Prečo je ucelený systém lepší?
Niektorí, najmä lokálni predajcovia, ponúkajú komínové zostavy pozostávajúce z komponentov od rôznych výrobcov a s rozdielnou kvalitou. Ak zvolíte takúto zostavu, zvyšujete riziko nechcených nehôd. Môže sa tiež stať, že záruku na komín ako celok vôbec nedostanete. Preto vždy žiadajte certifikát na celý komín, nie iba na jednotlivé komponenty. Ucelený komínový systém tvoria komponenty od jedného výrobcu, sú preverené skúsenosťami, vzájomne spolupracujú a ich výroba je pod neustálym dohľadom technickej kontroly.
Šamotová rúra
Predpokladom dobrého komína je kvalitná šamotová rúra. Základom je, aby bola táto vložka odolná proti vyhoreniu sadzí. Toto kritérium spĺňa väčšina šamotových vložiek na našom trhu. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, akú vysokú teplotu a ako dlho dokážu zvládnuť bez ujmy. Rúra by mala byť čo najmenej nasiakavá, a teda odolná proti vode. Kvapalina sa tak nedostane na vonkajší obvodový plášť a nedochádza k narušeniu izolačných vlastností komína. Okrem kvalitného materiálu sa zamerajte na to, aby mal komín čo najmenej spojov. Moderné šamotové rúry dosahujú dĺžku 1,33 m a sú absolútne vodotesné aj vďaka hrdlovému spoju.
Mohlo by vás zaujímať
Čistenie
Za technický stav komína podľa zákona zodpovedá vlastník objektu. Funkčnosť a bezchybnosť celého vykurovacieho systému môžete pri inštalácii komína preveriť kontrolou spalinovej cesty. To značí, že treba skontrolovať dymovod, komín, ako aj samotné pripojenie spotrebiča. Pri pravidelných kontrolách sa zameriavajte na minimálne odstupy horľavých materiálov od komína. Ak sa komíny pripájajú na kozuby alebo spotrebiče na tuhé palivo s tepelným výkonom do 50 kW, mali by ste ich kontrolovať tri razy do roka. Odporúčame vám zavolať si kominára, vďaka čomu sa vyhnete prípadným nepríjemnostiam. Skúsený kominár vie identifikovať nebezpečné prasknutie vnútornej vložky a mal by byť vybavený komínovou kamerou, vďaka ktorej dokáže overiť celistvosť komína.
Dymovod
Dymovod slúži na odvod spalín od hrdla spotrebiča do tzv. sopúcha, prípadne do voľného ovzdušia. Spaliny by sa mali odvádzať od spotrebičov do komína s čo najmenšími stratami tlaku a tepla. Preto by dymovody mali byť navrhnuté tak, aby boli čo možno najkratšie, s plynulými zmenami smeru a minimálnou nerovnosťou vnútorného povrchu.
Stavba komína
Komín musí spĺňať viaceré kritériá. Jedným z nich je výška komína. Prvá tvárnica sa vždy stavia na podstavec (sokel) s výškou 30 cm, na ktorom je hydroizolácia. Podstavec (sokel) môže byť zhotovený z viacerých materiálov, vybetónovaný z komínovej tvárnice alebo vymurovaný z pevných tehál. Pred samotnou výstavbou komínového telesa vždy treba počítať s určitou dobou tuhnutia zhotoveného sokla.
Tehly na komín ako súčasť systému
Niektorí si myslia, že stavba murovaného komína je už dávno prekonanou technikou, pretože nespĺňa požiadavky súčasnej koncepcie vykurovania. Všetky moderné vykurovacie spotrebiče však na svoju prevádzku potrebujú moderný komín. Zabudnite na starý jednopláštový tehlový komín. Výstupná teplota spalín je u nových spotrebičov vzhľadom k požiadavkám na maximálnu účinnosť podstatne nižšia. V komíne tak môže dochádzať ku kondenzácii. Komín by preto mal byť vhodný aj pre mokrú prevádzku, izolácia a samotný materiál komínovej vložky by mali minimalizovať teplotné straty, uľahčiť rozkúrenie a samotnú prevádzku spotrebiča.
Vhodné sú napríklad trojvrstvové systémy s keramickou izostatickou vložkou, tepelnou izoláciou a brúsenou tehlovou komínovou tvarovkou. Vnútorná keramická izostatická vložka by mala byť nenasiakavá a spĺňať aj tie najprísnejšie požiadavky európskej normy.
Izolácia
Ako sme už uviedli, súčasťou komínového telesa by okrem vhodnej vložky mala byť aj kvalitná izolácia, ktorá zabráni prudkému klesaniu teploty spalín. Práve nedostatočná izolácia môže spôsobiť stekanie kondenzátu po stenách prieduchu. Vhodnou alternatívou je izolácia z minerálnych vlákien, ktorá zamedzuje úniku tepla a zaisťuje optimálnu prevádzkovú teplotu v komíne. A to tak, aby nedochádzalo k výraznému ochladzovaniu spalín, a teda ku kondenzácii. Minerálne vlákno odoláva krátkodobo teplotám až do 1 000 °C, dá sa ľahko ohýbať a vyznačuje sa dobrou priľnavosťou.
Slovník
* článok pokračuje pod formulárom *
KOMÍNOVÁ HLAVA
Najvyššie položená zakončovacia časť konštrukcie komína.
KOMÍNOVÁ VLOŽKA
Tenkostenný konštrukčný prvok určený na vytvorenie prieduchu vo viacvrstvovom komíne, tepelne a dilatačne oddelený od komínového plášťa.
SPOTREBIČ
Spotrebič palív, určený na výrobu tepla, odovzdáva teplo na daný účel priamo v mieste jeho spotreby.
KOMÍNOVÝ ŤAH
Tlaková diferenciácia medzi atmosférickým tlakom a ťahom spalín. Rastie úmerne s výškou komína a s teplotou spalín.
KOMÍNOVÝ PRIEDUCH
Dutina v konštrukcii dymovodu, komína a komínovej vložky určená na odvod spalín do ovzdušia.
ŠAMOTOVÁ VLOŽKA
Keramická vložka zo šamotového materiálu (dobre vypálenej ohňovzdornej rozomletej hliny) tvoriaca vnútornú konštrukciu komína, určená na odvod spalín.
SOPÚCH
Otvor v komínovom plášti určený na prepojenie dymovodu a prieduchu komína.
Mohlo by vás zaujímať