Slovníček
Tepelný odpor (R) vyjadruje schopnosť materiálu zadržať teplo. Jeho hodnota sa vyjadruje v m² . K/W (veľkosť plochy potrebná na prenos tepla s hodnotou 1 watt pri rozdiele teploty o 1 kelvin). Čím je tepelný odpor vyšší, tým má materiál lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.Súčiniteľ prechodu tepla (U) ukazuje, ako materiál prepúšťa teplo z jedného prostredia do druhého, a preto by mala byť jeho hodnota čo najnižšia. Jeho hodnota sa vyjadruje v W/(m² . K).
Meranie tepelného odporu pri tehlách
Tepelný odpor sa meria tak, že sa z tehál postaví múrik s rozmermi 1,75 m x 1,75 m, zatrú sa styčné škáry a raster. Na tento úkon sa používa celoplošné lepidlo alebo tepelnoizolačná malta. Plocha fragmentu musí byť rovná, hladká a bez drážok. To umožňuje, aby sa na povrch dali pripevniť dve časti meracieho zariadenia (jedna časť hreje a druhá chladí).
* článok pokračuje pod formulárom *
Priebeh merania
Po vyschnutí muriva prebieha meranie. Merajú sa tri múriky z troch výrobných šarží tehly, aby bolo meranie čo najobjektívnejšie. Výsledkom sú hodnoty tepelného odporu fragmentu v suchom stave. Tie sa následne prepočítajú na návrhovú vlhkosť. Tento krok je nevyhnutný, ak chceme dosiahnuť výsledok, ktorý odráža realitu. Pri skutočných stavbách totiž stavebné materiály obsahujú vlhkosť, ktorá tepelnoizolačné parametre znižuje. Dôležité tiež je, že sa meria murivo vrátane zvislých aj vodorovných škár, ktoré neizolujú tak dobre ako samotná tehla. Vďaka tomu sa výsledok pri meraní veľmi približuje výsledkom v praxi.