Londýn je najväčšie mesto Veľkej Británie a tretie najväčšie mesto Európy. Metropola prekypujúca životom však nie je pre každého. Tí, ktorí radšej žijú svoj každodenný život mimo preplneného centra, hľadajú pokojnejšie okraje mesta.
Jedným z nich je mestský obvod Barnet, ktorý je predmestím Londýna v jeho severnej časti. Tunajšie početné zelené parky a golfové ihriská lákajú mnohých budúcich obyvateľov. Možnosť každodenného kontaktu s prírodou sem zaviala aj majiteľov tohto domu, ktorí sa rozhodli usadiť v štvrti Mill Hill.
Moderné poňatie štýlu Arts and Crafts
Štúdio Robert Hirschfield Architects pre rodinu navrhlo elegantnú novostavbu, ktorá ponúka dynamický a súčasný pohľad na klasický štýl Arts and Crafts. Ten sa rozvinul v polovici 19. storočia na Britskom súostroví, odkiaľ sa rozšíril do zvyšku Európy a do Ameriky. Hnutie vzniklo v reakcii na pokles štandardov, ktorý sa spájal s priemyselnou výrobou. V tomto období sa anglické umenie a umelecký priemysel dostávali do úpadku. Individualitu ručnej práce nahradila sériová produkcia.
Hnutie Arts and Crafts chcelo znova nastoliť vzťah medzi umením a remeslom, kreativitou a manufaktúrnou výrobou. Jeho základnou filozofiou sa stal návrat k prírode a kompromisné prispôsobenie foriem a materiálov.
Medzi dvoma existujúcimi domami
Investor sa rozhodol postaviť si dom na zalesnenej parcele medzi dvomi existujúcimi rodinnými domami. Jeho nové bývanie malo byť originálne, ale zároveň splynúť s okolitou krajinou. S touto požiadavkou sa obrátil na architektov. Tí na základe indícií navrhli projekt, ktorý zohľadňoval prvky okolitej architektúry ako tehla, ale doplnil ho súčasnými akcentmi.
Architektonický jazyk a priestorové riešenie domu, ktorý dostal názov Three Peaks (v preklade Tri vrcholy), čerpá inšpiráciu z miestneho prostredia. Ovplyvnila ho najmä typografia krajiny. Zložité detaily a geometria exteriéru sú inšpirované domami postavenými v štýle Arts and Crafts, ktoré vychádzali zo starých anglických vidieckych sídiel s účelným pôdorysom s ústrednou halou. Tento štýl sa pretavil do sedlových striech, vikierov, čiastočne omietaných fasád a vertikálne položenej škridle.
Úskalia svahovitého pozemku
Pred začatím prác bolo však potrebné urobiť úpravy pôvodného rozloženia pozemku. Bol totiž svahovitý, čo bránilo funkčnému usporiadaniu jednotlivých zón. „Jednou z najväčších výziev projektu bola zmena úrovne od ulice po zadnú záhradu,“ hovorí riaditeľ architektonickej kancelárie Robert Hirschfield.
„Na začiatku sme prijali kľúčové rozhodnutie, a to čiastočne vyhĺbiť prednú časť lokality. Vstup bol znížený, aby sa zmiernili problémy s prístupom zapríčinené strmou príjazdovou cestou. To tiež umožnilo, aby bola samotná budova odstupňovaná v reze a reagovala na topografiu lokality bez zmeny výšky strešnej línie,“ doplnil.
V centrálnej časti nádvoria a pozdĺž oplotenia po oboch stranách pozemku boli navrhnuté kompozície kvetov, stromov a kríkov, ktoré oživili priestor.
Fasáda s ručne vyrábaným tehlovým obkladom
Vstupné dvere vďaka tmavej farbe podobnej tmavej tehle splývajú s fasádou. Ručne vyrábaný tehlový obklad belgickej značky Vande Moortel je nielen modernejšiu interpretáciu muriva, ale tiež prináša do projektu prvok remesla a kvality. Na jeho pozadí sa krásne vynímajú biele štíty, ktoré dom odlišujú od susedných budov.
