Horenie
Biokozub sa správa podobne ako človek. Uberie z miestnosti trochu kyslíka, vyhreje vzduch a popri tom pridá do povetria vodnú paru a oxid uhličitý. Toto všetko sa deje tempom, ktoré by sme mohli prirovnať k veľkému horáku plynového sporáka. Na rozdiel od sviečok a vonných paličiek tu pri horení nevzniká žiadny dym, takže klíma obytného priestoru zostáva príjemná a pohodová bez toho, aby nám čosi mohlo uškodiť.
Výkon
Plameň rovnako ako radiátor zohrieva vzduch cirkulujúci v miestnosti a ak výrobca dobre navrhol zástenu biokozuba, môže z neho sálať príjemné teplo na niekoľko metrov. V prechodnom období jari, jesene a teplej zimy pocítite účinok biokozubu v záhradnom domčeku, v dobre izolovanej novostavbe, v panelákovom byte i starom rodičovskom dome. Ak však prídu silné mrazy, budete musieť počítať s ďalším vykurovacím telesom.
Pozor! Borovička v biokozube horieť nebude
Palivom je lieh, ktorý výrobcovia znehodnotili horčinami a prísadami tak, aby ho nebolo možné konzumovať. Vďaka tomu nepodlieha spotrebnej dani a dosahuje prijateľnú cenu. Receptúr je veľa, takže liehy od rôznych výrobcov budú mať odlišnú arómu. Kým obyčajný technický benzín intenzívne zapácha po otvorení i pri horení, lieh do biokozubov má skôr jemnú arómu destilátov. Vodku či borovičku by ste však liali do biokozubu márne. Obsahujú priveľa vody. Bioliehy obsahujú 95 až 97 % etanolu.
Bezpečnosť
Biokozuby sú vo svojej podstate natoľko bezpečné, že sa nimi legislatíva vôbec nezaoberá. Z pohľadu zákonov a noriem na ne môžeme pozerať rovnakým spôsobom ako na sviečky či iné horiace dekorácie. Keďže pri horení neohrozujú spalinami, pod dozorom musíme mať iba ich plameň. Z horáka neunikne, za rám biokozuba sa nedostane, ak sa budete držať návodu výrobcu, budete zaručene v bezpečí.
Mohlo by vás zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
Montáž
Nie všetky biokozuby je možné ukotviť na drevenú stenu či tapetu a nie každý biokozub je pripravený na to, aby ste ho mohli zabudovať do niky či výklenku. Niektoré z rámov sú pre takéto situácie dvojplášťové, iné stačí umiestniť na izolačnú podložku, ďalšie budú žiadať drobné úpravy, o ktoré sa vie etablovaný výrobca či predajca postarať.
Prevádzka
Biokozub ponúka teplo a atmosféru na želanie. Nevyžaduje žiadne prípravy, len naplniť zásobník horáka palivom a zapáliť. Kedykoľvek ho možno utlmiť, kedykoľvek ho bez dohárania uhasíte. Nevyžaduje ani dozor, ani striehnuť na to, kým vychladne. Aj to je dôvod, prečo si biokozuby obľúbili aj tí, čo obývajú byty v panelových domoch. Jediné, čo môže prekážať, je prievan, ktorý dokáže rozihrať plameň.
Mohlo by vás zaujímať:
Plameň
Na začiatku je modrastý, pretože tekutý lieh horí nepoznane, krátkym modrastým plamienkom. Čím viac sa však vanička horáka rozohreje, tým viac liehu horí v podobe pár. Tie pri horení dosahujú vyššiu teplotu a taktiež aj plameň je iný. Prechádza všetkými odtieňmi od tmavooranžovej, cez pieskovú až po jasnožltú. Čím väčší plameň je, tým viac sa ťahá do žltých tónov, takže pri každom tlmení horáka krása plameňa slabne.