Prečo myslieť na to, čo bude o 30 rokov?
Dostupnosť bývania neobmedzujú iba prísne podmienky hypoték, vysoké úrokové sadzby a nedostatok vlastných úspor. Ubúdajú tiež pozemky, ktoré sú stále drahšie. Podľa expertov ich cena v budúcnosti výrazne klesať nebude, keďže pôda nepatrí medzi neobmedzené zdroje. Navyše, už teraz je jasné, že naši potomkovia a ich deti budú mať možnosti stavby vlastného domu ešte obmedzenejšie. Na Slovensku aktuálne veľké percento mladých do 36 rokov v jednej domácnosti s rodičmi.
Do úvahy vstupuje viacgeneračné bývanie ako model, ktorý maximálne využíva potenciál rodinných domov. Drží rodinu pohromade a šetrí prevádzkové náklady. To, čo je v súčasnosti teória, sa o niekoľko dekád môže stať bežnou praxou. Preto je na mieste rozmýšľať pri projekte domu nielen nad tým, aby jeho životnosť bola čo najdlhšia, ale tiež nad flexibilitou samotnej stavby.
Čo je viacgeneračné bývanie?
Ide o domácnosť, v ktorej žijú spolu príslušníci aspoň troch generácií v priamej príbuzenskej línii, čiže dieťa minimálne s jedným rodičom a minimálne s jedným starým rodičom. Podľa údajov Štatistického úradu SR žilo na Slovensku k 1. januáru 2021 až 171-tisíc viacgeneračných rodín. Tvorili teda takmer 10 % všetkých domácností. Nároky viacerých členov domácnosti pritom najlepšie splní práve rodinný dom.
Mohlo by vás zaujímať
Dôvody nemusia byť len finančné
Najčastejším dôvodom viacgeneračného modelu je nedostatok financií na zabezpečenie vlastného bývania. Spoločný dom tak obývajú mladé rodiny so starými rodičmi, prípadne so súrodencami, pričom si delia náklady. Takéto riešenie volia aj dospelí, ktorí už majú vlastných potomkov a súčasne sa chcú postarať o svojich rodičov na dôchodku. Dochádzanie za nimi by mohlo byť finančne alebo časovo náročné.
To bol aj prípad investora, ktorý si nechal v Jasení postaviť nový viacgeneračný dom, aby si rodičov presťahoval k sebe. „Uvedomil som si, že mi k životu stačí dvojizbový byt a že sa blíži doba, keď budú rodičia potrebovať asistenciu. Zariadil som si to tak, aby som ich mal pri sebe,“ vysvetľuje majiteľ nového rodinného domu. Rodičia majú na prízemí svoje vlastné zázemie s príslušenstvom, multifunkčnú obývačku zdieľajú spoločne so synom a jeho rodinou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vedeli ste, že…?
V prieskume, ktorý si dala vypracovať britská poisťovňa Legal & Insurance, sa približne polovica ľudí vyjadrila o viacgeneračnom bývaní pozitívne, takmer 60 % priznalo, že im pomohlo aj finančne. Až 4 z 5 oslovených, ktorí mali skúsenosť s týmto modelom spolunažívania, potvrdili, že sa im vďaka nemu žije lepšie.
Kľúčové body pri plánovaní domu
Je prirodzené, že pri výstavbe vlastného bývania sa nepozeráte do ďalekej budúcnosti. Ak však investujete do kvalitného stavebného systému a dobrého projektu, po rokoch budete vedieť riešiť aj nečakané otázky nového rodinného súžitia. Čo najviac zaváži?
Funkčná hrubá stavba
Čím viac investícii a pozornosti venujete tejto fáze budovania domu, tým menej starosti čaká „na staré kolená“ vás alebo vašich potomkov. Rodinný dom dnes viete vďaka HELUZ-u postaviť aj s doživotnou zárukou platnou 148 rokov. Nejde však iba o formálne potvrdenie od výrobcu. Certifikát znamená, že hrubá stavba bola vybudovaná v súlade s požiadavkami stavebného systému, maximálne využíva jeho potenciál a dodržuje platné predpisy a pravidlá. Jedine takýto dom má šancu bez výrazných problémov slúžiť aj niekoľkým generáciám po sebe.
Udržateľná hrubá stavba
Počet „vrstiev“ aj krokov sa pri budovaní hrubej stavby výrazne znižuje. Vďaka premyslenému systému dierovania v tehlách a stavebnému systému, kde všetky prvky do seba dokonale zapadajú, už nemusíte rozmýšľať nad dodatočným zateplením. Samotná obálka domu z jednovrstvového muriva dosahuje dostatočne vysoký tepelný odpor aj v dome s takmer nulovou potrebou energie či dokonca pasívnom dome. Takýto koncept je nielen praktický, ale tiež ekonomickejší a udržateľný, keďže nemusíte riešiť výmenu kontaktného zateplenia.
Flexibilná hrubá stavba
Ak sa v budúcnosti ocitnete pred otázkou, ako stavbu upraviť pre potreby viacgeneračného modelu, nemusíte zakaždým voliť finančne náročné prístavby či prerábky interiéru. Stavebný systém HELUZ ponúka elegantné riešenie v podobe masívneho stropu, ktorý má celý rad výhod: Vďaka tepelnej zotrvačnosti a akumulácii lepšie udrží v dome teplo a v lete vás účinnejšie ochráni pred horúčavou, takže šetrí aj prevádzkové náklady domu. Ťažká konštrukcia tiež vylepšuje akustické vlastnosti stavby. Zároveň poskytuje dostatočnú statiku na to, aby ste v prípade potreby dom zvýšili o ďalšie obytné podlažie, trebárs v podkroví bungalovu.
Ak teda aj v ťažkých časoch rozmýšľate nad stavbou vlastného rodinného domu, skúste maximálne zužitkovať všetky benefity, ktoré vám do budúcnosti ponúka spoľahlivý stavebný systém.
Mohlo by vás zaujímať