Kým stredový štít domu ukazuje jasnú cestu k predným dverám, po oboch jeho stranách je stavebná línia posunutá dozadu. Reaguje tak na existujúcu stopu a susedné budovy. Dynamický tvar a hladký povrch fasády sú predzvesťou estetických dojmov čakajúcich za dverami.
* článok pokračuje pod formulárom *
Hala je priestranným interiérom s nadštandardnou výškou. Charakter lokality so sklonom uľahčil rozhodnutie rozdeliť dom na medzipodlažia a spojiť ich špirálovitým schodiskom a sériou premostení. Na jednotlivé podlažia sa vchádza po efektnom točitom schodisku s medziposchodím, z ktorého ako z mostíkov možno pozorovať život obyvateľov domu na prízemí.
Okná nezvyčajných tvarov
Pokojnú belosť stien narúša geometrická kompozícia veľkoformátových okien nezvyčajných šikmých tvarov s rámami v grafitovej farbe. Najväčším je šesťmetrové okno, ktoré poskytuje spojenie medzi vnútorným a vonkajším prostredím a zaplavuje interiér prirodzeným svetlom. Hala zároveň spája prednú časť a zadnú úroveň domu.
Konštrukcia strechy, jej rôznorodá výška a tomu prispôsobené okná sa stali východiskom pre návrh interiéru. Majiteľ domu požiadal o pomoc dizajnérov zo Studio Suss. Simone Suss, zakladateľka štúdia, spolu so svojím tímom vniesla do interiéru útulnú atmosféru. V interiéri prevláda mix bielej, sivej a jemnejších tónov.
Šikovne kombinuje jemné a výrazné farby, rôzne tvary a textúry. Tie sú zvolené tak, aby kontrastovali s vonkajšou drsnosťou tmavej tehly oproti bielej omietke. Kompenzujú jasnejšie tóny vo forme rôznych svietidiel a povrchových úprav v niekoľkých miestnostiach, vrátane vstupnej chodby, toalety a hlavnej kúpeľne.
Interiér, ktorý zodpovedá rytmu života
Simone chcela, aby jej návrh vyzdvihol prednosti architektonických riešení, no nenarúšal ich. Pôsobivú výšku haly zdôraznila farebnými svietidlami zavesenými na dlhých kábloch. Pre zachovanie minimalistického štýlu izieb zvolila bezfalcové dvere. Ich farbu dokonale zladila so stenami, takže ich takmer nevidno.
Funkčné usporiadanie domu zodpovedá rytmu rodinného života. V lete členovia domácnosti radi trávia čas vonku, preto sú v zadnej časti domu až tri východy do záhrady. Súkromná časť sa nachádza na prvom poschodí, aby bola zaistená maximálna intimita pre rodinu. Nájdeme tu spálňu, detské izby a kúpeľne. Čalúnený panel s integrovaným osvetlením a elektrickými zásuvkami na stene v rodičovskej spálni je odkazom na luxusné hotely.
Keď prídu hostia
Rodina rada trávi čas spolu, ale pozýva aj príbuzných a priateľov, ktorí sa zúčastňujú spoločných filmových premietaní v priestoroch domáceho kina, využívajú spoločne saunu alebo domáci bar. V lete sa hostia sťahujú do záhrady, kde ich čaká drevená terasa.
Dom poskytuje rodine bývanie v otvorenom priestore, pričom stále ponúka kľúčové miesta, ktoré je možné uzavrieť, aby sa stali súkromnými. Majitelia svoje nové bývanie opísali ako pohodlné a luxusné, pričom zadanie sa podľa nich architektom podarilo realizovať elegantným a inteligentným spôsobom.
VIZITKA
Three Peaks
Lokalita: Londýn, Spojené kráľovstvo
Architektonické štúdio: Robert Hirschfield Architects
Interiérový dizajn: Studio Suss
Obytná plocha: 500 m²