Od čoho závisí vykurovanie domu?
Ak sa chystáte stavať dom, bez pomoci odborníkov sa jednoducho nezaobídete. Prečo je to tak? Súčasná slovenská legislatíva nariaďuje, že novostavba rodinného domu so stavebným povolením po 1. januári 2021 musí spĺňať podmienky pre zaradenie do energetickej triedy A0 (potreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok). Ovplyvňuje to nielen výber vykurovacích zariadení, ale aj stavebných materiálov použitých pri výstavbe domu. S akými technológiami (resp. ich kombináciou) na vykurovanie domu, ohrev vody a chladenie sa zmestíte do novej normy? To závisí vždy od konkrétneho projektu domu, preto odporúčame vopred sa poradiť s odborníkmi.
Pozor na predpísanú normu
Viacerí projektanti a výrobcovia vykurovacích zariadení upozorňujú staviteľov domov, aby nešetrili tam, kde sa to neoplatí. Dôležité je napríklad vedieť, že predpísaná norma sa výlučne s použitím trebárs samotného elektrokotla nedá splniť. Rozhodli ste sa pre tepelné čerpadlo v niektorej z odporúčaných kombinácií? Vstupná investícia bude síce vyššia, treba však očakávať podstatne nižšie prevádzkové náklady. Spotreba energie počas prevádzky domu totiž klesne. Niektoré zdroje uvádzajú úsporu na úrovni 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným rodinným domom.
Vykurovanie domu vhodné pre novostavby
Okrem zemného plynu máte pri výbere vykurovania do novostavieb rodinných domov v energetickej triede A0 viaceré možnosti. Aké materiály a technológie si vybrať, aby novostavba splnila predpísané energetické požiadavky, vám poradí projektant. Niektoré odporúčané kombinácie zariadení môžu vyzerať takto:
- elektrokotol + fotovoltika,
- elektrokotol + fotovoltika + centrálne riadené vetranie s rekuperáciou,
- tepelné čerpadlo vzduch – voda + fotovoltika,
- tepelné čerpadlo vzduch – voda + centrálne riadené vetranie s rekuperáciou,
- tepelné čerpadlo vzduch – voda + centrálne riadené vetranie s rekuperáciou + fotovoltika.
Ak chcete dodržať legislatívne požiadavky pre novú výstavbu, ale aj významnú obnovu budov, podľa odborníkov by ste mali vykurovací systém a prípravu teplej vody postaviť na obnoviteľných zdrojoch energie. Odporúčajú použiť tepelné čerpadlo na vykurovanie, resp. chladenie a prípravu teplej vody. Vzhľadom na rastúce ceny energií je veľmi výhodné použiť aj fotovoltický systém na priamu spotrebu domu. Viete však využiť aj prebytky vyrobenej elektrickej energie do batérií, na prevádzku tepelného čerpadla a pod.
Tepelné čerpadlo na vykurovanie domu
Tepelné čerpadlo je ekologickým riešením, ktoré efektívne premieňa nízkopotenciálnu energiu z okolitého prostredia (vody, zeme alebo vzduchu) na energiu s vysokým potenciálom. Okrem vykurovacieho tepla dokáže v letných mesiacoch zabezpečiť aj príjemné chladenie a samozrejmosťou v kombinácii so zásobníkom teplej vody je aj ohrev pitnej vody.
Najväčšou výhodou týchto zariadení je, že iba maximálne 25 % tepla pre dom nakúpite vo forme elektriny a zvyšných 75 % získate zadarmo z vonkajšieho vzduchu, podzemnej vody alebo zeme. Podľa počtu inštalácií vedie aktuálne tepelné čerpadlo typu vzduch – voda. Percentuálne je to až okolo 95 % (na našom aj zahraničnom trhu).
Trendom v segmente tepelných čerpadiel vzduch – voda sa stáva kompaktné monoblokové vyhotovenie. Z hľadiska konštrukcie sa monoblok vyrába a zmontuje ako jeden celok v továrni. Tento funkčný celok, ktorý je súčasťou vonkajšej jednotky, je hermeticky uzatvorený. Pri jeho inštalácii teda nie je potrebný chladiar, ako je to pri delenej (splitovej) konštrukcii, ale len kúrenár, keďže operuje len s vykurovacou vodou, a nie priamo s chladivom.
Podmienky pri výbere tepelného čerpadla
Pri najpoužívanejšom tepelnom čerpadle vzduch – voda treba myslieť na to, že systém má aj určité priestorové požiadavky, napríklad na situovanie vonkajšej jednotky. Pred jednotkou by nemalo byť nič umiestnené ani vysadené vo vzdialenosti minimálne tri metre. Mali by ste myslieť aj na to, aby jednotka nebola v blízkosti spální. Ideálne by nemala byť spojená s konštrukciou domu a umiestnená v úzkych priestoroch pre vibrácie a možnú hlučnosť.
