Chýbajúce miesto pre dizajnovú tvorbu
Eindhoven je okrem rodiska svetoznámej firmy Philips aj mekkou kreativity, technológie a dizajnu. Každoročne sa tu koná aj Holandský týždeň dizajnu (Dutch Design Week) a sídli tu tiež jedna z najprestížnejších dizajnových škôl na svete – Design Academy Eindhoven. Napriek tomu tu tvorcovia, paradoxne, nikdy nemali potrebné zázemie na prezentáciu svojej práce. Zmeniť sa to rozhodli manželia Annemoon Geurts a Koen Rijnbeek, ktorí v tomto meste vedú vlastné dizajnové štúdio Moon/en/co.
„Cítili sme, že Eindhovenu niečo chýba, dokonca čosi na národnej úrovni,“ vysvetľuje Annemoon. „Neexistovalo tu žiadne miesto, kde by sa verejnosť mohla dostať do kontaktu s dizajnovou tvorbou a kde by dokázala po celý rok užiť svetoznámy dizajn.“ Po sérii pop-upov kombinovaných s kulinárskymi oslavami (dizajnérske duo zakladateľov sa totiž rado označuje za „sériových gurmánov“) teda vznikol hotel Kazerne.
Lokalita, ktorá dýcha životom
Tento hotel sa nachádza v srdci mesta Eindhoven, vo štvrti De Bergen, ktorá patrí k najstarším častiam metropoly a ktorá pulzuje životom. Pozostáva z budov a uličiek, typických svojou osobitou architektúrou, ktorá našťastie odolala aj nástrahám druhej svetovej vojny. De Bergen je lokalita plná kaviarní, reštaurácií, galérií, predajní so starožitnosťami, kníhkupectiev, fashion obchodov, ale aj barov, ktoré vyrábajú vlastnú kávu či pivo. Táto štvrť je zároveň kúsok od ďalšej obľúbenej lokality Strijp-S, rovnako plnej malých obchodíkov a gastro podnikov. Nadšenci dizajnu si tu môžu užiť súčasné umenie vo Van Abbenmuseum, Múzeu Philips alebo v hybridnej umeleckej expozícii MU. Tých zručnejších môžu zaujať workshopy holandského dizajnéra Pieta Hein Eeka. A ani gurmáni nevyjdú naprázdno – v okruhu 10 kilometrov zaručene nájdu tri reštaurácie s dvoma michelinskými hviezdami a štyri, ktoré vlastnia po jednom michelinskom ocenení.
Skrytý poklad 50 metrov od bydliska
A práve uprostred tejto scény objavili Annemoon a Koen zabudnutý areál bývalých vojenských kasární, ktoré ich nadchli nielen svojím industriálnym nádychom, ale aj veľkosťou. „Keď sme si pozreli priestory, naša prvá reakcia bola: Toto je neuveriteľne dobré! A ešte neuveriteľnejšie na tom celom bolo, že areál sa nachádza len 50 metrov od miesta, kde bývame, pritom sme vôbec o jeho existencii ani netušili. Míňali sme ho každý jeden deň a keď sme sa dostali dovnútra, povedali sme si, dočerta, aký gigantický priestor v úplnom centre mesta,“ spomína Annemoon. Jej partner Koen dodáva, že ich prekvapila aj enormná veľkosť priestorov, ktoré sa dovtedy využívali len ako obyčajné sklady: „Bolo to nádherné, no zároveň sme si uvedomili, aké je to mrhanie potenciálom.“
K vojenským objektom teda pripojili industriálnou halu a komplex prerobili tak, aby zároveň slúžil ako hotel. Spoločne vytvorili funkčné, ale zároveň fluidné otvorené priestory bez vizuálnych bariér v podobe stien. Od recepcie až po strechu je otvorené takmer všetko, dokonca aj samotná kuchyňa. Kazerne prekvitá transparentnosťou, ktorá tematicky odráža priemyselné dedičstvo štvrte.
* článok pokračuje pod formulárom *
Boutique hotel inšpirovaný industriálom
Kvôli prestavbe sa majitelia spojili s architektonickou kanceláriou Van Helmond Architecten. Pôvodné budovy v areáli totiž pochádzajú zo začiatku 19. storočia, vyžadovali preto citlivý prístup. Keď ich chceli adekvátne pospájať s novotvarmi, snažili sa uplatniť dve osobité vízie – jednu, ktorá rešpektuje históriu, a druhú, ktorá by smerovala k budúcnosti. Na šestici objektov sa vyníma pôvodný materiál – holandská pálená tehla. Nájdeme tu však aj modernejšie industriálne prvky, ako napríklad sklo a oceľ. Dve hotelové reštaurácie sú prepojené krytým dvorčekom so šikmým skleným zastrešením. Pozadie tvorí fasáda z opáleného dreva, ktoré má výraznú ebenovú farbu.
Medzi históriou a súčasnosťou
Hotelu Kazerne vládne minimalistický dizajn s monochromatickou paletou tónov, prevažne bielej, sivej a čiernej. „Dali sme si však záležať na tom, aby minimalizmus pôsobil hrejivo a prívetivo, a nie neprítomne a vzdialene,“ podotýka Annemoon. Zdržanlivú paletu preto dopĺňajú bohaté textúry, prírodné materiály a vyberané textílie.
Pozorný návštevník zachytí aj jemnú hru svetla a tieňov, starého a nového, ale aj matných a lesklých povrchov. Vo verejných priestoroch hotela, ako aj v niekoľkých izbách sa dajú objaviť detaily odkazujúce na históriu. Napríklad, Hay Loft, ktorý sa nachádza v podkroví, sa môže pochváliť pôvodnými drevenými krovmi, zatiaľ čo tzv. Corner Duplex na prízemí a prvom poschodí, orientovaný do dvora, zahŕňa aj komoru, ktorá predtým slúžila ako záchytná cela pre vojakov. V loftovom penthouse s plochou 140 metrov štvorcových sú zasa zachované drevené trámy označené nápismi z roku 1855. V neposlednom rade by ste v jednotlivých hotelových apartmánoch našli diela holandských dizajnérov, ako sú Studio Drift, Piet Hein Eek, Mieke Meijer či Alex de Witte.
Mohlo by vás zaujímať