Prečo zvoliť plynový kotol?
Plynové kotly predstavujú efektívne riešenie vykurovania, majú relatívne nízke náklady na prevádzku a zároveň poskytujú vysoký užívateľský komfort. Hodia sa na nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev vody. Je preto dôležité vybrať si pre vašu domácnosť kotol správnej veľkosti – aby nevytváral zbytočné straty, ale zároveň bol dostatočne výkonný. Dajte si poradiť od odborníkov, ktorí stanovia vhodný výkon. Rozdelenie typov plynových kotlov do rodinného domu podľa konštrukcie, účinnosti a možnosti ohrevu vody vám pomôže zorientovať sa pri výbere.
Faktory ovplyvňujúce výber plynového kotla sú hlavne veľkosť domu a jeho tepelné straty, počet obyvateľov a potreba teplej vody.
Plynový kotol podľa typu konštrukcie a umiestnenia
V tejto skupine poznáme dva typy – nástenný (závesný) a stacionárny plynový kotol. Závesný plynový kotol je priestorovo úspornejší a umiestňuje sa na stenu. Je preto ideálny hlavne tam, kde nie k dispozícii technická miestnosť, alebo priestor nemá dostatočné rozmery. Môžete ho umiestniť napríklad aj v kuchyni, kúpeľni či predsieni. V prípade, že budete kotol používať aj na prípravu teplej vody, umiestnite ho aj so zásobníkom čo najbližšie k odberu vody, aby ste znížili tepelné straty v potrubí.
Stacionárny plynový kotol je väčší a hlavne ťažší. Oproti závesnému kotlu má nižšie prevádzkové náklady a pri ohreve pracuje s väčším objemom vody. Nižšie tepelné zaťaženie kotla prispieva k jeho dlhšej životnosti. Pri umiestňovaní plynového kotla dávajte pozor na potrebnú minimálnu vzdialenosť 20 cm od horľavých predmetov a tiež na to, že v miestnosti s kotlom nesmie byť plynomer ani hlavný uzáver plynu.
Plynový kotol podľa efektívnosti využitia tepla
V tomto prípade delíme plynové kotly na atmosférické a kondenzačné plynové kotly. Kedysi bežné atmosférické kotly sa už v súčasnosti nemôžu uvádzať na trh. Spaľovanie plynu v týchto starších typoch je menej úsporné – veľká časť tepla uniká von a účinnosť je tým oveľa nižšia ako pri kondenzačných plynových kotloch. Tie majú vďaka kondenzácii vodnej pary v spalinách vysokú účinnosť a umožňujú získať viac tepelnej energie zo spaľovaného plynu. K ďalším výhodám patria nižšie emisie CO2 a ďalších škodlivín. Konštrukcia teplovýmennej plochy v kondenzačných kotloch, ako aj komínová konštrukcia však musia byť z antikorózneho materiálu.
Mohlo by vás zaujímať
Kombinovaný kotol s ohrevom teplej vody
Takéto kotly delíme podľa spôsobu ohrevu a skladovania teplej vody na:
* článok pokračuje pod formulárom *
- Plynový kotol s prietokovým ohrevom vody – má jednoduchú konštrukciu, nízku cenu a voda sa ohrieva rovnakým spôsobom ako v klasickom prietokovom ohrievači. Nevýhodou je menší užívateľský komfort, môže totiž chvíľu trvať, kým začne tiecť dostatočne teplá voda.
- Plynový kotol so zabudovaným zásobníkom – teplota vody je pri odbere stabilnejšia, keďže sa pripravuje vopred. Zásobníky bývajú skôr menšie, preto je vhodný pre domácnosti s menším počtom členov. Po minutí teplej vody zo zásobníka chvíľu trvá, kým sa pripraví dostatočné množstvo ďalšej.
