Strecha a jej tvar
Jednoduché sedlové strechy so sklonom 45° sú v našich končinách archetypálnym prvkom s dlhou históriou. Stavbe dodajú tradičnú siluetu, vďaka ktorej harmonicky zapadne do vidieckeho prostredia. Zároveň zostane vkusná a zachová si aj súčasný charakter.
Ploché strechy vychádzajú v porovnaní so šikmými lacnejšie. Sú však náročnejšie na údržbu. Navyše sú citlivé na kvalitu materiálov i samotnú realizáciu. Tento fakt ovplyvňuje ich celkovú životnosť. Komplikácie môžu spôsobiť napríklad nesprávne zrealizované prechody cez strechu či spoje krytiny.
Pri správnom a funkčnom odvodnení, použití kvalitných materiálov a dodržaní predpísanej skladby a technologických postupov však funguje úplne spoľahlivo. Plochá strecha má sklon od 2 do 10° (spád je dôležitý na odvodnenie). V podstate ide o strop, doplnený tepelnou izoláciu a izoláciou proti vode, čo môžete realizovať viacerými spôsobmi.
5 zásad pri výbere strechy
Výber strechy sa nepodriaďuje iba vaším osobným preferenciám. Často ju ovplyvňujú aj priestorové a funkčné regulatívy miestnej zástavby. Existuje však niekoľko základných atribútov, ktoré by ste za každých okolností mali brať do úvahy:
- Zohľadnite, v akom prostredí sa dom nachádza.
- Návrh skladby strechy patrí do rúk odborníkov – projektantovi alebo skúsenému pokrývačovi.
- Pokrývačskú firmu vyberajte na základe referencií.
- Pri výbere materiálu na strechu sa nepozerajte len na cenu krytiny, ale aj na celkové náklady na zhotovenie strechy. Všímajte si záruky, trvácnosť riešenia či celkovú odolnosť krytiny.
- Na zhotovenie strechy použite komplexný strešný systém od jedného výrobcu vrátane potrebných doplnkov.
Mohlo by vás zaujímať
Pozor na chyby pri realizácii
Než sa pustíte do realizácie novej strechy, ujasnite si, či budete priestor pod strechou využívať na bývanie. Ak áno, nezabudnite na odvetranie a výber správnej hrúbky tepelnej izolácie podkrovia. Na to je nevyhnutné zvoliť vhodnú podstrešnú fóliu. Oslovte projektanta, ktorý vám pomôže s návrhom jej skladby.
* článok pokračuje pod formulárom *
A nezabudnite na výber spoľahlivého pokrývača s dlhoročnými skúsenosťami. Ten najlepšie vie, ako sa k realizácii strechy postaviť, na čo si treba dať pozor a čo nevynechať. Niektoré chybné kroky by totiž mohli sen o kvalitnej a bezpečnej streche úplne pokaziť.
Aktuálny trend – zelená strecha
Veľmi pôsobivý, ale hlavne pocitovo príjemný typ zastrešenia sú zelené strechy. Oceníte ho v interiéri, ale aj v okolí domu. Zeleň s vrstvou zeminy účinne tlmí hluk pri daždi aj vetre a vyrovnáva výkyvy teplôt. Aj vďaka tomu vám v interiéri zabezpečí príjemnú mikroklímu. V lete je pod ňou asi o 2 až 3 °C chladnejšie než pod bežnou strechou.
Zelené strechy však zlepšujú klímu aj v okolí domu – zadržiavajú zrážkovú vodu. Vyžadujú však lepšiu statiku, ale aj na vyššiu vstupnú investíciu. Oboje pritom závisí od toho, či ide o intenzívnu alebo extenzívnu strechu.
Intenzívna strecha umožňuje vytvorenie strešnej záhrady, je však náročnejšia na zhotovenie aj starostlivosť – vyžaduje vrstvu zeminy od 30 do 100 cm. Hmotnosť celého vegetačného súvrstvia sa tak pohybuje od 200 až do 1 000 kg/m2. Aj výsadba tráv a bylín vyžaduje aspoň 10 až 15 cm substrátu, čo predstavuje zaťaženie asi 150 kg/m2.
Ďalšou možnosťou je extenzívna zelená strecha, ktorá nie je určená na pravidelný pohyb osôb a nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu. Svoju základnú funkciu však splní a určite vám prinesie veľa benefitov.
Mohlo by vás zaujímať