprav a dokončovacích prác. Na pláne je úprava sokla, vstupu do domu, terasy, záhradné úpravy a v blízkej budúcnosti aj vybudovanie sauny. Až potom bude sen majiteľky a projektantky v jednej osobe naozaj naplnený.