Vysnívaná dolina
Hoci majitelia roky žijú v Holandsku, na svoje Slovenské korene nezabudli – niekoľkokrát do roka sem zájdu na pár dní. Aj preto tu chceli mať miesto, kde môžu príjemne stráviť čas, stretnúť sa s rodinou, pozvať si priateľov… Z roviny ich to prirodzene ťahalo do hôr, navyše, jej srdce už od detstva patrilo Javorníkom a lyžiarskemu svahu neďaleko rodnej Považskej Bystrice.
Šťastnou náhodou sa im podarilo nájsť voľný pozemok v doline, len pár desiatok metrov od jej zamilovanej zjazdovky, a keďže má otca architekta, voľba bola jasná: „Boli sme sa na pozemok pozrieť, načrtol som skicu domu a bolo rozhodnuté,“ spomína architekt Ladislav Balušík na začiatok projektu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ťažké začiatky
Prvé komplikácie ich však čakali už pri kúpe pozemku. „Hneď na začiatku investori vyšli v ústrety susedom tým, že v ich prospech ustúpili časť svojho pozemku – aby mohli aj naďalej využívať zaužívané prístupové chodníky k svojim domom, ktoré viedli cez našu parcelu,“ vysvetľuje Ladislav Balušík. „To upokojilo reakcie okolia. Spočiatku mali totiž susedia obavy zo stavby nového domu a z toho, ako ovplyvní ich život. Dnes sú radi, že tu stojí niečo moderné a upravené.“ Pre dobré vzťahy so susedmi architekt a budúci majitelia pozmenili aj viacero detailov v projekte. „Mladí sem chceli chodiť preto, aby si odpočinuli a žili v dobrých vzťahoch so susedmi,“ dodáva architekt s úsmevom.
Vlastnou netradičnou cestou
Keďže v okolí stáli staré drevenice a ďalšie stavby bez výrazných ľudových prvkov, chceli autori priniesť do tejto lokality čerstvý vzduch a ukázať, ako sa môže začleniť súčasná architektúra do horského prostredia s tradičnou zástavbou. „Väčšina stavieb v okolí nie je v dobrom stave a nemá reálnu perspektívu na zachovanie,“ hovorí architekt Dušan Chupáč, spoluautor návrhu, a pokračuje, „nemyslím si, že je správne prispôsobovať sa okoliu, ktoré nemá architektonické ani urbanistické kvality. Snažili sme sa prispôsobiť okolitej prírode tak, aby s ňou dom korešpondoval – napríklad veľké okná sú orientované k najkrajším výhľadom a zároveň tak, aby bolo v interiéri dostatok slnka. V zime tu napadne vyše metra snehu, preto sú tu drevené vonkajšie okenice, ktoré chránia okná. Použili sme tehlu a ďalšie materiály vhodné do tohto prostredia a dodržali sklon strechy, ktorý je v okolí typický.“
„Nebudeme klamať, dom vyvolal diskusiu medzi miestnymi občanmi, no zároveň oslovuje mladšiu generáciu a vzbudzuje záujem okolia o alternatívne riešenie v podobných lokalitách,“ vyslovujú sa autori návrhu.
* článok pokračuje pod formulárom *
V jednoduchosti je krása
Býva tu mladá svetobežnícka rodina, progresívni ľudia rozhľadení v oblasti dizajnu, ktorí potrebovali praktický dom s modernou otvorenou dispozíciou. Architekti z arkon ateliéru stavili na jednoduchú, súčasnú prírodnú architektúru, pri ktorej v exteriéri aj interiéri dominuje drevo. „Aby sme dosiahli čisté až minimalistické, ale pritom príjemné pôsobenie, skombinovali sme jednoduché tvaroslovie s prírodnými materiálmi,“ popisuje architekt Chupáč. „Pri jednoduchej architektúre veľmi záleží na vyhotovení detailov, čo zvyšuje nároky na ich realizáciu,“ upozorňuje.
Pre rodinu i priateľov
Podobu domu do veľkej miery diktoval terén – uprostred svahovitého pozemku tu bol strmý zráz na výšku celého podlažia. Architekti preto čiastočne zapustili spodné podlažie do svahu a hlavné obytné priestory vysunuli o poschodie vyššie – tak, aby boli v kontakte so záhradou v hornej časti parcely. Do domu sa vstupuje cez čiastočne zapustené podlažie, kde sú okrem technických a skladových priestorov aj dve hosťovské izby. „Rodina žije veľmi spoločenským životom, takže potrebovali dostatok miesta pre návštevy, ktoré by tu mohli stráviť dlhší čas,“ vysvetľuje architekt Balušík. Takmer celé prízemie je potom venované veľkoryso dimenzovanému otvorenému obytnému priestoru, z ktorého sa cez zasklené dvere vychádza na terasu a do záhrady. Dve časti dennej zóny – obývačku a kuchyňu s jedálňou – decentne oddeľuje kozub. Podkrovie je najmä zónou majiteľov. Okrem rodičovskej spálne a kúpeľne je tu aj malý pracovný kútik a detská izba.
Praktický v každom páde
Čistú formu domu elegantne završuje jednoduchá šikmá strecha bez presahov. „Toto riešenie je výhodné z viacerých hľadísk – napríklad z požiarneho. Takáto strecha tiež lepšie odoláva náporom vetra,“ približuje Ladislav Balušík. Vďaka inovatívnej konštrukcii krovu navyše dokázali veľmi efektívne využiť priestor podkrovia: „Drevený krov je vo vrchole spájaný špeciálnymi kovovými kotvami a celok je stiahnutý oceľovým rámom na úrovni venca,“ vysvetľuje Dušan Chupáč. „Keďže nejde o tradičnú hambálkovú konštrukciu, nie je tu klasický systém klieštin, stĺpov a trámov, takže priestor pod krovom ostáva celkom voľný.“ Ďalšou konštrukčnou zaujímavosťou je zložené strešné okno v rodičovskej spálni, ktoré otvára veľkorysý výhľad na lyžiarske stredisko. „Keďže sme chceli stavbu udržať čo najjednoduchšiu, neprichádzal do úvahy vikier. Pre množstvo snehu, ktoré je tu bežné, sme zasa zavrhli lodžiu. Nakoniec sme sa rozhodli pre systémové riešenie od Veluxu – kĺbové krokvy, ktoré združujú tri strešné okná s tromi zvislými doplnkovými,“ upozorňuje architekt Chupáč na jeden z originálnych detailov.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Dom v kocke
Autori návrhu: ateliér Arkon, Ing. arch. Ladislav Balušík, Ing. arch. Dušan Chupáč
Návrh interiéru: Ing. arch. Janina Balušíková
Realizácia: 2012 – 2013
Zastavaná plocha: 80 m²
Úžitková plocha: 162 m²
Základy: železobetónové základové pásy
Obvodové konštrukcie: tehly hr. 300 mm, drevená odvetraná fasáda (termodrevo) s minerálnou izoláciou hr. 100 mm. V suteréne debniace tvarovky hr. 300 mm, zateplené extrudovaným polystyrénom hr. 100 mm
Stropy: monolitické železobetónové
Zastrešenie: drevený krov, zateplený minerálnou izoláciou hr. 60 + 180 mm, strešná krytina z falcovaného hliníkového plechu
Okná: drevené s izolačným dvojsklom
Vykurovanie a OPV: radiátory, automatický kotol na peletky a elektrokotol, teplovzdušný kozub
Energetická trieda domu: B (celková potreba energie 91 kWh/m² za rok)
Celá galéria