Tmavé fľaky má na svedomí výpal
Mnoho ľudí má tendenciu myslieť si, že ide o plesňové výkvety. V skutočnosti tmavé fľaky na pohľadových plochách tehál nie sú nič, čoho sa treba obávať. Ide o tzv. redukčné fľaky, ktoré sa môžu objaviť pri redukčnom výpale. Ten vzniká za predpokladu, že pri samotnom výpale nie je dostatok priestoru – napríklad pri veľkoformátových tvárniciach, ktoré sa v tehliarskej peci dotýkajú. V dôsledku toho je odťah spalín z týchto miest slabší.
Takto môže ľahko dochádzať k stmavnutiu keramickej hmoty, fľaky môžu byť v rôznych odtieňoch sivej až čierne. Tehla teda miestami naozaj vyzerá, akoby bola znečistená od sadzí.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Plesní sa v prípade tehly nemusíte obávať
Tmavé fľaky na tehlách ovplyvňujú len vizuálnu stránku tvárnice a žiadnym spôsobom neznižujú ostatné vlastnosti tehly, ako sú pevnosť či trvácnosť. A v žiadnom prípade nejde o plesne. Popravde, rast takýchto mikroorganizmov je v tehlových blokoch veľmi obmedzený. Tehly majú totiž pórovitú štruktúru, takže prirodzene nezadržiavajú veľa vlhkosti. To znamená, že v dôsledku nízkej nasiakavosti tehla nevytvára vhodné prostredie pre rast plesní.
Zabráňte vzniku tepelných mostov
Samozrejme, to neznačí, že plesne sa na omietnutom suchom murive z tehál nemôžu vytvoriť. Aby vás netrápili iné ako tmavé fľaky na tehlách, dbajte na niekoľko dôležitých zásad. Ak ide o prostredie, ktoré dostatočne nevetráte a nevykurujete, môže to viesť k vzniku neželaných neestetických výkvetov. Murivo najlepšie ochránite tak, že zabránite vzniku tepelných mostov. V kombinácii so zvýšenou vlhkosťou môže totiž v miestach, ktoré sú chladnejšie, kondenzovať voda. Aby ste tomu zabránili, stavte na:
- kvalitné stavebné materiály s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami;
- kvalitné riešenie detailov;
- správny návrh obvodového plášťa;
- dodržiavanie správnych parametrov vnútorného prostredia (efektívne vetranie a kúrenie).
Mohlo by vás zaujímať