Známy aj neznámy Jemen
Al Jumhuriyah al Yamaniyah, Arabia Felix alebo pre nás známejší pod názvom Jemen nájdeme na Arabskom polostrove v susedstve Saudskej Arábie a Ománu. Má rozlohu 527 970 km² a 20,027 milióna obyvateľov. Hlavným mestom Jemenu je San´a.
S Jemenom sa spája aj pomenovanie Arabia Felix – Šťastná Arábia, ktoré spadá do obdobia Ríma. Dôvodov na vznik tohto názvu bolo viacero. Ide o najúrodnejšiu oblasť Arabského polostrova. V staroveku viedla cez vnútrozemie Jemenu obchodná cesta s veľmi vzácnym tovarom – kadidlom a myrhou.
Obyvateľstvo Jemenu tvorí 98 % Arabov a zvyšné 2 % tvoria Somálci, Etiópčania a Indovia. Z náboženského hľadiska tu žijú sunnitskí a šiitskí moslimovia.
Do roku 1962 bol Jemen v izolácii. Na jeho čele stál náboženský vodca – imám, ktorý vládol podľa najortodoxnejších šiitských pravidiel. Cudzinci mali vstup do Jemenu zakázaný. V roku 1990 oficiálne vznikla Jemenská republika, keď sa zjednotil Severný a Južný Jemen. Pomery sa značne uvoľnili a Jemen sa stal oveľa liberálnejším, a to aj v porovnaní s ostatnými islamskými krajinami. V politike má priestor aj opozícia, tlač nepodlieha cenzúre. Jemen má ako jediná krajina Arabského polostrova demokraticky volený parlament. Ženy nemusia chodiť zahalené od hlavy po päty a môžu sa dokonca aj rozviesť. Okrem toho majú ženy aktívne aj pasívne volebné právo, čo je tiež v islamských krajinách skôr výnimkou.
San´a a jeho poklady
Už z diaľky vás vítajú nádherné štíhle tehlové minarety ozdobené nevšednými oknami vsadenými do rámov z leštenej sadry. Je to naozaj originálna a efektná výzdoba, ktorá vzbudzuje záujem a sympatie.
Obyvatelia mesta San´a veria, že žijú v najstaršom meste na svete. Podľa povesti ho založil po potope Noemov syn Šém. Mesto je staré 2 500 rokov. Od vzniku sa San´a považuje za mahram, posvätné miesto, ktoré poskytuje ochranu. San´a leží v centrálnom Jemene vo výške 2 200 m n. m. Je obklopené horami Džabal Nuqúm a Aiban. Vďaka svojej výhodnej geografickej polohe čoskoro začalo získavať na význame. Prvá písomná zmienka pochádza z 1. storočia.
V starom centre San´á sa nachádza približne 14 000 budov známych ako vežové domy, ktoré majú až osem poschodí. Prízemie a prvé poschodie sú z kameňa, ostatné z blata. Staré San´á je obklopené päť kilometrov dlhými hradbami, ktoré boli postavené v 1. storočí z kameňa a tehál. Súčasťou hradieb bolo šesť vstupných tehlových brán vyzdobených výraznými štukovými ornamentmi a dodnes vzbudzujú údiv svojou veľkosťou a krásou.
Už na začiatku 6. storočia, keď si okolité územie postupne podrobili etiópske vojská, sa San´á stalo hlavným mestom. Na začiatku prevládalo v tejto oblasti kresťanstvo, ale keď sa sem prisťahovali islamskí kalifovia, začalo sa k slovu dostávať islamské náboženstvo. V 7. až 8. storočí sa mesto stalo centrom šírenia islamu. V roku 630 sa začala stavba Veľkej mešity – Jami‘ al-Kabir. Podľa legendy boli základy mešity položené ešte za života Mohameda – na zrúcaninách legendami opradeného paláca Ghumdan.
V priebehu stáročí sa postupne v San´á vystriedali viacerí panovníci.
V roku 1849 sa začalo dobýjanie územia Osmanmi. Na ochranu pred nimi postavili v roku 1870 hlavnú bránu Bab al-Jemen z tehly. Počas vlády tureckej Porty nad týmto územím vznikli mešity, ale aj záhradné mestečko Bustan as-Sultan. Turci si uchovali moc až do obdobia po prvej svetovej vojne.
V roku 1918 bola oficiálne vyhlásená nezávislosť Severného Jemenu a k moci sa opätovne dostali zaiditskí imámi, ktorí vládli až do roku 1926.
K celkovému koloritu mesta San´á prispieva aj Dom vďaky – Dar aš šukran –, vybudovaný v roku 1938. Dôležitou udalosťou bolo aj nájdenie 15 000 listov zo starého Koránu pri opravách Veľkej mešity v roku 1974.
* článok pokračuje pod formulárom *
V roku 1994 tu zúrila občianska vojna, ktorá bola spojená s postupným zjednotením Severného a Južného Jemenu.
V roku 1988 bolo San´a zaradené do zoznamu pamiatok UNESCO.