Takisto treba myslieť aj na priestor vnútri domu, aby bolo možné umiestniť akumulačnú nádobu, zásobník TÚV a ostatné zariadenia potrebné na prevádzku. Netreba zabúdať ani na dostatočné elektrické istenie v dome a v rámci rekonštrukcie, ak nie je možné inštalovať podlahové vykurovanie, nadimenzovať vykurovacie telesá na nižšie teplotné spády. To má výrazný vplyv na ekonomiku prevádzky tepelného čerpadla.
Vykurovanie domu s rekuperáciou
Mnohí ľudia majú mylnú predstavu, že s centrálnou vetracou jednotkou v dome nebudú môcť otvárať okná, a boja sa aj vyššej vstupnej investície. Pravdou je, že riadené vetranie neznamená úplný zákaz otvárania okien. Vetracie systémy s rekuperáciou počas vetrania odvedú odpadový vzduch z interiéru domu, ale zároveň ho využívajú na ohrievanie privádzaného čerstvého vzduchu. Získava sa tak spätne energia už raz vložená do vykurovania, ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila. Úspora energií v zimných mesiacoch len pri centrálne riadenom vetraní s rekuperáciou zvykne byť na úrovni viac ako 30 %. Spotreba samotnej rekuperačnej jednotky je pritom minimálna.
Použitie vetracej jednotky so spätným získavaním tepla má tiež pozitívny vplyv na kvalitu vzduchu v domácnosti a zároveň prispieva k zníženiu tepelných strát domu.
Vďaka spätnému získavaniu tepla získate pri riadenom vetraní späť až 90 % tepla z odvádzaného vzduchu. Rekuperácia sa postará aj o rovnomerné rozvrstvenie chladu od podlahy do celej miestnosti, ak sa rozhodnete využiť aj možnosť chladenia tepelným čerpadlom. Technológiu rekuperácie možno dokonca inštalovať aj do existujúceho rodinného domu bez potreby masívneho zásahu do stavebnej konštrukcie. Na tento účel sú vhodné decentrálne (lokálne) vetracie jednotky. Decentrálna jednotka sa umiestňuje do pobytových miestností, ako sú obývačka, spálňa či pracovňa. Jediný stavebný zásah je, že inštalácia je do obvodovej steny cez štvorcový alebo kruhový prieraz. Netreba tu teda viesť vnútorný centrálny rozvod v podhľade, ako je to pri centrálnej rekuperácii.
Neodborná montáž je riziko
Ľudia často stavia na svojpomocnú, rýchlu a neodbornú montáž vykurovania s cieľom ušetriť. Je to však veľká chyba, pretože tento prístup prináša mnohé problémy. Zároveň hrozí, že ich novostavba preto nebude skolaudovaná.
* článok pokračuje pod formulárom *
Určite treba vedieť, že vstupná investícia do vykurovania, ohrevu vody a chladenia sa dá výraznejšie znížiť využitím štátnych dotácií, s čím vám poradia odborníci i samotné montážne spoločnosti. Akcie a zľavy môžete získať aj priamo od niektorého z výrobcov vykurovacích zariadení. Niektorí ponúkajú nezáväzne a zadarmo vypracovanie odborného návrhu systému s tepelným čerpadlom pre rodinný dom A0, čo tiež predstavuje možnosť, ako ušetriť.
Mohlo by vás zaujímať
Vykurovanie domu pre rekonštrukcie
Tepelné čerpadlá sa v súčasnosti inštalujú aj do rekonštruovaných domov. Počiatočné náklady sú síce vyššie, ale úspory vo vykurovaní sa pri niektorých typoch tepelných čerpadiel pohybujú pri hodnote 70 % a viac. A na čo konkrétne si dať pozor pri výbere vhodného zariadenia?
Vždy sa raďte s odborníkom
Tepelné čerpadlo možno v rámci rekonštrukcie pripojiť aj na existujúcu vykurovaciu sústavu. A to aj do staršieho vykurovacieho systému iba s radiátormi, prípadne s podlahovým vykurovaním i radiátormi, detaily však radšej riešte s odborníkom. Ten by mal vždy uskutočniť obhliadku rodinného domu a vďaka nej zhodnotiť, či vôbec možno použiť tento typ vykurovania v rámci renovácie a aké kroky treba podniknúť. V niektorých veľmi starých domoch totiž toto riešenie nemusí byť možné.
Pozor na tepelné straty
Možno aj vás znepokojuje otázka, či je vhodné na inštaláciu v kombinácii s konvekčným vykurovaním (doskové alebo článkové telesá), ktoré je samozrejmosťou v takmer každom skôr postavenom rodinnom dome. Pri tomto vykurovaní sa požaduje vyšší teplotný spád (55 °C až 70 °C), ako je to napr. pri nízkoteplotnom podlahovom vykurovaní (35 °C až 40 °C). Obavy však nie sú namieste. V súčasnosti sú totiž dostupné výkonné a vysokoúčinné tepelné čerpadlá, ktoré ohrejú vodu až do teploty 75 °C.
