Sťahovanie do novostavby
Staviteľ si uvedomil, že na život mu pokojne stačí aj dvojizbový byt. Zároveň sa mu v hlave ozýval hlas, že sa blíži čas, keď jeho rodičia budú odkázaní na jeho pomoc. Keďže sa mu nechcelo dochádzať, zvolil iný spôsob. „Som lenivý, takže som si to zariadil tak, aby som ich mal poruke,” s úsmevom komentuje rozhodnutie opustiť veľkorysú vilu a presťahovať sa aj s rodičmi do praktickej novostavby v slovenskej obci Jasenie.
Veľkou výhodu bolo, že investor sám podniká v stavebníctve, architekta teda dlho nehľadal – túto dôležitú úlohu zveril do rúk známemu Milanovi Macuľovi: „Videl som veľa jeho realizácií. Ale môj dom som si nakreslil skoro celý sám. On ho doladil a vhodne situoval na pozemku, zas také architektonické znalosti nemám.”
Viacgeneračné bývanie s dostatkom miesta
Viacgeneračné bývanie tvoria dva paralelne položené a tradične tvarované domy so sedlovými strechami a spojovacou časťou uprostred. Väčší z nich obýva investor s dvoma synmi, menší patrí rodičom.
Po nasťahovaní sa ukázalo, že v prístrešku na auto, ktorý bol pôvodne medzi oboma domami, vzniká nepríjemný prievan, a tak pôvodný návrh upravili. Prístrešok sa uzavrel a vznikla tam viacgeneračná obývačka, prepojená so záhradou.
Hlavné krídlo má dve podlažia, dole je investorov dvojizbový byt s obývačkou, spálňou, kuchyňou a kúpeľňou. O poschodie vyššie sa nachádzajú izby obidvoch synov. „Na druhej strane, človek potrebuje priestor, preto to mám vo vnútri také vysoké. Hore vďaka tomu vznikol akýsi balkón. Najskôr som uvažoval, že si tam zriadim kanceláriu, ale nakoniec je z toho kino. Dole sa nám ešte vošla jedna miestnosť na relaxovanie, kde máme ping pong,” vysvetľuje spokojný stavebník. Rodičia majú v prízemnom krídle k dispozícii tri izby s príslušenstvom.
* článok pokračuje pod formulárom *
Obálka v jednej vrstve bez dodatočného zateplenia
Tento dom s takmer nulovou potrebou energie je postavený z kompletného tehlového systému – konkrétne z radu HELUZ Family 2in1. Konštrukcia je jednovrstvová, čo zachováva vysokú kvalitu stavby a dlhodobú udržateľnosť. Systém zároveň domu prepožičiava harmonický súbor funkčných vlastností, ako je tepelná izolácia, tepelná akumulácia, zotrvačnosť a difúzna otvorenosť. Aj napriek atypickým detailom tu jednovrstvová konštrukcia našla uplatnenie a znovu sa tak potvrdilo, že z nej možno realizovať aj neštandardné architektonické návrhy.
„Riešil som to s architektom a ten mi odporučil tehly HELUZ. Majú dobré tepelné hodnoty a som s nimi skutočne spokojný. Stavba trvala rok a jeden mesiac. Všetko dopadlo podľa mojich predstáv a dom má požadované tepelnoizolačné vlastnosti. Vykurujeme si tepelným čerpadlom a máme fotovoltiku. Pokryje to naše potreby, v zime sme mali teplo aj elektrinu,“ uzatvára investor.
Mohlo by vás zaujímať