Kde postaviť kozub
Skôr ako si postavíme záhradný kozub, musíme si naň vybrať miesto. Na malé, jednoduché zariadenie poslúži aj otvorený priestor. Musíme však dať pozor, aby to nebolo miesto, kde často fúka alebo sa točí vietor. Ten totiž nielen rozháňa dym dookola, ale predovšetkým ochladzuje pripravované pokrmy a zároveň ich vysušuje. Ak teda chceme zachovať potrebnú intimitu prostredia a zabrániť tomu, aby nás obťažoval nielen dym, ale napríklad aj zvedaví okoloidúci, zvolíme si miesto v chránenom zákutí. A to nielen pri obvodových múroch domu či záhrady, ale aj na terasách moderných domov. Je dobré, ak zvolené miesto na grilovanie nie je od domu ďaleko, aby sa jedlo z kozuba dalo v prípade potreby zjesť vnútri.
Nevýhodou voľne stojacich záhradných kozubov je, že osoby sediace v ich blízkosti sú z jednej strany v dosahu príjemného sálajúceho tepla, ale z druhej strany sú vystavené nepríjemnému chladnému prúdiacemu vzduchu. Je to prirodzený dôsledok vzdušnej situácie vyvolanej tepelným zdrojom, ktorý zvlášť cítiť za chladnejších dní alebo na jeseň. Ideálne je také umiestnenie záhradného kozuba, keď teplo vychádzajúce z ohniska ohrieva aj stenu budovy, pri ktorej sú lavice alebo pohodlné sedačky.
Kozub sa hodí rovnako do záhrady, nezávisle od objektu, aj do jeho blízkosti. Z kozuba možno vytvoriť nielen doplnok, ale aj súčasť architektonického mikropriestoru. Podobne je to pri voľne stojacich kozuboch. Pri ich vhodnej orientácii vo vzťahu ku krytej verande alebo podstienke sa dá dosiahnuť, že oheň budeme môcť pozorovať napríklad aj v daždi.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Materiály
Každý kozub by mal mať v ohnisku oceľovú alebo liatinovú vložku, rošt alebo roštovú ihlu, na ktorej budeme grilovať. Ak chceme mať naozaj kvalitný záhradný kozub, musíme si zadovážiť zariadenie s priestorom na odťah spalín. Nevyhnutnosťou sú tiež obslužné plochy. Na vymurované časti sa ukladajú dostatočne široké doštičky, ktoré slúžia na prípravu potravín.
Nesmieme zabudnúť, že podložie pod kozubom musí byť pevné. Pred kozubom by zase malo byť obslužné miesto spevnené dlaždicami alebo iným spôsobom, aby sa nevychodila tráva a nevznikla tak nepekná plocha. Najkrajší je prírodný kameň (pieskovec, vápenec, čadič a pod.) alebo tehla na to určená. Betón je síce dostupnejší, ale nevyzerá tak pekne. Čím tmavšia je dlažba, tým lepšie sa otepľuje. Aj drevené kocky sa dosť rýchlo otepľujú, ale teplo neudržia.
* článok pokračuje pod formulárom *
Kozub by mal byť skôr nižší, aby sa ohnisko mohlo prehliadnuť aj posediačky a aby sa na ňom rýchlejšie pripravovali jedlá. Veľmi dobre a prírodne vyzerá kozub vymurovaný z tehál, no dajú sa použiť aj tvárnice, kameň, plech či keramika. Všeobecne platí, že vonkajšie kozuby sa majú zhotovovať z materiálov, ktoré dobre odolávajú poveternostným vplyvom. Preto odporúčame lícovú tehlu, ktorá je vďaka svojej nenasiakavosti a odolnosti na stavbu kozuba ako stvorená.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Zvlášť pôsobivý je samostatný kozub s mohutným komínovým telesom v určitom odstupe od objektu. Kozubové teleso môžeme s objektom spojiť spojovacou stenou, pergolou alebo prístreškom, ktoré sa dajú dobre využiť napríklad na uskladnenie paliva, ako pracovný priestor na prípravu jedla či na posedenie.
Na plné využitie ohňa v kozube je potrebný celý rad príslušenstva. Najvhodnejším sedacím nábytkom pri kozuboch je nábytok z prírodných materiálov.
Palivo
V záhradných kozuboch možno kúriť akýmkoľvek druhom dreva, podmienkou je, že by malo byť vždy suché. Pokrmy sa môžu pripravovať aj na drevnom uhlí.
Pri grilovaní môžeme použiť iba drevo, v ktorom nie sú nijaké zapáchajúce dreviny, nedostatočne vyschnuté tvrdé kúsky dreva atď. Drevo je najčastejším, najekologickejším a väčšinou dobre dostupným palivom. Jeho výhodou je, že ide o obnoviteľný zdroj energie. Ak pripravujeme oheň na obyčajnom dreve, musíme počkať, kým sa všetko palivo premení na žeravý podklad. Až potom grilujeme, lebo inak sa mäso spáli a zadymí. Vzhľadom na nedostatočne prehriatu komoru grilu a rozdiel medzi teplotou plameňov a podkladu dreva v ohnisku sa potraviny skôr spália ako prepečú. V praxi je výhodnejšie použiť na grilovanie drevné uhlie, ktoré sa zapáli po navlhčení liehom. Po jeho rozhorení, a hneď ako sa komora ohniska ohreje, môžeme začať pripravovať potraviny.