Mnoho ľudí sa pri stavbe rodinného domu stále správa ako pri obliekaní. Vrstvia. A zbytočne tým svoju tehlovú stavbu balia do teplých svetrov. A pritom tehly plnené izoláciou nielenže nie je potrebné zatepľovať, ale dokážete pomocou nich postaviť nízkoenergetický, ba i pasívny dom. Takéto tehly navyše popri svojich vynikajúcich tepelnoizolačných vlastnostiach vytvárajú príjemnú vnútornú mikroklímu.
Tehly ako istota a stabilita
Nevýhodou zateplenia sú veľké rozdiely v difúznom odpore jednotlivých materiálov, čo vyvoláva problémy so šírením vlhkosti v konštrukcii domu, s rýchlym ochladzovaním či ohrievaním fasády, usadzovaním plesní a rias či náročnejšou montážou okien.
Nevýhodou tehál plnených izoláciou je ich väčšia hmotnosť a väčšia náročnosť pri vyriešení detailov zložitejších stavieb. Ich výhodou je väčšia stabilita muriva či nehorľavosť konštrukcie.
Minimálne náklady na vykurovanie v zime
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehly plnené izoláciou majú ideálny pomer medzi súčiniteľom tepelnej vodivosti, objemovou hmotnosťou a mernou tepelnou kapacitou. To znamená, že v zime vám vznikajú minimálne náklady na vykurovanie, pretože dom sa rýchlo vykúri a pomaly vychladne. Naopak, v lete murivo z takýchto tehál bráni prehriatiu interiéru.
Dobrá správa je, že experimentálny pasívny dom postavený z tehál plnených izoláciou aj po roku obstál v blower door teste, ktorým sa zisťuje vzduchotesnosť obálky budovy.
Rozhodnutie je len na vás
Ak sa práve púšťate do stavby rodinného domu, dobre si premyslite, či ho chcete mať zabalený do vrstiev tričiek a svetrov alebo do funkčnej bielizne, ktorá vám zabezpečí rovnaké teplo a bude už na prvý pohľad vyzerať sviežo, ľahko a moderne.