Mohlo by vás tiež zaujímať
Ak sa malo bývať, tak len v istých pomeroch a zrozumiteľných rozmeroch, rozvážne, so zmyslom pre pravidelnosť a s ochotou verne nasledovať všeobecne prijateľnú predstavu o rodinnom dome. Touto istotou sa doteraz riadi väčšina našich stavebníkov. Na istote tradície a všeobecného vkusu stavajú dokonca aj takí, čo nemajú hlboko do vrecka a ani núdzu o veľkosť parcely. Pravda je však aj to, že v časoch stavebnej horúčky sa väčšina architektov snažila o objednávky, v ktorých išlo o stavby objemom a miestom „veľavýznamné“. Oveľa menej architektov sa zaujímalo o individuálnu výstavbu rodinných domov a nebodaj aj menších obydlí s nezvyčajne skromným obstavaným priestorom. S pokojom architekta, ktorý vie, že rovnako ako verejné stavby či honosné vily aj malá výstavba sa môže snažiť o správnosť a kvalitnú architektúru, si Svatopluk Sládeček so svojimi kolegami z New Worku išli vlastnou cestou. Architektúra domčeka v tvare jednoduchého hranola, ktorý „skosili“ v juhovýchodnom priečelí a zastrešili atypickou pultovou strechou, si zachovala úctu k obytnému priestoru.
Tehlová stena ako základ domu
Priamy pohľad na juhozápadné priečelie s opticky mäkkým smrekovcovým obkladom a pravými uhlami nenasvedčuje, že ostatné steny domu (každá po svojom) nájdu záľubu v odchýlkach od pravouhlosti a v ignorovaní tradičného opakovania prvkov. Výnimkou sú okná na poschodí, ktorými sa dostáva dostatok denného svetla do oboch spální pod strechou. Tá sa najprv v smere od hlavného priečelia tvári ako vodorovná, potom si to približne nad polovicou pôdorysu spální rozmyslí, zlomí sa a so sklonom, ktorý sa náhli k východnému rohu domu, začne prehýbať plechovú krytinu do mierneho oblúka. Rozmar strechy zachytí múr severovýchodnej obvodovej steny, ktorá vďaka kamennému obkladu a len úzkemu zvislému priezoru pôsobí hmotne, staticky spoľahlivo a tak trochu ako odkaz na románsku kaplnku. Od pevnej „krovky“ zadnej steny sa takmer po celom obvode domu odvíja kameňom obložené tehlové murivo suterénu a zníženej časti prízemia. Tri steny domu, od prízemia až pod strechu, dali architekti vyhotoviť ako drevenú rámovú konštrukciu opláštenú smrekovcovými doskami.
Dispozícia
Do domu okrem čiastočného podpivničenia sa vošli dve nadzemné podlažia a mezonet. Vchod mierne ustupuje z nižšie položenej bočnej steny, inak povedané z roviny severozápadného priečelia dovnútra do objektu. Tak vzniklo závetrie.
Ďalej sa do domu vstupuje cez zádverie na chodbu, odkiaľ možno po troch schodiskových stupňoch vystúpiť na zvýšené prízemie alebo schodmi napravo od vstupu zostúpiť piatimi železobetónovými stupňami do pivnice, kde majú majitelia kotolňu a sklad dreva.
Mohlo by vás tiež zaujímať
V suteréne si zariadili jednu z kúpeľní so sprchovacím kútom, WC a práčkou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Z malej plochy prízemia sa dvíha otvorený priestor cez dve podlažia. Patrí knižnici a pracovni. Toto otvorenie a optické prepojenie so všetkými úrovňami interiéru sa stalo hlavným priestorovým motívom vnútornej architektúry domu.
Z knižnice vedie jednoramenné schodisko do obývačky, ktorá sa zasklenou stenou spojila s vonkajším prostredím. Podobnú výsadu, i keď s o niečo menšou plochou, má aj susedná hosťovská. Od obývacej izby ju oddeľuje trojdielna posuvná stena s policami. Z kuchyne umiestnenej v rovnakej výške si možno dopriať výhľady cez klasické okná. Z obývacej miestnosti, oproti zasklenej stene, sa do horného podlažia dvíha dvojramenné drevené schodisko na oceľovej schodnici.
V polovici výšky otvoreného priestoru sa pristaví a rozvinie do medzipodesty. Tá sa ťahá popri severovýchodnom obvodovom múre a vytvára ďalší priestor na knižnicu. Z medzipodesty sa priamo vchádza do kúpeľne a WC. Napokon stačí vystúpiť po poslednom ramene schodiska, prejsť krátkou chodbou a vojsť do jednej zo spální.
Svatopluk Sládeček: „Dobré veci nevznikajú ľahko, publikum by malo byť nielen tolerantné, ale aj otvorené k veciam, ktoré sú v architektonickom objekte nachystané. Sú tam pre ľudí. Architektúra sa len tak nepreteká ľuďmi. Kto jej chce rozumieť, ten by si mal poodstúpiť, vidieť súvislosti, zamyslieť sa…“
Poznámka na záver
Ak má byť výsledkom snahy o dobrú architektúru nielen účelovosť, ale aj metafyzický rozmer, tak na vzhľade domov a domčekov navrhnutých v štúdiu New Work sa nepodpisuje iba remeselná zručnosť skúseného architekta, ale aj umenie vkladania myšlienok a radosti z poznania. Pre pána Sládečka sú inšpiráciou staršie industriálne objekty s ich zdanlivou jednoúčelnosťou, ktoré ale pritom oplývajú (ne)obyčajnou krásou a fantazijným tvaroslovím.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Celá galéria
Dom v kocke
- Architektonický návrh: Svatopluk Sládeček, štúdio New Work
- Spolupráce: Pavel Velecký, Tomáš Horalík
- Dokončenie stavby: 2009
- Zastavaná plocha: 66,13 m²
- Obostavaný priestor: 466,6 m³