Je návrh komína komplexný?
Vykurovacie telesá – čiže krbové kachle, vložky, kachľové ohniská alebo sporáky – možno bez problémov inštalovať a používať jedine za predpokladu, že do objektu sme navrhli spotrebič s vhodným výkonom. Podstatné je tiež, či je správne navrhnutá a skonštruovaná aj spalinová cesta. A, samozrejme, ak sa dodržia všetky pokyny výrobcu.
Návrh komína, voľba jeho typu a priemeru musí zohľadňovať parametre spotrebiča, ale tiež typ domu, v ktorom bude umiestnený. Keďže návrh by mal byť komplexný, je na mieste zveriť ho odborníkovi.
Mohlo by vás zaujímať
Zohľadňuje mokrú prevádzku?
Všetky moderné vykurovacie telesá potrebujú na svoju prevádzku aj moderný komín. Už dávno nepostačuje starý jednoplášťový tehlový komín, ktorý slúžil domácnostiam celé desiatky rokov. „Výstupná teplota spalín je u nových spotrebičov vzhľadom k požiadavkám na maximálnu účinnosť podstatne nižšia, v komíne tak môže dochádzať ku kondenzácii. Komín by preto mal byť vhodný aj pre mokrú prevádzku, izolácia a materiál komínovej vložky by mali minimalizovať teplotné straty a uľahčiť tak zakúrenie a prevádzku spotrebiča, vysvetľuje Ing. Martin Coufalík zo spoločnosti HELUZ.
Rozumie si s modernými technológiami?
Vhodným adeptom je trojvrstvový systém s keramickou izostatickou vložkou, tepelnou izoláciou a brúsenou tehlovou komínovou tvarovkou. Vnútorná keramická izostatická vložka je nenasiakavá a rýchlo dosahuje optimálne ťahové podmienky. Takto zvyšuje účinnosť spotrebiča, šetrí náklady na kúrenie i životné prostredie. V súčasnosti sú takéto komínové systémy dostupné aj pre veľmi úzke domy. Umožňujú nielen bezpečný odvod spalín do voľného ovzdušia, ale i prisávanie spaľovacieho vzduchu k spotrebiču jedným komínových prieduchom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ponuka komínov je dnes taká široká, že je možné navrhnúť a zostaviť komín na mieru pre každú stavbu aj druh spotrebiča – čiže na pevné, plynné alebo kvapalné palivá. Takisto pre nízkoenergetické či pasívne domy, ktoré majú špecifické požiadavky. Moderné komíny sú kompatibilné aj s modernými technológiami domu, ako je napríklad rekuperácia. Takto prispievajú k tomu, aby mohli stavebníci vybudovať efektívny dom.
Máte dostatok miesta?
Ani to nemusí byť problém. K dispozícii sú šikovné výrobky, ktoré sú ekonomicky výhodné, sporia miesto, ponúkajú jednoduchú inštaláciu a univerzálne využitie. Najmenší keramický komín na trhu má rozmery 32 × 32 cm. Vďaka tomu, že má už z výroby izolovanú izostatickú vložku, je montáž komína maximálne jednoduchá. K rýchlejšej inštalácii prispieva aj fakt, že komplet je tvorený presnými brúsenými tvárnicami. Komín pritom zvládne prevažnú väčšinu bežných spotrebičov s prirodzeným odvodom spalín. Zvládne pevné, plynné i kvapalné palivá, suchú i mokrú prevádzku.
Je komín bezpečný?
Moderné komínové systémy umožňujú znížiť medzeru medzi komínom a horľavými materiálmi až na 30 mm, a to pri zachovaní stopercentnej požiarnej bezpečnosti. Odolnosť komína pri vyhorení sadzí a proti teplotným šokom by mali zaručovať hlavne kvalitné materiály. Tie najlepšie výrobky odolajú aj agresívnym spalinám a kondenzátom. Dobrým indikátorom je certifikát podľa českej či európskej normy, čo značí, že komín spĺňa prísne kritériá bezpečnosti a požiarnej odolnosti.
Ponúka výrobca aj príslušenstvo?
Ak si vyberáte dodávateľa komínového kompletu, pozerajte aj na to, či má v ponuke aj prvky príslušenstva, ako sú rôzne typy komínových striešok alebo kotvenie ku krovu. Na kvalitné a bezpečné zhotovenie stavebných detailov v oblasti stropu a strechy by tiež mali byť k dispozícii parotesné prestupy.
Mohlo by vás zaujímať