Treba však myslieť aj na to, že v tomto prípade bude návrh a výber vhodného zariadenia o niečo komplikovanejší. Návrh závisí v prvom rade od tepelných strát rodinného domu. V starších rodinných domoch je potrebné tepelné straty znovu prepočítať. A to najmä vtedy, ak v domácnosti prebehli zásadné zmeny, ako výmena okien, radiátorov, zateplenie fasády, rekonštrukcia strechy či rozšírenie domu o prístavbu. Odborník zohľadní veľkosť vykurovaného priestoru, koľko osôb v domácnosti žije, aké priestory je potrebné vykurovať radiátormi a aké teplovodným podlahovým vykurovaním.
Vykurovanie domu inými spôsobmi
Ak v domácnosti chcete vymeniť plynový kotol a rozmýšľate o tepelnom čerpadle, najjednoduchšou voľbou môže byť zariadenie typu vzduch – voda. Jeho inštalácia si totiž nevyžaduje náročné stavebné úpravy. Interiérová jednotka vykurovacieho zariadenia sa väčšinou inštaluje do technickej miestnosti v pivnici alebo na prízemí domu. Externú jednotku treba umiestniť do záhrady, k vonkajšej stene domu alebo na strechu garáže. Technologicky sa tieto zariadenia typu vzduch – voda delia na monoblokové a splitové. Aj z finančného hľadiska zvykne byť v súčasnosti tento typ cenovo dostupnejší ako ostatné.
Tip: Ak ste sa už rozhodli pre konkrétneho výrobcu, preverte si aj vzdialenosť servisného strediska a vzťah výrobcu k servisovaniu techniky, a to nielen v záručnej, ale aj pozáručnej lehote.
Z hľadiska rekonštrukcií majú komplikovanejšiu inštaláciu tepelné čerpadlá typu zem – voda, ktoré využívajú teplotu pôdy na získanie tepelnej energie na kúrenie. A to buď pomocou plošného zemného kolektora alebo vertikálnej sondy zavedenej do geotermálneho vrtu. Na plošné zemné kolektory je potrebný dostatočne veľký pozemok a treba ich umiestniť do určitej hĺbky. Najčastejšie to býva po vnútornom obvode pozemku, na ktorom stojí rodinný dom. A to môže byť najmä pri renováciách problém. Ako primárny zdroj možno využívať aj vodu z vŕtanej studne, vtedy ide o tepelné čerpadlo typu voda – voda.
Pozrite sa na obálku domu
Staré rodinné domy zvyknú mať v porovnaní s novostavbou vyššie tepelné straty. Ak teda uvažujete o zámene starého kotla za obnoviteľný zdroj, akým je tepelné čerpadlo, najprv zvážte, či máte dobrú tepelnú obálku domu. Zaizolované obvodové steny, kvalitné okná či strecha – riešiť by ste to mali predtým, ako sa pustíte do rekonštrukcie kotolne. Znížite si tak nároky na potrebu tepla na vykurovanie domu.
Až potom možno vybrať vhodný výkon tepelného čerpadla. Dnes sú už v ponuke aj tepelné čerpadlá, ktoré sú konštruované priamo do rekonštrukcií a ponúkajú vyššie výstupné teploty aj v nízkych vonkajších teplotách, čo je mimoriadne vhodné pri použití v systéme s vykurovacími telesami.
Vo všeobecnosti sa tepelné čerpadlá ideálne uplatnia najmä v nízkoteplotných systémoch, teda systémoch s podlahovým vykurovaním. Ak máte doma podlahové vykurovanie aj radiátory, rôzne teploty pre tieto zariadenia vyrieši zmiešavací ventil. Rovnako sa odporúča použiť bezpečnostný termostat. Ten odstaví zdroj tepla po prekročení teploty nad stanovenú hranicu, a tak chráni podlahové vykurovanie pred prehriatím.
Myslite na záložný zdroj tepla
Keďže hovoríme o obnoviteľnom zdroji energie, ktorého prevádzka sa môže obmedzovať najmä pri veľmi nízkych vonkajších teplotách, je potrebné myslieť aj na záložný zdroj tepla. Mnohokrát sa tepelné čerpadlá dodávajú so zabudovaným elektrickým ohrievačom alebo sa využíva pôvodný zdroj tepla. Znova tu platí, že treba nájsť vhodné umiestnenie vonkajšej jednotky, mať dostatok priestoru na inštaláciu vnútri domu, skontrolovať elektrické istenie domu a takisto treba počítať so stavebnými úpravami pri inštalácii tepelného čerpadla.
Mohlo by vás zaujímať