Zo starého domu nový
Veľká záhrada a pokojné prostredie flámskeho mestečka Tervuren, len niekoľko kilometrov od Bruselu, upútali nových majiteľov domu v klasickom štýle. Rozhodli sa, že ich nový domov potrebuje presvetliť a viac prepojiť s exteriérom. A keďže tieto úpravy sa nezhodovali s estetikou existujúceho domu, súčasťou projektu bolo aj prepracovanie architektonického výrazu. Samozrejme, so zachovaním pôvodného ducha nehnuteľnosti.
Renovácie Flemish Villy sa zhostil architekt François Martens, na ktorého majitelia domu dostali kontakt od priateľa z detstva. Na pomoc si prizval kolegu Edouarda Bruneta. Konzervatívna architektúra domu zahŕňala vizuálne ťažkú škridlovú strechu. Čierna krytina imitujúca bridlicu postupom rokom nadobudla ružový odtieň, ktorý neladil s tehlami na prízemí.
Tradičný, ale málo presvetlený
Ďalším problémom boli príliš malé okná, ktoré spolu s použitými materiálmi vytvárali príliš tmavý interiér. Chýbalo mu najmä presvetlenie smerom do veľkej záhrady plnej stromov. Hlavným zámerom architektov preto bolo vybudovať veľké okná v zadnej časti domu a takisto pridať nové na fasáde zboku.
Vznikla tak nová prístavba, ktorá je z veľkej časti sklenená a otvára sa do dlhej záhrady. Nové okná po bokoch umožňujú sledovať dráhu slnka a do interiéru vnášajú množstvo prirodzeného svetla. Každý nový otvor je jasne ohraničený matným štruktúrovaným čiernym rámom, ktorý sa tiahne zvnútra smerom von. To vytvára príjemný kontrast s fasádou. Farebná kombinácia však stále pôsobí harmonicky a elegantne.
Mohlo by vás zaujímať
Strecha, ktorá nadväzuje na tehlovú fasádu
Dom dostal aj novú strechu, avšak tvar tej pôvodnej zostal zachovaný. Nová krytina sa veľkosťou aj odtieňom podobá na tehlu pieskovej farby na fasáde. Pri jej pokladaní si remeselníci dali obzvlášť záležať, aby línie na členitej streche na seba nadväzovali.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vnútorné usporiadanie domu sa upravilo tak, aby sa kuchyňa prepojila s terasou a pribudlo aj nové schodisko v zadnej časti domu. Nová prístavba pridala domu potrebné metre štvorcové. Aby architekti čo najviac minimalizovali rušivé prvky a posilnili pocit otvoreného priestoru, rozhodli sa umiestniť oporné stĺpy vizuálne na jednej osi.
Špecifickým technickým detailom je aj strop nadstavby – z pohľadu od vchodových dverí totiž nie je vidno horný čierny rám zasklenia. V nadväznosti na myšlienku prepojenia domu s exteriérom boli detaily novootvorených okien v tehlových stenách spracované tak, aby vnútorné a vonkajšie čierne rámy prerušovalo len posuvné sklo.
Interiér inšpirovaný farbou tehly
Relatívne tmavo pôsobili aj pôvodná vstupná hala a chodba na poschodí. Problém vyriešilo nové stropné okno nad vstupnou časťou do domu. Zároveň vizuálne prepája tieto dve úrovne. Svetlo interiéru dodali nielen nové okná a prístavba, ale aj zmena rozmerov pôvodných okien – architekti ich zväčšili. Pri zariaďovaní interiéru sa majitelia držali farebnej schémy použitej v exteriéri, čo v konečnom dôsledku pôsobí príjemne a vytvára súdržnosť medzi vnútrom a obálkou domu.
Hoci zásahy do domu mali svoje obmedzenia, vďaka ich presnosti a nápaditosti sa architektom podarilo vytvoriť moderný dom pri zachovaní pôvodného ducha tehlovej stavby. Nové detaily vniesli do tradičnej architektúry ľahkosť a zásadne vylepšili život nových majiteľov.
Flemish Villa
Lokalita: Tervuren, Belgicko
Architekti: Edouard Brunet a François Martens
Mohlo by vás zaujímať