Aj výplňové murivo však musí odolávať vodorovnému zaťaženiu pôsobiacemu kolmo na jeho plochu, prípadne ľahkému konzolovému zaťaženiu na plochu výplňovej steny. Takisto detaily styku nosnej konštrukcie a výplňového muriva musia odolať tomuto vodorovnému zaťaženiu. Pri obvodových výplňových stenách ide najmä o zaťaženie vetrom, pri vnútorných deliacich stenách alebo priečkach ide o vodorovné zaťaženie vyvolané tlakom zhromaždených osôb.
Napojenie výplňových stien na priľahlé konštrukcie
Napojenie výplňového muriva na priľahlé konštrukcie musí byť schopné preniesť zaťaženia pôsobiace na murivo musí spĺňať potrebné protipožiarne a protihlukové požiadavky. Osvedčeným spôsobom kotvenia výplňového muriva k nosnému skeletu je kotvenie pomocou plochých kotiev.
* článok pokračuje pod formulárom *
Z konštrukčného hľadiska treba pri výplňových stenách riešiť aj vzájomné napojenie jednotlivých výplňových stien medzi sebou – t. j. napojenie vnútorných stien na obvodové steny alebo vzájomné napojenie vnútorných stien, resp. priečok. Tu môžeme voliť medzi murovaním do vynechaných káps, murovaním do vynechaných drážok – styčná plocha premaltovaná bez dilatácie, napojením bez väzby, tzv. na tupo – styčná plocha premaltovaná, pomocou plochých kotiev (spôn), murovaním do oceľových zárubní alebo profilov na celú výšku steny.
Na vodorovnú konštrukciu (horný okraj) sa výplňové murivo napája pomocou polyuretánovej peny, alebo pomocou výplne z minerálnej vlny.