Z Nórska do Španielska
Samotná Estepona je súčasťou regiónu Costa del Sol (v preklade slnečné pobrežie), ktorý sa nachádza v Malage. Patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie a vychytené stredomorské rezorty. Architektov z kancelárie DTR_studio oslovila rodina Wiikovcov z Osla ešte v roku 2017. Klientom sa totiž veľmi páčila ich práca, ktorú objavili na internete. Ich cieľom bolo vytvoriť si druhé bývanie v mediteránnom prostredí, kde by mohli tráviť dlhú letnú sezónu. Namierili si to práve na slnečné španielske pobrežie Costa del Sol, do centra mesta Estepona. A tu vznikol pozoruhodný dvojdom.
Dvojdom objímajúci pôvodný dom
Španielskym architektom zadávatelia plne dôverovali – jednak dokonale chápali princípy lokálnej architektúry, ale poznali tiež miestny život. Firma nakoniec objavila pozemok v tvare písmena U, uprostred ktorého sa nachádzal existujúci dom. Ten architekti s rešpektom šikovne „obišli“ a vytvorili dve nové samostatné fasády orientované do ulice. Novostavbu pritom rozdelili na dve odlišné jednotky: hlavný dom na jednej strane a hosťovský apartmán na druhej strane pozemku, resp. pomyselného písmena U. Využili tiež fakt, že samotná ulica nie je veľmi zaujímavá, takže obidve navrhované fasády začlenili do prostredia bez toho, aby príliš vyčnievali. Sústredili sa primárne na vytvorenie atmosféry v interiéri.
Terasa splývajúca s interiérom
Ústredným prvom riešenia sú interiérové terasy a strecha. Inšpirovali sa pri tom arabskou architektúrou, ktorá je vždy tvorená pre ľudí, ich neustále premiestňovanie sa v priestore. Osobitý zmysel dávajú projektu aj vodné prvky, hra so svetlom a zeleň. Dôležitý je tiež fakt, že hranice medzi vnútrom a vonkajškom sa v tomto dvojdome stierajú – tento dojem umocňuje aj možnosť úplne odsunúť zasklené dvere a spojiť interiér s terasou. Takéto veľkorysé riešenie umožnila jednak príjemná klíma Costa del Sol, je to však zároveň prejav obdivu voči stredomorskej ľudovej architektúre.
Práca so svetlom
Architekti sa sústredili aj na stratégiu dobrého presvetlenia vnútorných priestorov denným svetlom. Deje sa tak nielen vďaka terasám napojeným na exteriér, ale tiež vďaka svetlíkom na schodisku či dvojitej výške stropu. Autori tohto projektu tvrdia, že radi využívajú každú zámienku skrotiť svetlo a urobiť z neho hlavného protagonistu architektonického riešenia. Dvojdom neváhali „rozlomiť“ napoly, aby umožnili prestup slnečného svetla aj do hlbších častí dispozície.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať
Stredomorský raj na zemi
Z hľadiska materiálov vyhrali autentické povrchové úpravy. Leštené betónové podlahy vytvárajú vo všetkých priestoroch želanú kontinuitu, drevené obloženie pre zmenu maskuje veľké úložné línie, terakota vnáša do domu kontrastný prvok a netradične zdobený strop vytvára piatu „fasádu“. Interiér domu je veľmi striedmy a dominujú v ňom takisto prírodné materiály, ako drevo a koža. Stredomorský nádych tejto rezidencii prepožičiava aj terasa so stromami a bazénom. Rodine Wiikovcov sa za pomoci architektom skutočne podarilo vytvoriť si v slnečnom Španielsku svoj vlastný raj na zemi.
Wiik House
Lokalita: Estepona, Malaga, Španielsko
Autori: DZT_studio
Vedúci architekti: Jose Maria Olmedo, Jose Miguel Vázquez
Spolupráca: Pablo Olmedo, Ruben Muñoz
Hrubá zastavaná plocha: 534 m2
Rok: 2022