S prívlastkom butikový
Chattanooga v severoamerickom štáte Tennessee sa ešte v 60. rokoch dostala do nelichotivého rebríčka najšpinavších miest celých Spojených štátov. Dnes však má charizmy na rozdávanie. Je ekologické, obyvatelia majú k dispozícii bezplatné elektrické autobusy, kilometre nábrežných chodníkov a mostov pre chodcov, ktoré spájajú mestské časti ponad rieku Tennessee. Stalo sa tiež obľúbenou destináciou pre ľudí holdujúcich outdoorovým aktivitám. Ponúka široké možnosti turistiky, cyklistiky, horolezectva či vodných športov. A ak vám stačia výhľady, najkrajšie sú tie z Bluff View Art Disctrict.
S rozvojom cestovného ruchu však prirodzene stúpa potreba nových ubytovacích možností. The Dwell je prvým butikovým hotelom v meste. Ide zväčša o luxusnejšie typy hotelových zariadení, ktoré majú menší počet izieb, pýšia sa originálnym dizajnom a často vznikajú v rekonštruovaných objektoch. The Dwell nie je výnimka, aj ten majiteľka zriadila v historickej budove, pričom turistov láka príjemnou retro atmosférou.
Fascinovaná dizajnom
Zakladateľka hotela Seija Ojanpera je filantropka a hotelierka s obrovským nadšením pre umenie a interiérový dizajn. Má síce fínske korene, narodila sa však v Amerike. Už ako malá si dokola listovala hotelové brožúry, ktoré si „ulovila“ na rodinných dovolenkách. Fascinovalo ju, ako niekto môže navrhnúť aké príjemné priestory pre druhých. A bola si takmer istá, že by také niečo dokázala stvoriť aj sama.
Čerpala inšpiráciu z reklamných materiálov a kreslila si malé útulné „hostince“ s vinárňami a kvetinovými stenami. „Na nemilé prekvapenie rodičov som s necelými 40 kilami húževnato presúvala nábytok v našom vlastnom dome. Premiestňovala som doplnky a obrazy, takže mali niekedy pocit, že vošli do nesprávneho domu,“ smeje sa Seija.
V štýle starého Hollywoodu
Vyštudovala síce veterinu a nejaký čas pôsobila v charitatívnej organizácii Beyond Borders, rozhodla sa však vrátiť k svojím detským snom vytvoriť si vlastný hotelík práve v Chattanooge. Okamžite sa do mesta zamilovala, a to nielen kvôli jeho energii, ale tiež bohatému kultúrnemu životu. Ide o maličké mesto, ktorá však vyžaruje dokonalý metropolitný šarm.
Budova z roku 1909 s koloniálnym nádychom ju hneď zaujala. Vedľa nej stojí historický objekt Times Free Press s prvkami a osvetlením v štýle art deco, spoločnosť jej robí aj veľkolepá mestská rada s mramorovým obkladom. Seija zakúpenú nehnuteľnosť zrekonštruovala v štýle starého Hollywoodu a zriadila v nej 16 izieb. Chcela, aby Dwell vynikal ako pútava alternatíva voči hotelom rôznych sietí, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti.
Trojmesačná rekonštrukcia
Trojpodlažnej stavbe pomohli vdýchnuť nový život architekti Trey Wheeler a Aaron Cole, pracujúci pod hlavičkou Cogent Studios. S majiteľkou už predtým spolupracovali na návrhu luxusného horského centra v Georgii. Pri rekonštrukcii sa ukázalo, že budova je predurčená stať sa hotelom. Predchádzali jej dva mesiace príprav, samotná renovácia však trvala len tri mesiace. Počas nej kompletne vymenili strechu, inštalovali dreveno-hliníkové okná a dodatočne zriadili kúpeľne so všetkým príslušenstvom a sanitou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Vytvorili bar a úplne nové lounge zákutia či ďalšie priestory, ktoré podnecujú návštevníkov užiť si pohostinstvo drobného hotela. Taktiež pozývajú miestnych stretávať sa v originálnom prostredí Dwellu.
Prerábka reštaurácie
V objekte ponechali aj pôvodnú reštauráciu Terra Mae. Mimochodom, jednu z najobľúbenejších v meste. Ubrali z nej však asi 40 metrov štvorcových, vďaka ktorým rozšírili novú modernú kuchyňu. Samotná jedálenská časť tým zároveň kuchyňu „orámovala“ a vizuálne sa rozdelila na tri miestnosti, čo podnietilo intímnejší dojem z priestoru. Nedostatočne využívaný sklad pred kuchyňou prerobili v duchu zážitkovej gastronómie na súkromný varný kútik, v ktorom šéfkuchár pripravuje jedlo pre uzavreté skupiny hostí.
Veselý retro hotel
Seijane pri návrhu interiérov pomohla jej kamarátka Laurel Creager. Izbám aj spoločenským priestorom dominujú výrazné farby v spektre od žltej a hnedej, až po oranžovú a zelenú. Okrem priznaného tehlového muriva a tu môžete obdivovať aj tapety a nábytok z 50. až 70. rokov, ktorý zohnali na blších trhoch či známych portáloch eBay či Etsy.
Rustikálne drevo a pôvodné murivo odkazujú na priemyselné dedičstvo mesta. Vintage tapety zobrazujú rozličné motívy, od plameniakov až po škótske káro. Miestnosti majú navodzovať atmosféru podobnú záberom známeho fotografa Slima Aaronsa. Niekoľko kúskov, ako napríklad mätovozelené a ružové banketové sedenie v lounge zóne, vyrobil miestny nábytkár. Nad nimi sa vynímajú živé zelené steny osadené v masívnych mosadzných rámoch.
Dwell hotel je prosto stvorený na to, aby ste sa v ňom cítili príjemne.
Mohlo by vás zaujímať