Tehly možno použiť aj ako suterénne murivo. Pivničné steny z tepelnoizolačných tehál nepotrebujú prídavnú tepelnú izoláciu a optimálne regulujú vlhkosť vzduchu. Okrem týchto vlastností je tehlové murivo ideálne na budovanie suterénu aj pre svoju vysokú únosnosť a tvarovú a rozmerovú stálosť.
Samozrejme, pri návrhu a realizácii treba zohľadniť rozdielne podmienky pôsobenia v takomto prostredí. Najväčším rozdielom oproti podmienkam bežného muriva je pôsobenie vodorovného zaťaženia v dôsledku zemného tlaku a pôsobenie vlhkosti, v extrémnom prípade spodnej vody.
Tlak zeminy okolo stavby, najmä počas zasypávania základovej jamy, môže byť značný. Veľakrát k tomu prispievajú aj stavebné stroje, ktoré sa pohybujú po čerstvo nasypanej zemine len niekoľko desiatok centimetrov od stien. Je nemálo prípadov, keď sa tento fakt zanedbal, čo viedlo až k zvaleniu obvodových suterénnych stien. Preto je dôležité, aby pri zasypávaní steny boli dostatočne únosné aj vo vodorovnom smere. Tomu môže výrazne pomôcť stropná konštrukcia, preto odporúčame suterénne steny zasypávať až po realizácii stropu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Základným predpokladom spoľahlivosti suterénnych stien a suterénnych priestorov vôbec je, aby murivo zostalo suché, resp. aby malo svoju ustálenú vlhkosť danú materiálom muriva. Preto musí byť súčasťou každého suterénneho muriva správne navrhnutá a zhotovená izolácia proti vode. Tá má bezprostredne chrániť obvodové steny suterénu a základovú platňu.
Voľba hydroizolácie sa musí prispôsobiť základovým pomerom. Ak je predpoklad, že v priebehu roka sa hladina podzemnej vody zvýši nad úroveň základovej škáry, hydroizoláciu treba navrhnúť tak, aby odolala tlaku vody. Zvýšenú pozornosť treba venovať ochrane hydroizolácie proti mechanickému poškodeniu. Výhodou tehlového muriva je, že aj v prípade, keď sa voda dostane do pivničných priestorov, neznižuje sa jeho pevnosť – aj v nasiaknutom stave sú tehly tvarovo a rozmerovo stále a pomerne rýchlo sa zbavia vlhkosti.