
Nepálené tehly od dávnych vekov až po súčasnosť
Na Slovensku sa nepálené tehly vyskytovali ako základný stavebný materiál najmä v nížinách, na severe prevažovali stavby z dreva. Nepálená tehla sa tu ako materiál na výstavbu, najmä rodinných domov, objavuje až od polovice 20. storočia.
Postupne nepálené tehly nahradili tehly pálené, v súčasnosti sú na vzostupe moderné tehly s vylepšenou geometriou tehlového črepu i tepelnoizolačnými vlastnosťami. Veľkou témou je, samozrejme, aj udržateľný rozvoj, preto môžeme sledovať aj rastúci trend v používaní hliny ako alternatívneho stavebného materiálu. A to napriek tomu, že takéto stavebné výrobky majú svoje obmedzenia.
Alternatívny stavebný materiál
K alternatívnym materiálom patria už spomínané nepálené tehly, hlinené omietky, slama či výrobky z technického konope alebo ľanu v podobe izolačných materiálov. Takéto výrobky už aj na Slovensku predávajú menší dodávatelia. Dajú sa však kúpiť aj nepálené tehly. Tie sú určené na stavbu nenosných múrov a priečok najmä v budovách, kde je žiaduca vysoká tepelná akumulácia. Majú totiž veľkú objemovú hmotnosť, vďaka čomu dobre udržia teplo. V interiéri vďaka tomu zabezpečujú optimálnu mikroklímu. Takisto vynikajúco izolujú stavbu pred nežiaducimi zvukmi a hlukom.
Avšak, v prvom rade sú nepálené tehly alternatívnym materiálom s priaznivým environmentálnym profilom. To znamená, že ich výrobou sa spotrebuje menej energie a neprodukujú sa škodlivé látky. Dajú sa recyklovať a nezaťažujú životné prostredie. Výhodou je tiež, že prirodzene regulujú vlhkosť, dokonca najlepšie zo všetkých stavebných materiálov. Ak si chcete postaviť zdravý dom, skúste staviť na nepálené tehly.
Ako sa vyrábajú nepálené tehly?
Princíp sériovej výroby nepálených tehál sa takmer nelíši od výroby tých pálených. Podstatné ale je, že neprechádzajú výpalom. Zhotovujú ich z tehliarskej suroviny, ktorá je zložená z druhohorných sedimentov a piesku. Plastická hmota sa pritom vytláča extrudérom cez oceľovú formu a následne rozreže drôtom na požadovaný rozmer. Potom ich sušia v komorových sušiarňach, v ktorých využívajú odpadové teplo z tunelovej pece. Po vysušení sa uložia na palety, zabalia do fólie a uskladnia na suchom mieste.
Nepálené tehly sa dajú vyrobiť aj svojpomocne, no sériová výroba deklarauje rovnaké vlastnosti u všetkých vyrobených tehál. Navyše, poznáte ich pevnosť či tepelnotechnické vlastnosti.
Mohlo by vás zaujímať