Čo nájdeme v San´a v súčasnosti? Až 106 mešít, 12 verejných kúpeľov, 6 500 viacposchodových, až 50 metrov vysokých domov s nabielo vymaľovanými fasádami z 18. storočia a väčšiu časť mestských hradieb, pričom hlavným stavebným materiálom bola tehla. Skoro sme pozabudli na jedno dôležité miesto v San´a, ktoré má tiež svoju tradíciu. Súk Al-Milh alebo Soľný trh, miesto, kde sa ešte aj dnes obchoduje so soľou, korením a rôznym iným tovarom. Zaujímavé je, že ešte do polovice 20. storočia sa tu platilo striebornými toliarmi s podobizňou Márie Terézie. Samozrejme, razenými u nás v Kremnici.
V San´á majú aj ďalší artikel z našich končín – tank, ktorý bol vyrobený v Československu. Pre obyvateľov je to však významný symbol, pretože ide o tank, z ktorého sa začala paľba na sídlo kráľa a po úspešnom prevrate bola nastolená republika.
Čo sa týka celkovej atmosféry mesta, obyvatelia San´a si chcú svoje architektonické dedičstvo udržať čo najdlhšie, preto aj v súčasnosti prebiehajú nákladné reštauračné práce, ktoré majú zveľadiť staré časti mesta.
San´á má za sebou krušné časy. Napriek tomu, keď tam zavítate, budete mať pocit, akoby tu zastal čas. Veľký podiel má na tom práve architektúra, ktorá sa nepoddala moderným vplyvom doby. Duch starých čias tu na vás bude dýchať zo všetkých kútov.
Domovina kráľovnej zo Sáby
Jej kráľovstvo a moc sú už dávnou minulosťou. Napriek tomu časť dedičstva zostala zachovaná do dnešných čias v oblasti Marib, ktorá leží na západnom okraji púšte Rub al Khali. V Starom Maribe môžeme vidieť obdivuhodné biele mrakodrapy, ktoré poškodilo zemetrasenie. Nájdeme tu aj pozostatky bájneho mesta z čias sábskeho kráľovstva a bolo by trestuhodné obísť ruiny sábskych chrámov zasvätených Slnku a Mesiacu. Mesto sa v tej dobe pýšilo aj starovekou priehradou, ktorej pozostatky tiež stoja za pozretie.
Osoba Sibyly – kráľovnej zo Sáby – je opradená tajomnom. Sibyla je staroveké pomenovanie pre veštkyne, kňažky alebo vedmy z Malej Ázie. Boli to ženy, ktoré sa vyznačovali mediálnymi schopnosťami a bohatými vedomosťami. V stave mediálneho vytrženia zjavovali vôľu bohov a predpovedali budúcnosť.
Vzhľadom na to, že sibyly boli schopné zjavovať budúcnosť, poznávať prírodné zákony a predpovedať výsledky dôležitých rozhodnutí, kňazi ich výroky zapisovali. A práve takýmto spôsobom vznikli tzv. sibylské knihy, ktoré v sebe zahŕňali grécke, židovské a pohanské texty vydávané za prorocké slová. Išlo o viacznačné výroky o víziách budúcnosti. Tieto knihy boli starostlivo uschované a otvárali sa len v čase najväčších kríz.
Zmienka o kráľovnej zo Sáby sa nachádza v Biblii, v prvej a desiatej kapitole Knihy kráľov, kde sa spomína jej návšteva u kráľa Šalamúna, ktorý bol povestný svojou múdrosťou. Nie je tu však ani najmenší náznak toho, že kráľovná zo Sáby mala prorocké schopnosti. Samozrejme, ani Korán nezaostáva za Bibliou – celá 34. kapitola sa nazýva Sába a je plná správ o prorokoch, vedmách a sibylách, ktorých v Sábe žilo neúrekom. Na západe sú dokonca dodnes sekty sibylistov.
Aká je teda pravda? Ktorá zo sibýl je tá pravá kráľovná zo Sáby? Mala naozaj výnimočné schopnosti? Ide o proroctvá jednej ženy alebo sa v priebehu času pospájali všetky sibylské predpovede dokopy?
A je naozaj také dôležité oddeliť pravdu od mýtov, keď nám tieto výnimočné ženy zanechali nevšedné proroctvá? Odpovede na tieto otázky nie sú jednoznačné. Isté je len jedno – myšlienky, ktoré tieto ženy hlásali, nesú odkaz aj pre súčasnú generáciu: „Milujte všetko, čo rastie, milujte všetko, čokoľvek okolo seba vidíte, lebo tým milujete predovšetkým seba.“
Keď sa niekedy ocitnete v Jemene, rozhodne si nenechajte ujsť neopakovateľnú architektúru mesta San´á, údolie Hardamaut, hlinené mrakodrapy v Šibáme, mešity v Zabide, ruiny sábskych chrámov Slnka a Mesiaca, dedinky a svätyňu Al Hoteib, kráľovské mesto Džibla a sultánov palác v Sejúne. Hlavní predstavitelia Jemenu si uvedomujú, ako môže krajine ekonomicky pomôcť príliv cudzincov, preto v súčasnosti veľmi podporujú rozvoj cestovného ruchu. Ak ste typ človeka, ktorého história až tak neuchvacuje, aj vy si tu môžete nájsť to svoje. Keďže Jemen má až dve pobrežia – pri Červenom mori a pri Indickom oceáne –, môžete sa s radosťou oddávať potápaniu alebo sa túlať v horách, ktoré obklopujú San´a.