Prečo je dôležitý architekt?
V súčasnosti si plánovanie a stavba domu vyžadujú užšiu spoluprácu architekta a projektanta s energetickým špecialistom. Architektúra sa zrazu stáva súčasťou energeticky úsporných opatrení rovnako ako zateplenie alebo alternatívne zdroje energie. Dôraz sa kladie na rovnováhu troch základných pilierov: udržateľnú architektúru, účinné technológie a využitie dostupných obnoviteľných zdrojov.
Jednopodlažné, príliš členité alebo nevhodne orientované domy dnes musia svoj energetický handicap doháňať väčším nasadením úsporných technológií a obnoviteľných zdrojov. Aj preto je dnes (viac ako predtým) kľúčové premýšľať na koncepciou výstavby domu už pred samotnou realizáciou.
Úspora skrytá v stavebnom systéme
Nezáleží na tom iba z pohľadu technológií na vykurovanie domu. Energetickú úspornosť budúcej stavby ovplyvňuje už voľba samotného stavebného systému, resp. technológie stavby samotnej. Nové pravidlá môžu v rukách kvalifikovaného špecialistu znížiť nadbytočné náklady na minimum. A majitelia, ktorí ešte pred časom pochybovali, či nejde iba o byrokratický kolotoč, zrazu vidia, že dokážu významne ušetriť na vykurovaní aj elektrine, a to na desiatky rokov dopredu. Bonusom je tiež komfortnejšie a zdravšie bývanie s rešpektom k prírode a okoliu.
Strašia vás nadbytočné náklady?
V prípade účelného návrhu domu, spoľahlivého stavebného systému a dôkladnej realizácie by nadbytočné náklady mali byť minimálne. Ak totiž stavba funguje ako energeticky úsporný a ekologický celok, vytvorenú na mieru majiteľových potrieb, mali by predstavovať len jedno až dve percentá z celkovej investície na dom. V prípade menšieho dvojpodlažného rodinného domu počítajte s nadbytočnými nákladmi niečo cez 4000 eur. Ak však projekt bude zložitý a realizácia nedostatočne premyslená, môžu sa tieto náklady v krajnom prípade vyšplhať aj na 20-tisíc eur. A to už je nezanedbateľná čiastka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Inteligentné riešenie a dôraz na kvalitný stavebný systém v kombinácii s premysleným architektonickým riešením môžete nadbytočné náklady znížiť na zhruba dvetisíc eur, čo sa vám do dvoch rokov vráti vo úspore energie.
Správne použitý stavebný systém
Budova postavená zo stavebných komponentov jedného výrobcu dosahuje vysokú homogenitu, a teda aj lepšie tepelnoizolačné parametre. Vďaka komplexnosti stavebného systému eliminujete riziko tepelných mostov a jednoduchú realizáciu detailov na stavbe. Predchádza sa chybám a následným poruchám konštrukcie, ktorej odstránenie býva nielen zložité, ale aj finančne nákladné. Komplexnosť systému vám teda prináša hneď niekoľko výhod: Umožňuje rýchlu, jednoduchú a v konečnom dôsledku i lacnejšiu výstavbu. A to najdôležitejšie – použitím stavebných komponentov od jedného výrobcu sa jednoducho docieli lepšie vlastnosti celej stavby.
Mohlo by vás zaujímať