Inšpiráciou pri tvorbe mu boli stodoly s piliermi z pálenej tehly. Tie sú stavané bez okien s veľkými bránami, poprípade v kombinácii tehlových pilierov s doskovým debnením medzi piliermi a s posuvnými vrátami. Na to architekt jednoducho, no premyslene nadväzuje.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Debnenie alebo vráta nahrádza veľkoformátovým tepelnoizolačným zasklením. Vďaka tomu, že ponecháva tehlové piliere, zostáva zachovaný aj charakter stavby. K tomu sa pridáva aj dnes populárne prepojenie exteriéru s interiérom stavby.
A keď sú sklenené plochy prekryté drevenou konštrukciou pôvodných posuvných vrát, stavby s charakterom pôvodnej historickej stodoly znovuožívajú ako rekreačné či rodinné domy, penzióny a hotely.
Bezúdržbovosť ako odmena za vernosť
Podstatou domu je celistvosť. Ako dom vyzerá zvonku, taký je aj vo vnútri. Tehlové murivo prechádza z exteriéru do interiéru vrátane dreva, kde sa v maximálnej miere uplatňujú masívne dubové zostarnuté a škrabané povrchy. Vďaka dobre zvoleným materiálom nepotrebuje dom žiadnu údržbu okrem umývania okien. Materiály sú trvanlivé a nevyžadujú dodatočnú impregnáciu ani nátery.
Obytná stodola ponúka dvojpodlažný obytný priestor s dominantnou kachľovou pecou v zámockom štýle. Prísun čerstvého vzduchu a odťah zabezpečuje riadená ventilácia s rekuperáciou.
Stodoly sú ako víno
* článok pokračuje pod formulárom *
Jiroušove stodoly sú obdivované. „Pre ľudí sú stodoly niečo dôverne známe, čo je tu s nami storočia. Paradoxom v porovnaní s dnešnou dobou a bežnou výstavbou je, že čím sú stodoly staršie, tým sú krajšie. Všimnite si krásu starých dosiek na slnkom vypálených fasádach. Potom znie logicky moja záľuba vo využívaní starého recyklovaného dreva na nových stavbách,“ vysvetľuje architekt.
Návykový luxus
„Bývanie v týchto domoch je veľmi návykové, čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Je dôležité poznamenať, že cenovo tieto stavby nie je možné porovnávať s domami štandardnými. Sú minimálne 2,5-násobne drahšie, avšak vďaka kvalitným použitým materiálom a šikovnému architektonickému riešeniu domu je spotreba energií v súlade s bežnými tepelnotechnickými požiadavkami,“ dodáva Jirouš.
Celá galéria:
Tradičná regionálna architektúra umiera
Jiroušove stodoly majú aj cieľ rozvíjať pôvodnú regionálnu architektúru, ktorá sa nerozvíja, naopak: „Zástavba sídiel je kontaminovaná typovými ,impotentnými‛ domami a svojpomocnou ,patvorbou‛ amatérov, takže charakter sídiel nielen v regióne zanikol až na pár pôvodných historických domov a kostolov.“ Jirouš však nad týmto stavom palicu neláme. „Napriek tomu sa neustále snažíme o napojenie na tradíciu v spojení s dnešnou dobou,“ uzatvára architekt.
Mohlo by vás tiež zaujímať: