Mohlo by vás tiež zaujímať
Staré byty mávajú svoje tajomstvá často skryté pod povrchom omietok a občas aj vo svojich útrobách, najmä tie staromestské činžové. Jeden taký sa podarilo prerobiť na moderný priestor s jasnými čisto chlapskými pravidlami v podobe industriálneho štýlu.
65 m² pôvodne rozdeľovala jedna priečka za druhou, zhluk malých izieb nevyhovoval Jánovým predstavám ani cíteniu. Potreba otvorenej dispozície si teda vynútila zbúranie jednej nenosnej priečky, vďaka čomu vznikla takmer na dvoch tretinách pôdorysu veľkorysá spoločenská denná časť. Tu sa kuchynské dianie prelína s obývačkovým relaxom. „Dispozičný návrh som urobila veľmi rýchlo v škiciach, podobne aj návrh jednotlivých komponentov mobiliáru. Na vizualizáciách a dokonale vytlačenom projekte sa tentoraz ušetrilo, samozrejme, nie na úkor finálneho výsledku. Investor bol naklonený tomuto inovatívnemu postupu,“ podotkla pani architektka. Zasmejeme sa. O synovi Jánovi len v dobrom.
„A hovoril vám o tom, čo sme tu našli?“ pýta sa ma krátko po tom, čo sa jej podarilo úspešne vyviaznuť z povestnej doobedňajšej bratislavskej zápchy. „Nie, na takéto pikošky tu čakám na vás,“ odpovedám, pričom podvedome potisnem diktafón po kuchynskom barovom pulte bližšie k pani architektke a nechávam priestor na príbeh. „Janko si veľmi želal mať priechod zo spálne do kúpeľne. Prehodili sme to takto: toto bola pôvodne spálňa. Priečky sa neposúvali okrem jednej, tú sme rovno vybúrali. Kde je spálňa, tam bola kúpeľňa. A ako chlapci búrali, tak sa to nejako čudne za starou stenou v pôvodnej kúpeľni ozývalo. A predstavte si, bolo tam ešte dobrého pol metra priestoru. Priznám sa, najprv som mala obavy, či tam nenájdeme nejakú starú kostru,“ smeje sa.
* článok pokračuje pod formulárom *
Kostlivec schúlený v kúte sa však, našťastie, nekonal. Objav malého priestoru za kúpeľňovou stenou pomohol k presnej dispozícii, akú si syn Ján želal.
Celá galéria
Mohlo by vás tiež zaujímať