Nachádza sa na vidieku, na samom okraji menšieho mestečka. Za jej múrmi sa rozprestiera les a v ňom statné listnaté stromy, vďaka ktorým záhradka trávi väčšinu dňa v tieni. Hoci sa svojou rozlohou nemôže merať s rozľahlými záhradami, nemožno jej uprieť jedinečnú atmosféru, štýl, myšlienku a dynamickosť. Nie je pestrofarebná (ako väčšina záhrad v čase vrcholiaceho vegetačného obdobia), zato prekypuje vôňami a zvukmi. Tvorivá koncepcia majiteľov spájala tradičné riešenie s novým pohľadom: pôvodne malo ísť len o akési zútulnenie nevyužitého dvorčeka za domom. Z prvotnej myšlienky však vznikol nápad vytvoriť si malý raj, útulné miesto na relaxovanie, načerpávanie stratenej energie a rozjímanie. A je evidentné, že dielo, za ktorým je nemalá snaha záhradného dizajnéra, sa podarilo.
Múry a voda
Terasovitú záhradu štvorcového pôdorysu obklopuje starý tehlový múr, ktorý je v súlade so záhradnou dlažbou. Na niekoľkých miestach ho prerušuje výklenok, ktorý dizajnér vyplnil netradičným prvkom – starými hlinenými črepníkmi a machom. V medzerách sú vysadené nenáročné, prevažne sukulentné rastliny. Múr dodáva záhrade zvláštny nostalgický nádych a zároveň ju chráni pred nežiaducimi zvedavými pohľadmi zvonka.
Dizajnér zakomponoval do čelných múrov aj dynamický, no prirodzene pôsobiaci vodný prvok. A tak zo žľabov tečie do jazierka geometrického tvaru slabučký pramienok vody, ktorý následne silnie a vytvára malý potôčik pretekajúci celou záhradou a neskôr sa strácajúci v štrkovom prepadlisku nachádzajúcom sa na jej začiatku (voda tečie netypicky – od konca záhrady k jej začiatku). Je to niečo, čo okamžite upúta, a pritom to v záhradnom priestore neprekáža (koryto s vodou sa dá bez problémov prekračovať). Vodný prvok sa stará nielen o atraktívne vizuálne a zvukové efekty, ale najmä osviežuje vzduch a vytvára príjemnú mikroklímu. To oceňujú tak majitelia, ako aj ich hostia najmä počas horúceho leta.
Jedno odkvitne, druhé ešte len rozkvitá…
Po bokoch sa nachádzajú záhony vybudované v prísne geometrickom tvare. Tu v ekologických substrátoch rastú rôzne druhy menej náročných a dlhokvitnúcich cibuľovín a trvaliek – pakosty, okrasné cesnaky, srdcovky, zvončeky, náprstníky, pivónie, orlíčky, šalvie, kornútovky, veroniky, slezovka, alchemilky, kysličky, astilby, udatníky a ďalšie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Zvláštnosťou záhrady je, že všetky rastliny kvitnú bielymi kvetmi. Odlišné sú len ich tvary, štruktúra či veľkosť – niektoré sú nižšie, kompaktnejšie, iné noblesne panujú nad záhonmi. Vysadiť biele kvety bol zámer dizajnéra, aby tak presvetlil tienistú záhradu a vytvoril z nej harmonický kútik. Určite by sa tu ujali rastliny, ktoré sú okrasné listami, no efekt by nebol taký ohromujúci.
Celá galéria
Miesto na stromy a ruže
Okrem bielej farby sa v záhrade objavujú rôzne odtiene zelenej v podobe listov funkie, krušpánu, papraďorastov, puškvorca a podobne. Ich rovnocennými súpermi sú bordové listy. Hoci ide o menšiu záhradu, našlo sa tu miesto aj na stromy, ktoré však nenarastú do gigantických rozmerov. Dizajnér zvolil brezu (Betula albosinensis ‚Fascination‘) aj preto, lebo jej kôra harmonizuje s bielymi kvetmi trvaliek a takisto sa určitou mierou podieľa na presvetlení tohto priestoru. Z ďalších drevín tu možno nájsť bielo kvitnúce popínavé aj kríkové ruže – výborne podčiarkujú nostalgický a vidiecky charakter celej kompozície a zároveň zjemňujú na niekoľkých miestach mohutne pôsobiaci múr.
Okrem rastlín vysadených v záhonoch tu nájdeme aj kvety rastúce v črepníkoch – opäť však len také, ktoré zapadajú do kompozície, čiže kvitnúce nabielo. Keďže majitelia tejto záhrady sú vášniví čitatelia kníh, našlo sa tu aj miesto na stolík a stoličky, kde sa môžu tejto záľube nerušene oddávať.