Obnova historického pivovaru
Budova Prvého meštianskeho pivovaru v pražských Holešoviciach sa vďaka originálnemu konceptu otvoreného dizajnu pred viac ako dekádou zmenila na moderné bývanie v industriálnom duchu. Rozsiahla konverzia budovy prebehla v roku 2008 pod taktovkou architektonickej kancelárie CMC architects. Tá pracovala viac ako 10 rokov na tom, aby vytvorila multifunkčné prostredie s kanceláriami, obchodmi aj bývaním.
Bývanie v tejto oblasti predstavuje symbiózu historických budov so súčasnou architektúrou. Pivovar je zaujímavý tým, že pochádza z konca 19. storočia a pivo sa v ňom varilo až do roku 1998. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a vysokej technickej úrovni patrí k výnimočným priemyselným stavbám a bol prehlásený za kultúrnu pamiatku.
Pravé loftové bývanie
Zrekonštruovaný objekt zahŕňa 40 loftov, z ktorých polovica sú skutočné industriálne byty v pôvodných skladových kójach napojených na centrálnu chodbu. Šesť bytov vzniklo rekonštrukciou prednej časti budovy. Ďalších 14 je umiestnených v novej nadstavbe orientovanej smerom do priestoru námestia. Ich základný dizajn umožňoval vytvoriť majiteľom individuálne riešenie celého interiéru. Lofty charakterizuje otvorený hlavný obytný priestor s kúpeľňou a WC na nižšej úrovni a oddychová zóna na spanie na galérii vyššie – vždy s možnosťou druhej kúpeľne na galérii.
Návrat po desiatich rokoch
Po desiatich rokoch sa architekti opätovne dostali do tohto priestoru. Jeden z nových majiteľov bytu sa rozhodol nechať si upraviť svoj interiér na mieru. Neoslovil nikoho iného, ako pôvodných autorov. Snahou architektov z medzinárodnej architektonickej kancelárie so sídlom v Prahe bolo zachovať pôvodný industriálny charakter stavby. Zároveň chceli vytvoriť priestor pre komfortné a moderné bývanie.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehlová stena v interiéri bez omietky
Interiér s výškou šesť metrov jasne odkazuje na dedičstvo tohto miesta. Pôvodné konštrukcie zostali z veľkej časti odkryté. Industriálny „look“ podčiarkujú tehlová stena bez omietky, oceľové schodisko, knižnica z ocele, betónová podlaha a čierny klenbový strop. Aj keď mnoho prvkov pôsobí surovo a maskulínne, v skutočnosti ide o luxusne poňatý byt.
Materiály a ich prirodzená podoba
Použité materiály architekti ponechali v ich surovom stave a s priznanou štruktúrou. Betónová podlaha tak nemá dilatáciu a časom prirodzene popraská. Táto zámerná nedokonalosť nebude jedinou priznanou – podobne sú na tom aj elektrické rozvody, ktoré vedú po povrchu tehlovej steny a sú ukončené výraznými čiernymi prvkami.
Obytný priestor má veľkorysú výšku a je vybavený technikou na premietanie. Loft sa môže pochváliť dvomi spálňami a dvomi kúpeľňami. Do bytu sa vstupuje cez átrium, ktoré majiteľom umožňuje urobiť si tu vonkajšie posedenie. Svoju vlastnú terasu má aj obývačka. Industriálny vzhľad interiéru zjemňuje mobiliár značiek, ako Konsepti, B&B či Hay, a dopĺňa ho luxusné osvetlenie značky Flos.
Loft with Love
Lokalita: Praha, Česká republika
Architektonické štúdio: CMC architects
Hlavní architekti: akad. arch. Vít Máslo, dipl. arch. David Richard Chisholm
Projekčný tím: Ing. arch. Evžen Dub, Ing. arch. Gabriela Sekyrová, Ing. arch. Nela Niederle
Úžitková plocha