Vedeli, že chcú stavať dom, no najdôležitejšie pre nich bolo vojsť sa do plánovaného rozpočtu. A tak oslovili architekta, aký typ domu si za stanovený rozpočet môžu dovoliť.
„Naše rozhodnutie ovplyvnil architekt domu Ing. arch. Michal Prášil, jednak vďaka osobnému prístupu, jednak aj tým, ako boli spracované štúdie budúceho domu. Po zvážení všetkých za a proti sme sa rozhodli pre variant, ktorý nám vyhovoval i v rámci nášho finančného rozpočtu,“ hovorí o strategickom rozhodnutí investor Martin Štýber.
Zostali teda pri návrhu úsporného nízkoenergetického tehlového domu. „Predovšetkým sa nám páčilo usporiadanie domu i jeho dizajn. Druhým dôvodom, prečo sme sa takto rozhodli, bol fakt, že dom bude nízkoenergetický, vystavaný z nového typu tehly plnenej polystyrénom. Zdala sa nám úžasná predstava, že sa nebude musieť zatepľovať a napriek tomu bude mať parametre nízkoenergetického domu,“ vysvetľuje investor a hneď dodáva, „a pri tom všetkom sa vojdeme do stanoveného finančného rozpočtu.“
Nízkoenergetický bez zateplenia
Ani architekt, ani stavebná firma neodporúčali iný variant ako z jednovrstvového muriva. „Zatepľovanie sa nám v dnešnej dobe zdá zbytočné. Predsa existujú murovacie materiály, ktoré umožňujú nahradiť zateplenie a splniť podmienky nízkoenergetického domu. A navyše, keď dom nie je zateplený, žije tak, ako má, paropriepustnosť pri murive je úplne iná, ako keď je dom obalený izoláciou. Dýcha a je v ňom zabezpečené zdravé bývanie. Jednovrstvové murovanie je technológia, ktorá sa tak trochu vracia späť, a navyše, spĺňa aktuálne požiadavky na lacné, nízkoenergetické, moderné a zdravé bývanie,“ hovorí o voľbe muriva projektant domu Ing. arch. Michal Prášil.
Výber jednovrstvových obvodových stien zjednodušil aj predbežný výpočet tepelných strát domu. Iba na základe znalostí vlastností murovacieho materiálu odhadli tepelnú stratu na 6,9 kW. Skutočná tepelná strata objektu v Loděnici u Berouna je 6,8 kW. Podľa dnešných noriem na pridelenie štítku budovy teda ide o nízkoenergetický dom, ktorý je zaradený do skupiny A.
Vypláca sa, keď je rovnaký dodávateľ projektu i stavebných prác
Vyprojektovanie si vzal na starosť Ing. arch. Michal Prášil a vlastnú výstavbu domu zveril investor prostějovskej spoločnosti Progress project s.r.o. Pre investora to bolo prakticky i obchodne oveľa zaujímavejšie, nechať si urobiť projekt od rovnakého človeka, ktorý robil i štúdiu s tým, že ten istý človek zaistí i fyzickú realizáciu domu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Za tri týždne vymurované
Príprava stavby trvala štvrť roka. Dňa 15. novembra 2011 sa prvýkrát koplo do zeme a o necelých šesť týždňov, presne 23. decembra, bola hrubá stavba hotová.
Vlastné murovanie zabralo rekordné tri týždne. „I keď to je už niekoľko rokov, čo sa dom staval, pamätám si to dodnes, pretože výstavba prebiehala naozaj neskutočne rýchlo,“ dodáva k rýchlosti výstavby investor Martin Štýber.
Ako sme sa od investora i architekta dozvedeli, na všetko murivo – nosné steny i priečky, stropy i preklady – sa použili materiály toho istého výrobcu tehál, čo taktiež pomohlo tomu, aby objekt spĺňal kritériá pre nízkoenergetický dom.
Iba z tehál
Keby sa dnes niekto pána Štýbera opýtal, aký dom a z akého materiálu postaviť, odporučil by opäť tehlový dom. Konkrétnejšie povedané, minimálne nízkoenergetickú stavbu postavenú z tehál plnených polystyrénom, ktoré zvládnu požiadavky na tento typ stavby. Dom nie je nutné zatepľovať, a pritom spĺňa všetky požiadavky moderného, lacného a zdravého bývania.
Celá galéria:
Dom v kocke
Projektant: Ing. arch. Michal Prášil
Stavebná firma: Progress project s.r.o. (Prostějov)
Spotreba energií na vykurovanie a prípravu teplej vody: do 43 kWh/m² a rok
Energetická náročnosť budovy (podľa PENB): A – mimoriadne úsporná
Zaradenie: nízkoenergetický dom
Skladba konštrukcie: jednovrstvová bez zateplenia