Čo má na tepelné mosty zásadný vplyv?
Tehlový systém dokazuje, že konštrukčné detaily nie je nutné skrývať za vrstvu izolácie. V jednovrstvovej konštrukcii efektívne a systémovo riešia z pohľadu tepelnej techniky všetky miesta obvodového muriva. Navyše s oveľa lepším naplnením myšlienky ekologického a trvalo udržateľného staviteľstva.
Vplyv tepelných mostov na posudzovanie stavebných konštrukcií je zásadný predovšetkým po sprísnení požiadaviek na energetickú náročnosť budov. Naplniť požiadavky normy znamená realizovať obálku budovy s koncepčným poňatím konštrukčného prístupu. „Jedným zo základných ukazovateľov je priemerný súčiniteľ prestupu tepla a na ten majú tepelné mosty zásadný vplyv. Okrem toho je nutné dosiahnutie čo najvyšších povrchových teplôt zaisťujúcich adekvátny teplotný komfort. To sú dva fenomény, ktoré treba zohľadniť,“ vysvetľuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ.
Zmysluplné systémové riešenie
Tepelné mosty sa prejavujú už pri stanovení výpočtových tepelnotechnických parametrov muriva. Priemerný súčiniteľ prestupu tepla U totiž stanovujú jednotlivé prestupy konštrukcií a ich plochy a zároveň tepelné väzby. „A to buď presne, alebo pomocou výpočtu, respektíve prirážkou, ktorá je však pomerne vysoká a energetickú náročnosť významne ovplyvní,“ vysvetľuje Pavel Heinrich.
Norma hovorí, aké korekcie pre súčiniteľ prestupu tepla použiť. „Týka sa to vzduchových dutín, čo sú obvykle dutiny medzi doskami tepelnej izolácie alebo medzi tepelnou izoláciou a priľahlou konštrukciou. V jednovrstvovom murive tento prípad nenastáva. Rovnako tak nie je nutné riešiť korekciu vplyvom kotiev obvodového plášťa,“ hovorí Pavel Heinrich a dopĺňa:
„Pre elimináciu tepelných mostov je kľúčový kvalitný návrh, ale rovnako kvalitné zhotovenie stavby. Prvým predpokladom je systémové riešenie, ďalším je dosiahnutie vzduchotesnosti obojstranným omietnutím muriva. Prax ukazuje, že v jednovrstvovom murive sa veľmi efektne dá zvládnuť riešenie konštrukčných detailov náchylných na vznik tepelných mostov. Systémové detaily dávajú zmysel celému návrhu budovy,“ dopĺňa odborník.
Výstavba ekonomicky aj ekologicky
Systémové poňatie bez nutnosti dodatočného zateplenia je hlavnou prednosťou jednovrstvového tehlového systému. Spomínaný súčiniteľ prestupu tepla U dosahuje pri tehle HELUZ FAMILY 2in1 50 hodnotu 0,11 W/m2K, teda najnižšiu hodnotu medzi murovacími systémami dodávanými na trhu. Predovšetkým však na základnú tehlu nadväzuje bezpečné systémové riešenie všetkých konštrukčných detailov stavby. A to okrem iného v oblasti stropov, venca, sokla alebo okenných prekladov.
Jednovrstvová konštrukcia vykazuje vysokú pevnosť a trvanlivosť v porovnaní s ETICS. A negatívne ovplyvnená nie je ani difúzna priepustnosť muriva. To totiž nemusí riešiť rozdielnu priepustnosť materiálov ani problematickú prítomnosť parotesnej zábrany. Jednovrstvová konštrukcia zaručuje zdravú mikroklímu interiéru, podporenú tepelnou stabilitou steny. Tá je schopná podľa potreby vyrovnávať vzdušnú vlhkosť bez rizika kondenzácie vodnej pary.
Mohlo by vás zaujímať