Vlhkosť muriva vyriešite sanáciou
Pri výbere sanačných systémov by ste mali prihliadať na stupeň vlhkosti a zasolenia pôvodného muriva. Pri zvýšenom zaťažení vlhkosťou a strednom až vysokom zaťažení soľami použite vápennotrasovú sanačnú omietku so zníženou kapilárnou nasiakavosťou s hrúbkou 30 až 80 mm (viacvrstvové spracovanie).
Aké náradie budete potrebovať?
- samospádová alebo kontinuálna miešačka
- plastové vedro
- murárska lyžica
- maliarska štetka
- sťahovacia lata
- oceľové zubové hladidlo
- plstené hladidlo
- maliarsky valček
- nízkootáčkové elektrické miešadlo
- plastové hladidlo
Príprava podkladu
Na vhodne upravený podklad najprv ručne alebo strojovo naneste kontaktný mostík – takzvaný sanačný prednástrek. Obsah vreca zmiešajte v samospádovej alebo kontinuálnej miešačke s vodou (približne 10 až 11 l/40 kg). Miešanie by malo trvať približne 4 minúty. Zmes nechajte vyzrieť 3 až 7 dní (pri 50 až 70 % krytí). Pred nanesením sanačnej omietky podklad ošetrený sanačným prednástrekom v prípade potreby navlhčite.
Pred začatím omietacích prác sa odporúča na všetky nárožia, ostenia a nadpražia otvorov osadiť vhodné omietacie profily, ako aj omietniky na plochy. Kovové prvky chráňte pred koróziou vhodným antikoróznym náterom. Teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia sanačnej omietky klesnúť pod +5 °C a vystúpiť nad +30 °C.
Miešanie a nanášanie sanačnej omietky
Suchú zmes sanačnej omietky zmiešajte s vodou strojovo, a to vhodným omietacím strojom (napríklad typ G4 so statorom D 6/3, bez domiešavača). Suchú zmes sanačnej omietky však môžete zmiešať s vodou (približne 5 až 6 l/ 25 kg) aj pomocou bežných miešačiek. V miešačke s núteným miešaním ju nechajte miešať 3 až 5 minút, v spádovej miešačke o čosi dlhšie – 5 až 6 minút.
Potom nasleduje nanesenie hotovej omietacej zmesi. Pri strojovom spracovaní aplikujte sanačnú omietku na podklad v tvare húsenice. Pri ručnom spracovaní nahoďte čerstvú zmes sanačnej omietky na podklad murárskou lyžicou v maximálnej hrúbke 25 mm v jednom pracovnom kroku. Následne nanesenú vrstvu sanačnej omietky treba vyhladiť do roviny – na to vám poslúži lata.
* článok pokračuje pod formulárom *
Aplikovanie štukovej omietky
Na dostatočne vyzretý povrch sanačnej jadrovej omietky naneste štukovú sanačnú omietku pomocou oceľového hladidla v hrúbke 3 až 5 mm. Po miernom vyschnutí (tzv. zavädnutí) treba povrch štukovej omietky vyhladiť vhodným hladidlom, napríklad plsteným. Je dôležité, aby ste zabránili rýchlemu vysušeniu čerstvo nanesenej sanačnej omietky. Prvé dva dni ju preto pravidelne vlhčite. Technologická prestávka pred nanesením ďalších vrstiev je minimálne 7 dní na 10 mm hrúbku omietky.
Mohlo by vás zaujímať
Finálne úpravy omietky
Na suchý zahladený povrch sanačnej alebo štukovej omietky naneste valčekom, maliarskou štetkou alebo striekaním fasádnu farbu. Môžete ju aplikovať v dvoch vrstvách. Alternatívne sa na vyzretú sanačnú omietku nanesie penetračný náter a po minimálne 24 hodinách sa nasleduje fasádna omietka so želanou štruktúrou.
Skladba sanačných vrstiev – rekapitulácia
- Pôvodné murivo
- Sanačný prednástrek
- Trasová sanačná omietka
- Štuková omietka
- Penetračný náter pod finálnu omietku
- Fasádna omietka
Mohlo by vás zaujímať