Náročná rekonštrukcia tehlového domu
Ako prvú majitelia oslovili Romi Klimekovú, ktorá vdýchla dušu už ich predchádzajúcemu bytu. V tomto prípade však išlo o natoľko komplikovaný prípad, že bolo nutné pristúpiť k rekonštrukcii komplexne. Dizajnérka si preto k spolupráci prizvala architektov z ateliéru TOITO, ktorí mali s rekonštrukciami bohaté skúsenosti. Súčasťou tímu sa stal tiež záhradný architekt Eugen Guldan. Spoločné zadanie takto riešili už po druhý raz.
Kým architekti zastrešili predovšetkým dispozično-prevádzkové a konštrukčno-technické riešenia a vyhrali sa s vonkajším obalom, dizajnérka vniesla do konceptu originálnu jemnosť. Krajinný architekt navrhol záhradu, ktorá je v myšlienkovej aj výrazovej symbióze s architektúrou.
Mohlo by vás zaujímať
Stavba z poctivej tehly s hrubými múrmi
Stavba má štvorcový pôdorys a stanovú strechu s vikiermi. Aj keď na dome prebehla čiastočná rekonštrukcia, neboli to práve najšťastnejšie riešenia. Ružovú omietku dekoroval parciálny tehličkový obklad, biele plastové okná, zdobené zábradlia. Hlavný vchod sa nachádzal oproti vstupnej bránke.
Kým čelná fasáda sa správala dosť introvertne, slnkom zaliata strana domu komunikovala vďaka francúzskym oknám so svojím okolím o čosi výraznejšie. Interiér rozdeľovali priečky na množstvo izieb, suterén s extra vchodom tvoril samostatnú obytnú jednotku. Vnútorné rozvody priam volali po výmene.
Klienti však vycítili potenciál domu – stavby z poctivej tehly s 50-centimetrovými múrmi, jeho lokality, pekného pozemku a mimoriadnych výhľadov. No boli si plne vedomí značných investícií. Nielen finančných, ale hlavne časových. Prestavba napokon trvala dlhých osemnásť mesiacov.
Kontrasty materiálov na fasáde
Autori návrhu zvolili zrozumiteľný koncept na monochromatickej farebnej platforme a poctivých materiáloch. Okná z plastu najskôr zamýšľali nahradiť drevenými. Napokon však z prozaicko-praktického hľadiska vyhral hliník. V predsadených šambránach identického materiálového vyhotovenia ukryli žalúzie. Napriek svojej modernosti materiál architektúru nedegradoval.
Farebne jednoduchú schránku skombinovali architekti s plechom a jaseňom v neupravovanej forme, na ktorom sa časom vytvorí prirodzená patina. Tento materiál vstupuje do hry už z uličnej strany – ako fasádny obklad na garáži, odkiaľ plynie popri dome až do záhrady. Tu rozširuje svoj repertoár aj na horizontálne plochy priestranných terás. Kontrastným materiálom je plech, ktorý pokrýva prístrešok nad garážou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Oplechované sú aj tri vikiere v obytnom podkroví. Tvaroslovie a rytmus fasádnych otvorov na dome zostal viac-menej bez zmien. Jedine pôvodný vstup architekti presťahovali z priečelia na bočnú stranu domu pod dreveno-plechové podlubie, čím získal ochranu pred nepriaznivým počasím.
Prehliadka všetkých podlaží
Na prízemí sa sústreďujú takmer všetky aktivity rodiny. Už samotný vstup naznačuje, že pôvodná dispozícia sa radikálne otvorila. Až na nosnú priečku, ktorá predeľuje dispozíciu naprieč troma podlažiami. Vybúraním nenosných predelov dosiahli architekti voľné prúdenie vzduchu a prestup svetla cez celé poschodie.
Zdôrazňujú to aj jednotlivé funkčné bloky – kuchyňa či šatník pri schodisku – ktoré nemajú plnú svetlú výšku a nedotýkajú sa stropu. Priestor obývačky s jedálňou sa ukrýva za rohom, teda za nosnou priečkou – vďaka dvojici dvojkrídlových dverí však možno z tejto časti vytvoriť extrovertný spoločenský priestor.
Druhé nadzemné podlažie momentálne domáci využívajú ako nočnú zónu. Okrem rodičovskej spálne s kúpeľňou a šatníkom sa tu nachádza aj detská izba. Keď potomok odrastie, presťahuje sa o úroveň vyššie – do kompletne zobytneného podkrovia s najkrajšími výhľadmi na dominanty Bratislavy. Na obytnú časť premenili aj suterén. Okrem odkladacieho a technického zázemia tu vznikla miestnosť na cvičenie a hosťovská časť.
Mohlo by vás zaujímať
Detaily v skratke
Koncept stavil na precízne riešené architektonické a technické detaily. Rukolapným príkladom je schodisko s odľahčeným zábradlím. Majitelia mali predchádzajúci byt v prevahe tmavých odtieňov, teraz požadovali diametrálne odlišný koncept. Výraznejší je iba šatníkový kubus v dyhe amerického orecha, ktorý umiestnili pri vstupe. Druhú výnimku dostala obývačka zariadená mobiliárom a doplnkami v kráľovských farbách.
Ostatné materiály a zariaďovacie prvky sú veľmi jemné a striedme. Hodnotné materiály z pôvodného domu, ako terazzo či drevené podlahy – pre nevyhovujúci stav nahradili dôveryhodnými. Doplnky sa zľahka dotýkajú minulosti. Či už ide o pozdĺžne rebrové radiátory, vypínače, kľučky, guľaté svietidlá, alebo interiérové dvere. V zrenovovanom dome sa objavil aj travertín, ktorý v jemných dávkach badať už na prízemí. Najviac pozornosti však púta až na druhom podlaží – v hlavnej kúpeľni nočnej zóny.
Ústredným prvkom kuchynskej časti sa stala mosadz. Okrem rukovätí sa objavila na všetkých pracovných plochách, čo nie je úplne štandardná myšlienka. Aj tento materiál možno vidieť i v ďalších častiach domu. Návšteva tohto domu je prosto pre každého veľkým zážitkom.