- Plynový kotol s možnosťou pripojenia k zásobníku – je potrebné pripojiť externý zásobník teplej vody. Je vhodný pre domácnosti s vyššou spotrebou vody a tiež, ak chcete mať možnosť dohrievať vodu aj bez prevádzky kotla. Externý zásobník môže byť buď bojler (ktorý vodu aj ohrieva, napr. v letných mesiacoch, keď sa nekúri) alebo akumulačná nádrž (ktorá iba bráni vode vychladnúť). Plynový kotol s bojlerom je obľúbenou voľbou v rodinných domoch. Bojler býva umiestnený na kotli a má tepelný výmenník, ktorý môže vodu ohrievať.
Koľko stojí plynový kotol
Cena plynového kotla závisí od veľkosti, výkonu, konštrukcie, spôsobu ovládania, ale aj použitých materiálov či hlučnosti. Cenový rozsah je široký a trhu nájdete kotly od 500 do vyše 2000 eur.
V najnižšej cenovej kategórii do 1000 eur sú hlavne kotly s nižším výkonom, závesné a s možnosťou prepojiť s externým zásobníkom teplej vody. Ak ide o strednú cenovú kategóriu (od 1000 do 2000 eur), nájdete už aj kotly s prietokovým ohrevom vody a s integrovaným zásobníkom vody, ale tiež plynové kotly s bojlerom. V najvyššej cenovej kategórii (nad 2000 eur) sú najvýkonnejšie plynové kotly s inteligentným ovládaním a elegantným dizajnom. Pri plánovaní rozpočtu pre nový plynový kotol nezabúdajte ani na cenu za odbornú inštaláciu.
Sú plynové kotly vhodné pre domy v predpísanom štandarde A0?
Potreba vykurovania je síce v štandarde A0 malá, ale príprava teplej vody stále závisí od počtu obyvateľov a ich životného štýlu. Plynové kotly sú preto vhodné aj pre domy v štandarde A0. Je potrebné, aby mal kotol veľký výkonový rozsah a zároveň čo najnižší minimálny výkon, aby nebolo potrebné časté vypínanie a zapínanie kotla.
Mohlo by vás zaujímať
Možno kombinovať plynový kotol aj s inými zdrojmi tepla?
Áno, kombinácia plynového kotla s iným zdrojom môže zlepšiť efektivitu, ekonomickosť prevádzky, aj zlepšiť účinky na životné prostredie. Môžete si napríklad vybrať zariadenie v kombinácii s dokurovaním, ale aj zvlášť pre ohrev vody. To je výhodou prípade, že by zlyhalo jedno zo zariadení – nezostanete zrazu bez kúrenia aj bez teplej vody. Tu sú niektoré možné kombinácie:
- Kombinácia s tepelným čerpadlom umožňuje znížiť prevádzkové náklady. Tepelné čerpadlá efektívne získavajú teplo z vonkajšieho prostredia a sú spoľahlivé.
- Solárne panely slúžia predovšetkým na prípravu teplej vody, ale možno ich využiť aj ako podporu vykurovania. Ich prínos je výraznejší v lete.
- Fotovoltické panely premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu, ktorú môžete využiť podľa potreby a tým znížiť celkové prevádzkové náklady.
V súčasnosti sa uvažuje aj nad využitím vodíka (resp. dekarbonizovaných a obnoviteľných plynov) pri vykurovaní, a to buď v jeho čistej podobe alebo jeho primiešavaním do siete. Je možné, že v najbližších rokoch sa podobné typy kúrenia premenia na skutočnosť.
Či si vyberiete kotol na plyn s bojlerom alebo s prietokovým ohrievaním, závesný alebo stacionárny, jeho obstaranie by malo vždy začínať starostlivo vypracovaným projektom. Rovnako je dôležitá aj odborná inštalácia a nastavenie všetkých parametrov vykurovacieho systému. Poraďte sa preto s odborníkmi, ktorí vám pomôžu so všetkými krokmi potrebnými k bezproblémovému zabezpečeniu tepla vo vašom dome.