Hlavným argumentom proti je, že podpivničenie nie je lacná záležitosť. Úsporný pôdorys domu s premysleným podpivničením môže takisto ubrať na rozlohe domu, a tým aj na cene potrebného pozemku. Pri rozhodovaní treba dobre zvážiť využitie pivničných priestorov – napríklad rozšírenie obytných priestorov, priestory na voľný čas a hobby, skladovacie priestory, priestory pre TZB a podobne.
Rôznorodosť využitia znamená zvýšené nároky na kvalitu prostredia pivničných priestorov. Na splnenie týchto požiadaviek je ideálnym materiálom pálená tehla. Ak ste sa rozhodli pre pivnicu, odporúčame vám do pozornosti nasledovné riadky.
Izolácia proti vode
Základným predpokladom spoľahlivého využívania suterénnych priestorov je, aby boli počas užívania stále suché. Preto musí byť každé suterénne murivo (vrátane základovej dosky) chránené správne navrhnutou a vyhotovenou izoláciou proti vode. Voda pôsobiaca na suterénne murivo môže byť trojakého druhu:
- zemná vlhkosť,
- gravitačná voda (zo vsakujúcich zrážok),
- tlaková voda (hladina spodnej vody je vyššie ako základová škára).
Voľba hydroizolácie sa musí prispôsobiť predpokladaným podmienkam. Ak je v priebehu roka predpoklad zvýšenia hladiny podzemnej vody nad úroveň základovej škáry, hydroizolácia musí byť navrhnutá tak, aby odolala tlaku vody. Čím sú hydrogeologické pomery v podloží zložitejšie, tým sú nároky na hydroizoláciu vyššie a jej realizácia komplikovanejšia a nákladnejšia.
V súčasnosti je dostupných viacero možných systémov izolácie základov a suterénneho muriva proti vode. Väčšina z nich je náchylná na mechanické poškodenie. K poškodeniu môže dôjsť v dôsledku nesprávneho návrhu alebo nesprávnej realizácie, a to buď počas samotnej realizácie, alebo až po určitom čase. Z tohto dôvodu treba zvýšenú pozornosť venovať ochrane hydroizolácie proti mechanickému poškodeniu. Ochrana hydroizolácie je zväčša samostatná vrstva, ktorá zabraňuje poškodeniu hydroizolačnej vrstvy vplyvom tlaku okolitej zeminy. Hydroizoláciu však môže poškodiť aj nekvalitný podklad, t. j. samotná stena, na ktorej sú napríklad ostré hrany alebo výstupky, priehlbiny a podobne.
Niekedy sa medzi vrstvu izolácie a ochrannú vrstvu vkladá ešte tretia, separačná alebo klzná vrstva, ktorá má za úlohu zvýšiť ochranu hydroizolácie v prípade eventuálnych pohybov pri sadaní stavby.
Výhodou tehlového muriva je, že aj v prípade, keď sa voda dostane do pivničných priestorov, neznižuje sa jeho pevnosť. Aj v nasiaknutom stave sú tehly tvarovo a rozmerovo stále a vlhkosti sa zbavia pomerne rýchlo.
Tepelná izolácia
* článok pokračuje pod formulárom *
Pivničné steny z tepelnoizolačných tehál nepotrebujú prídavnú tepelnú izoláciu a optimálne regulujú vlhkosť vzduchu, čím vytvárajú príjemnú vnútornú klímu. Tepelnoizolačné vlastnosti priečne dierovaných tehlových blokov oceníme predovšetkým v prípade, že suterénne priestory plánujeme v zimnom období trvalo vykurovať. Tu treba opäť zdôrazniť dôležitosť izolácie proti vlhkosti, aby obvodové steny suterénu zostali suché, resp. aby mohli dosiahnuť ustálenú vlhkosť (ustálená vlhkosť tehlového muriva sa pohybuje v rozpätí od 0,5 do 1,7 % hmotnosti).
Okrem týchto vlastností je tehlové murivo ideálne aj vďaka svojej vysokej únosnosti, tvarovej a rozmerovej stálosti a ľahkej spracovateľnosti.
Statika
Statické pôsobenie suterénneho tehlového muriva sa líši od nadzemných častí murovanej konštrukcie výrazným horizontálnym zaťažením od tlaku zeminy.
Tlak zeminy najmä počas zasypávania základovej jamy okolo stavby môže byť značný. Veľakrát k tomu prispejú aj stavebné stroje, ktoré sa pohybujú po čerstvo nasypanej zemine len niekoľko desiatok centimetrov od stien. Je nemálo prípadov, keď sa tento fakt zanedbal a kubíky zeminy spolu so zvalenými stenami skončili v budúcich suterénnych priestoroch. Preto je dôležité, aby pri zasypávaní boli steny dostatočne únosné aj vo vodorovnom smere. Tomu môže výrazne napomôcť stropná konštrukcia, preto odporúčame suterénne steny zasypávať až po realizácii stropu.
Povrchová úprava
V prípade potreby sa vonkajší povrch tehlového suterénneho muriva (podklad pod hydroizoláciu) môže omietnuť vhodnou omietkou alebo stierkou. Inak sa hydroizolačná vrstva môže aplikovať priamo na tehlové murivo.
Na vnútornom povrchu je viacero možností povrchovej úpravy od jednoduchých a lacných až po klasické. Nakoľko ide o priestory s naozaj širokou škálou využitia, môžeme tomu prispôsobiť aj povrchovú úpravu stien. Možno to bude znieť nezvyčajne, ale napríklad skladové alebo technické priestory sa nemusia vôbec omietať, ak sa na to myslí už počas murovania. Aj veľkoformátové tehlové bloky sa môžu totiž murovať ako pohľadové alebo neomietané murivo. Takáto stena v plnej miere spĺňa požiadavky na daný účel použitia. Druhou, finančne nie oveľa náročnejšou alternatívou je náter uvedenej neomietnutej tehlovej steny vhodnou difúznou farbou. A do tretice je tu možnosť použitia klasických omietok v bežných cenových reláciách v priestoroch na oddych a bývanie.
Ak sa teda rozhodnete, že váš dom by bol bez pivnice neúplný, stojí za to zvážiť, aké výhody vám aj v tejto časti stavby ponúka všestranný materiál, ktorým je tehla.